(© Warner Bros. Entertainment Inc.)
Wystawa obejmuje około 1000 eksponatów, w tym liczne materiały audiowizualne. Metody pracy Kubricka ukazane zostaną przez dokumentację filmów: scenariusze, szkice produkcyjne, dokumenty, fotografie, kostiumy, rekwizyty. Wiele z tych archiwalnych materiałów pokazywanych jest po raz pierwszy! Instalacje przestrzenne oddają atmosferę danego filmu za pomocą odpowiedniego oświetlenia, obrazów i dźwięków, a także projekcji fragmentów filmów. Pośród obiektów prezentowanych na wystawie znajdą się również używane przez Kubricka specjalne obiektywy i kamery, dzięki którym jego obrazy przeszły do historii filmu jako innowacyjne. Ponadto prace fotograficzne autorstwa S. Kubricka dla czasopisma “Look” z pierwszych lat jego kariery, rekonstrukcje scenografii, modele wraz z towarzyszącą im bogatą oprawą multimedialną dopełniają całości koncepcji wystawy, stworzonej oraz skierowanej zarówno do miłośników i znawców kina, jak również do widzów, pragnących dopiero zapoznać się z twórczością jednej z ikon historii filmu światowego: Stanleya Kubricka.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
(foto: Manuel Harlan © Warner Bros)
O unikatowości wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie świadczyć będzie również jej innowacyjna koncepcja merytoryczno-aranżacyjna, oparta m.in. o możliwość wyboru przez widza własnej ścieżki zwiedzania. W tym celu zostaną przygotowane szlaki wędrówki po dziele Kubricka, opisujące m.in. tematykę wojny, technologii i szaleństwa. Wystawa dzięki temu zyska własną specyfikę i zarazem niewątpliwie przyciągnie publiczność wymagającą bardziej dynamicznych i interaktywnych form ekspozycyjnych. Będą one powiązane z licznymi projekcjami filmów, mappowaniem ścian fotosami, prezentacją utworów muzycznych, instalacji do tworzenia efektów specjalnych, kostiumów i dekoracji.
Kraków jest jedynym miastem w tej części Europy, gdzie będzie można obejrzeć tę ekspozycję. Do tej pory zobaczyło już ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Melbourne, Sao Paulo.
Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1, Sala Wystaw Zmiennych, parter
Kurator wystawy: dr hab. Rafał Syska
Wernisaż: 4 maja (dla zwiedzających wystawa otwarta w godz. 15:00 – 18:00)
Specjalne otwarcie wystawy: 5 maja, w godz. 10:00 – 18:00