ASMR. Ciarki, dreszcze, a nawet orgazm! Czym jest ASMR i co go wyzwala? ?️??

ASMR

Zdarzyło Wam się kiedyś czuć przechodzące ciarki, kiedy ktoś obok Was uderzał delikatnie palcami w stół? Jeśli tak, to znaczy, że doświadczyliście ASMR. Autonomous Sensory Meridian Response to zjawisko, które już jakiś czas temu opanowało internet. Jest to przyjemne mrowienie ciała w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne.

Co to jest ASMR?

Amerykańska publicystka Jennifer Allen po raz pierwszy użyła określenia ASMR autonomous sensory meridian response w 2010 roku. Autonomous określa indywidualne reakcje ludzi na bodźce, Sensory i Response oznaczają odpowiedź mózgu na bodźce zewnętrzne, które wywołują to zjawisko, a Meridian we–dług Allen nawiązuje do stanu euforii.

Istnieje ogromna ilość wyzwalaczy ASMR, do którego zazwyczaj dochodzi podczas połączenia ze sobą co najmniej dwóch rodzajów bodźców. Dlatego osoba oglądająca rozpakowywanie, dotykanie lub cięcie mydła poczuje większą satysfakcję, jeśli dodatkowo będzie słyszała ten proces.

Większość bodźców wyzwalających ASMR należy do trzech głównych kategorii. Pierwszą z nich są bodźce dotykowe, które obejmują masaż, lekki dotyk lub głaskanie po włosach. Kolejną są wyzwalacze wzrokowe, a ostatnią bodźce dźwiękowe i typy wokalne, w skład których wchodzą szepty, dźwięki żucia oraz dźwięki związane z przedmiotami np. drapanie lub cięcie. Natomiast wrażenia związane z ASMR dzielą się na fizyczne, takie jak mrowienie, dreszcze i uczucie falowania głównie w głowie, szyi i kręgosłupie oraz psychologiczne, czyli komfort, spokój, relaks lub senność.

Prawdopodobnie natknęliście się już kiedyś na filmik o tej tematyce. Mógł to być kolorowy glut, cięcie piasku kinetycznego lub szeptanie do mikrofonu. Mogliście nawet nie wiedzieć, że jest to związane z ASMR i może mieć Was jakikolwiek wpływ. Zdania naukowców na temat istnienia tego zjawiska oraz jego skuteczności są podzielone.

Opinie naukowców na temat ASMR

Jedni uważają, że ASMR jest trudne do zbadania z powodu ogromnej ilości wyzwalaczy oraz ich różnego stopnia oddziaływania na człowieka. Kolejnym utrudnieniem jest odpowiedź organizmu na dany bodziec, która jest kwestią indywidualną i każdy człowiek może zareagować inaczej. Delikatne uderzanie o przedmiot może być dla kogoś niezwykle przyjemne, inna osoba może odczuć dyskomfort, a kolejna może na to w ogóle nie zareagować. Istnieje jednak kilka publikacji, które są dowodem na istnienie oraz pozytywne działanie ASMR. Zdaniem niektórych autonomous sensory meridian response pomaga w walce ze stresem oraz niepokojem, ponieważ wyłącza obszary mózgu, które są za nie odpowiedzialne.

Mimo tego, że skuteczność ASMR nie jest do końca potwierdzona, to popularność tego zjawiska wciąż rośnie, słupki na Google Trends pną się w górę, a jeśli w wyszukiwarce na instagramie wpiszecie #asmr w odpowiedzi dostaniecie 4700000 wyników.

Kiedy już w miarę zrozumiałam, w jaki sposób wszystko działa, postanowiłam sprawdzić to na sobie. Moje pierwsze spotkanie z ASMR nie było najlepsze. Trafiłam na wideo, w którym dziewczyna gryzła marchewki bardzo blisko mikrofonu. Wydało mi się to dziwne i trochę odrażające. Później znalazłam kanał na Youtube, na którym ktoś bawił się różowym glutem i nie mogłam się od tego oderwać.

ASMR – sposób na zasypianie

Obejrzałam filmik do końca, później był glut zrobiony z pianki do golenia, następny z brokatem, a na koniec gigant zajmujący całą wannę. Oprócz glutów zaczęłam oglądać cięcie mydła nożem do tapet, rozrywanie gąbki florystycznej, cięcie kredy, drapanie i pukanie w plastikowe powierzchnie. Z każdym kolejnym filmikiem czułam coraz większy spokój, dlatego śmiało mogę polecić oglądanie tego typu rzeczy osobom, które mają problemy z zasypianiem.

Wysyp twórców ASMR na TikToku

Twórcy ASMR szybko opanowali TikTok. Wielu z nich prowadzi regularne, codzienne streamy cieszące się dużą popularnością. O ile w przypadku Youtube są sposoby na słuchanie z wyłączonym ekranem, o tyle póki co TikTok nie daje takich możliwości. Oto jedna z przedstawicielek ASMR na TikToku.

@sassysoundsasmr

A whole 3 minutes of SLOW bug searching ?? #bugsasmr #asmrbugs #bugsearchasmr #fyp #asmr #satisfying #relaxing #EveryKiss #YerAWizard #FritoLayRickRoll #xyzbca #sleep #lovebugs #sassysoundsasmr #youtube #tiktok #asmrvideo #asmr_tingles #asmrtiktoks #asmrtist #asmrtistsoftiktok #asmrtistyoutuber

♬ original sound – ᔕᗩᔕᔕ

Tekst: Zuzanna Piontke

Zobacz też: Filmy pokazujące proces konserwacji obrazów nowym ASMR internautów. Spróbujecie?

Filmy pokazujące proces konserwacji obrazów nowym ASMR internautów. Spróbujecie?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News