BTS – poznaj bliżej królów k-popu!

BTS - członkowie zespołu

BTS to południowokoreańska grupa, która podbiła serca fanów na całym świecie. Jin, Suga, J-Hope, V, Jimin, Namjoon i Jungkook – siedmiu młodych mężczyzn zmieniło oblicze muzyki i sprawiło, że k-pop rozbrzmiewa w każdym zakątku globu! Poznaj fascynującą historię królów k-popu w drodze na szczyt!

BTS, czyli Bangtan Sonyeondan

Wiele osób zza granicy nie zdaje sobie sprawy z faktu, że BTS określani są w swoim kraju (Korei Południowej) jako 방탄소년단 (Bangtan Sonyeondan), Bangtan Boys lub Bulletproof Boy Scouts. Nazwa zespołu ma wyjątkowe znaczenie. Jak stwierdził J-Hope:

Znaczenie „Bangtan” to „bronić przed czymś”, więc nasza nazwa oznacza, że będziemy odważnie bronić naszej muzyki i naszych wartości.

Siedmiu chłopaków z marzeniami. Jak powstało BTS?

Początki zespołu sięgają lat 2010-2011. Wytwórnia Big Hit Entertainment zorganizowała wtedy przesłuchania „Hit it”, podczas których wyłoniła potencjalnych członków do nowego projektu. Pierwszym  trainee (stażystą) został Namjoon. W tamtym okresie tworzył już swoje utwory oraz działał jako undergroundowy raper o pseudonimie Runch Randa. Kształtowanie się grupy trwało ponad 2 lata, w międzyczasie dołączali do niego kolejno Suga, J-Hope, Jin, Jungkook, V i Jimin. 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Bangtani nie mieli wcale łatwego zadania. Konkurencja w k-popie jest bardzo duża. W przemyśle rozrywkowym działa wiele utalentowanych zespołów. Dodatkowo Big Hit nie zaliczało się do tzw. Big 3 – grona najbogatszych w Korei Południowej wytwórni muzycznych (SM Entertainment, YG Entertainment, JYP Entertainment), więc budżet na ich działania był ograniczony. Producent Bang Si-hyuk dostrzegł jednak potencjał całej siódemki i uwierzył, że mogą odnieść sukces. Mimo tego nie spodziewał się zapewne, że za kilka lat, dzięki BTS zostanie miliarderem! Dzięki ogromnemu sukcesowi grupy, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej — możemy obecnie mówić istnieniu Big 4, z wytwórnią Big Hit (obecnie HYBE Corporation) na czele.  

BTS zadebiutowali w 12 czerwca 2013 mini albumem 2 Cool 4 Skool z promującym go utworem No More Dream”. Z każdą kolejną wydaną płytą, zdobywali coraz większą popularność oraz uznanie publiczności. Od początku swojej działalności wyróżniały ich intrygujące, refleksyjne teksty piosenek, a także oryginalne teledyski. Spring Day”, I neeed U”, Dope” to tylko kilka z utworów, które podbiły serca wielu osób na całym świecie. Wsparciem dla grupy stało się A.R.M.Y (Adorable Representative M.C for Youth) – najwierniejsi fani zaangażowani we wszystkie działania zespołu. 

Z każdym rokiem BTS coraz bardziej wypływało na szerokie wody. Obecnie to międzynarodowe gwiazdy i prawdziwi królowie k-popu, a bilety na ich koncerty wyprzedają się w przeciągu kilku minut. Chętnie zapraszają też do współpracy zachodnich artystów. Kolaboracje z Halsey (Boy with Love”) czy Coldplay (My Universe”) zyskały miano kultowych przebojów. 

@bts_official_bighit

따라해 어때 생각보다 쉽찌잉? 나도 #rushhour #trafficjam

♬ 오리지널 사운드 – BTS – BTS

 

7 różnych charakterów i osobowości 

RM (Namjoon) to raper oraz lider grupy. Słynie z ponadprzeciętnej inteligencji — jego IQ wynosi 148. Z powodzeniem, zamiast muzyki mógł wybrać karierę naukową. Znalazł się w gronie 1.3% uczniów  Korei Południowej z najlepszymi wynikami wstępnymi na studia. Świetnie mówi po angielsku, dlatego często podczas zagranicznych aktywności wypowiada się w imieniu grupy. 

Jin (Seokjin) – najstarszy członek BTS posiada przydomek „Mr. Worldwide Handsome. Uznawany za visual (twarz) grupy. Pochodzi z zamożnej rodziny, a jego ojciec to prezes dużej koreańskiej firmy. Bardzo dobrze gotuje. Uwielbia żartować i jest znany ze swoich ,,dad jokes”.  

J-Hope (Hoseok) jak sam siebie określa — jest „nadzieją” swoich fanów („I’m your hope. You’re my hope…”). Raper oraz główny tancerz grupy. To jedna z jego największych pasji. Przed aktywnościami w BTS należał do undergroundowej grupy tanecznej Neuron.

Suga (Yoongi) – przed debiutem w zespole, miał doświadczenia jako raper. Występował głównie w swoim rodzinnym mieście – Daegu. Często zdarza się mu współpracować z innymi artystami. Ostatnio wyprodukował utwór That That” dla PSY. 

