CAŁY KUBRICK W JEDNYM MIEJSCU

 

pf_kubrick_2001_05_800

(© Warner Bros. Entertainment Inc.)

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


 

Wystawa obejmuje około 1000 eksponatów, w tym liczne materiały audiowizualne. Metody pracy Kubricka ukazane zostaną przez dokumentację filmów: scenariuszeszkice produkcyjnedokumenty, fotografie, kostiumyrekwizyty. Wiele z tych archiwalnych materiałów pokazywanych jest po raz pierwszy! Instalacje przestrzenne oddają atmosferę danego filmu za pomocą odpowiedniego oświetlenia, obrazów i dźwięków, a także projekcji fragmentów filmów. Pośród obiektów prezentowanych na wystawie znajdą się również używane przez Kubricka specjalne obiektywy i kamery, dzięki którym jego obrazy przeszły do historii  filmu jako innowacyjne. Ponadto prace fotograficzne autorstwa S. Kubricka dla czasopisma “Look” z pierwszych lat jego kariery, rekonstrukcje scenografii, modele wraz z towarzyszącą im bogatą oprawą multimedialną dopełniają całości koncepcji wystawy, stworzonej oraz skierowanej zarówno do miłośników i znawców kina, jak również do widzów, pragnących dopiero zapoznać się z twórczością jednej z ikon historii filmu światowego: Stanleya Kubricka.

 

pf_kubrick_ews_01_800

(foto: Manuel Harlan © Warner Bros)

 

O unikatowości wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie świadczyć będzie również jej innowacyjna koncepcja merytoryczno-aranżacyjna, oparta m.in. o możliwość wyboru przez widza własnej ścieżki zwiedzania. W tym celu zostaną przygotowane szlaki wędrówki po dziele Kubricka, opisujące m.in. tematykę wojny, technologii i szaleństwa. Wystawa dzięki temu zyska własną specyfikę i zarazem niewątpliwie przyciągnie publiczność wymagającą bardziej dynamicznych i interaktywnych form ekspozycyjnych. Będą one powiązane z licznymi projekcjami filmów, mappowaniem ścian fotosami, prezentacją utworów muzycznych, instalacji do tworzenia efektów specjalnych, kostiumów i dekoracji.

Kraków jest jedynym miastem w tej części Europy, gdzie będzie można obejrzeć tę ekspozycję. Do tej pory zobaczyło już ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Melbourne, Sao Paulo.

 

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1, Sala Wystaw Zmiennych, parter

Kurator wystawy: dr hab. Rafał Syska

Wernisaż: 4 maja (dla zwiedzających wystawa otwarta w godz. 15:00 – 18:00)

Specjalne otwarcie wystawy: 5 maja, w godz. 10:00 – 18:00

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News