Buty w służbie sztuki

Zhu Tian stworzyła parę jasnoróżowych, silikonowych szpilek, pokrytych czarnymi ludzkimi włosami. Buty, obwiązane sznurkiem, zwisały z sufitu na wysokości, która od oglądających wymagała nieznacznego ukłonu. Gestu, który w Chinach kojarzony jest z wyrażaniem szacunku.

Babe-08_web szpilki tył szpilki

„Babe” w doskonały sposób oddaje dwuznaczność, która towarzyszy szpilkom. Z jednej strony te wydłużające nogi oraz podnoszące pośladki buty, są dla kobiet szybkim sposobem, żeby móc poczuć się atrakcyjniejszą, pewniejszą siebie i posiadającą władzę. Z drugiej strony sprawiają, że ich właścicielka staje się dla większości mężczyzn obiektem seksualnym. Podobnie jak są nim gumowe waginy z sex shopów, do których buty Zhu Tian są łudząco podobne.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Projektem „Babe” byłby niewątpliwie zachwycony Zygmunt Freud. Według jego teorii fetyszem staje się ostatni pozornie neutralny przedmiot, który widzi mały chłopiec, tuż przed strasznym i jakże traumatycznym doznaniem, jakim jest odkrycie, co kryje się między kobiecymi nogami.

W sesji zdjęciowej dla ,,Elle” użyto pracy Zhu Tian, skomponowanej z ubraniami Diora, w tym skórzanymi, długimi rękawiczkami. Nie trudno zauważyć, że to nie pierwszy romans Diora z fetyszem. W roku 2010 David Lynch nakręcił dla tej marki reklamę Lady Blue Shanghai, w której torebka staje się oszałamiającym obiektem, całkowicie zniewalającym główną bohaterkę.

Tian urodziła się w Chinach, aktualnie żyje i tworzy w Wielkiej Brytanii. Warto jednak na chwilę przenieść się na wyspę znajdującą się nie tak daleko od jej rodzinnego kraju, z którym skojarzenia budzi sposób prezentacji projektu.

W Japonii od wieków istnieje sztuka wiązania zwana Kinbaku Shibari, wywodząca się od tortur nad jeńcami. Obecnie całkowicie przeniesiona na teren sztuki erotycznej. Dla europejskiego odbiorcy jest to niewątpliwie sztuka brutalna, niezrozumiała i zapewne co druga feministka gotowa byłaby wybiec z transparentem na ulicę. Jednak w Kraju Kwitnącej Wiśni kobiety chętnie zgłaszają się do prywatnych pracowni artystycznych lub projektów teatralnych bazujących na tej technice. Do tradycji Kinbaku Shibari odwołuje się między innymi japoński projektant Aoi Kotsuhiroi, tworzący między innymi… buty.

Świat mody jest przestrzenią, w której fetysz erotyczny łączy się z fetyszem towarowym. W szczególności, gdy mówimy o ekskluzywnych markach (vide Dior), gdzie ceny ubrań kilkanaście razy przekraczają koszty produkcji. Natomiast gdy sztuka łączy się z modą, prowokuje swoją niejednoznacznością. I pokazuje, że moda potrafi być czymś więcej niż tylko ładnymi ciuszkami.

tekst | Magdalena Sobolska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News