Chcesz poznać świat nie wychodząc z domu? Znajdź pen pals 💌

Życie na farmie w Australii, oryginalne norweskie przepisy, nawiedzone latarnie morskie w Nowym Yorku – wszystko to i wiele więcej na wyciągnięcie ręki. Pen-pals, czyli korespondencyjni znajomi, są niczym okno na świat. Wystarczy wziąć długopis w dłoń, napisać list i przejść się do najbliższej poczty, a następnie wykazać się ogromnymi pokładami cierpliwości w oczekiwaniu na wiadomość zwrotną.  

Tak mógłby brzmieć początek artykułu w papierowej gazecie sprzed kilkunastu lat. Nasuwa się pytanie – dlaczego pojawia się w internetowym magazynie? Pisanie listów jest raczej pamiątką z przeszłości niż nowoczesnym hobby uwielbianym przez miliony. Jednak nie można zaprzeczyć, że w ręcznym piśmie i wyciąganiu ze skrzynki pocztowej estetycznej koperty z końca świata jest coś magicznego, czego nie można doświadczyć podczas przeglądania Instagrama.  

Podobnie jest w przypadku poznawania nowych miejsc, kultur i różnych ciekawostek. Wszystko to mamy łatwo i szybko dostępne w naszych telefonach, więc po co składać koperty i naklejać znaczki, a potem czekać długie tygodnie na odpowiedź od naszej koleżanki z Australii? Odpowiedź jest prosta – poznawanie nowych miejsc z perspektywy ich rodowitego mieszkańca jest o wiele ciekawsze i bogatsze 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Chcesz poznac swiat nie wychodzac z domu Znajdz pen pals1 Chcesz poznać świat nie wychodząc z domu? Znajdź pen pals 💌

Korzyści płynące z wysyłania listów

Romantyzm ręcznego pisma czy poszerzanie swojej wiedzy to tylko dwie korzyści płynące z wymiany listów. Oprócz tego niewerbalne konwersacje mogą pomóc w nauce języka obcego (nie tylko angielskiego), przerodzić się w sposób na wyciszenie i odstresowanie, dać przestrzeń do kreatywności (listy i koperty można udekorować za pomocą rysunków, kolorowych tasiemek, naklejek czy pieczątek), a przede wszystkim pozwalają poznać ciekawe osoby, których prawdopodobnie nigdy byśmy nie spotkali na ulicy. Poza tym, miło wyciągnąć ze skrzynki coś innego niż ulotki czy rachunki.  

Jak zacząć wysyłać listy? Gdzie szukać pen pals?

Znalezienie długopisowego znajomego jest bardzo proste i nie wymaga żadnych skomplikowanych działań. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i/lub social media. Dla każdej osoby preferowane „miejsce poszukiwań” będzie inne, dlatego podpowiadamy trzy internetowe zakątki, które skupiają miłośników tradycyjnych listów.

1. Strona internetowa

Mowa tu o stronie penpal.me, która prawie całą pracę wykonuje za nas. Wystarczy się zalogować, podać języki, którymi się posługujemy, wybrać swoje zainteresowania z listy i krótko się przedstawić. Następnie algorytm znajduje dopasowane dla nas osoby. Możemy zdecydować się na napisanie do nich lub nie i kontynuować poszukiwania.

2. Facebook

Dziś prawie każdy posiada konto na Facebooku, więc nic dziwnego, że to właśnie tam najłatwiej znaleźć pen pals. Wpisanie w wyszukiwarkę frazy „pen pals” lub „snail mail” spowoduje pojawienie się kilkunastu grup, gdzie ludzie w różnym wieku zamieszczają posty ze swoim krótkim opisem. Jeśli ktoś jest zainteresowany nawiązaniem kontaktu z daną osobą, to może zostawić komentarz lub bezpośrednio wysyłać wiadomość.

3. Instagram

Inną przystępną formą nawiązania kontaktu jest Instagram, na którym są prowadzone konta udostępniające krótkie opisy osób poszukujących pen pals. Znów wystarczy wyszukać odpowiednie słowa, by szybko odnaleźć odpowiednie konto. Z reguły z tego sposoby korzystają młodsi użytkownicy.

Chcesz poznac swiat nie wychodzac z domu Znajdz pen pals3 Chcesz poznać świat nie wychodząc z domu? Znajdź pen pals 💌

Kwestia bezpieczeństwa

Jeśli nie czujesz się komfortowo lub bezpiecznie wysyłając domowy adres do obcej osoby, to warto założyć skrytkę pocztową. Niektórzy pen pals lubią wysyłać swoje zdjęcia z różnych wycieczek czy z życia codziennego, jednak nie jest to wymagane. Nie istnieje żaden formalny regulamin bycia długopisowym znajomym. Najlepiej wszystkie delikatne kwestie omówić w pierwszym liście.

Co napisać w pierwszym liście?

  • Z pewnością warto się przedstawić i nieco opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, by znaleźć punkt zaczepienia do dalszej konwersacji,
  • Ostatnio oglądane filmy i seriale, muzyczne polecenia czy ulubione książki to dobre tematy, które ożywią pisemny monolog,
  • Zadawaj dużo pytań, nie tylko na końcu listu, a poprzez wplecenie ich w treść, co będzie brzmiało naturalnie,
  • Opisz swój dzień lub ciekawe wydarzenie, w którym niedawno brałeś/aś udział,
  • Dorzuć kartkę z przypadkowymi pytaniami, na zadanie których nie było dobrego miejsca w liście. Jaki jest twój ulubiony kolor? Co byś zabrała na wycieczkę na Marsa?

Zobacz też: https://hiro.pl/za-co-millenialsi-kochaja-astrologie/

Za co millenialsi kochają astrologię?

Tekst: Aleksandra Oleksiuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News