V  jego prawdziwe imię to Taehyung. Jest bardzo artystyczną duszą. Jako jedyny z członków BTS, oprócz muzyki zajmuje się jeszcze aktorstwem. Zagrał, chociażby w bardzo popularnej w Korei Południowej dramie (określenie koreańskiego serialu) – Hwarang

Jimin nieco nieśmiały, momentami nawet wycofany Jimin to serce grupy, które jednoczy wszystkich członków BTS oraz łagodzi ich spory. Początkowo wiązał swoją przyszłość z tańcem. Pochodzi ze słynnego Busan, gdzie co roku odbywa się znany festiwal filmowy, a jego ojciec prowadzi tam kawiarnię o nazwie MAGNATE. To miejsce cieszące się dużą popularnością pośród fanów k-popu. 

Jungkook — najmłodszy członek grupy (maknae). W 2020 roku został z uznany za najprzystojniejszego mężczyznę świata w rankingu TC Candler. Przed debiutem w BTS brał udział w przesłuchaniach do programu Superstar K jednak nie przeszedł eliminacji. Pomimo tego wzbudził zainteresowanie wielu agencji rozrywkowych, w tym także Big Hit Entertainment

Sky is the limit — BTS tworzą historię 

Tych siedmiu młodych chłopaków, zaledwie 5 lat po debiucie zostało uznanych przez magazyn Forbes za najbardziej wpływowe osoby w Korei Południowej. Zespół generuje również 0,3 % krajowego PKB. 

Do k-popowej grupy należy aż 28 rekordów Guinnessa, w tym także ten, dotyczący ilości wyświetleń teledysku na YouTubie w ciągu 24 godzin od jego udostępnienia. (Butter” – 108,2 mln). Ich sukcesy wydają się nie mieć końca. W czasie niespełna dekady BTS wydali 7 albumów studyjnych, 8 minialbumów oraz 41 singli. Sprzedali ponad 34 miliony fizycznych albumów. Zdobyli najważniejsze statuetki przemysłu muzycznego, takie jak Billboard Music Awards oraz American Music Awards. Ich utwory dwukrotnie nominowano do Grammy w kategorii występ duetu/grupy pop. W 2021 roku — Dynamite, a rok później  „Butter”

Aż 6 piosenek osiągnęło pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100, w tym Butter pozostawało na szczycie zestawienia 10 tygodni z rzędu. W rok i 9 miesięcy — cztery albumy BTS osiągnęły pierwsze miejsca na liście Billboard 200. Lepsi pod tym względem są tylko legendarni The Beatles (4 albumy przez rok i 5 miesięcy).

BTS to coś więcej niż muzyka. Słowa w ich utworach mają znaczenie

Pomimo podziału na raperów oraz wokalistów, członkowie BTS wychodzą poza przyjęte normy i schematy. Zdarza się, więc że RM oprócz rapowania, także śpiewa, podobnie jak J-Hope, natomiast Jungkook — rapuje. Bangtani tworzą również swoje utwory. Namjoon to autor ponad 130 piosenek (wg Korea Music Copyright Association).

BTS udowadniają, że prawdziwa muzyka to nie tylko ciekawa melodia wraz z połączonym z nią tekstem. To wzruszające, autentyczne historie, z którymi każdy może się identyfikować. Albumy takie jak  „Wings”, You Never Walk Alone” czy cała muzyczna trylogiaLove Yourself” dają słuchaczom nadzieję na lepsze jutro i zachęcają, aby pokochać samego siebie:

jak echo w lesie

dzień znów powróci 

Jakby nic się nie stało 

Tak, życie toczy się dalej 

BTS – Life Goes On

Jest to, więc nie tylko znany k-popowy zespół, ale również głos pokolenia. Reprezentują nową generację — ludzi, którzy nie boją się opowiadać o swoich uczuciach, obawach czy lękach. BTS kreują ważny przekaz — jesteś ważny i jedyny w swoim rodzaju. 

Słowa w ich piosenkach, a także oryginalne teledyski — nawiązują, również do kultury i sztuki. Pod tym względem wyróżnia się, chociażby niezwykle klimatyczne Blood Sweat & Tears inspirowane powieścią  „Demian”, autorstwa Hermanna Hessego. 

BTS — działają społecznie i inspirują do tego fanów

Praktycznie od początków swojej działalności BTS angażuje się w wiele akcji społecznych oraz charytatywnych. Z okazji 25. urodzin RM przekazał 100 milionów koreańskich wonów dla szkoły, gdzie uczą się dzieci głuchonieme, z kolei Jimin podarował taką samą kwotę na rzecz placówki edukacyjnej w jego rodzinnym mieście, Busan. To tylko kilka przykładów zaangażowania w pomoc członków BTS, którzy przeznaczyli do tej pory na działalność filantropijną dziesiątki milionów dolarów. Ich fandom, A.R.M.Y — chętnie przyłącza się do wielu akcji zapoczątkowanych przez Bangtanów, a nawet organizuje własne zbiórki na cele charytatywne. 

W 2018 roku BTS wystąpili na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie Namjoon wygłosił w imieniu grupy inspirującą przemowę w języku angielskim. Opowiedział o współpracy zespołu z UNICEF oraz kampanii społecznej Love Myself. Nawiązał w niej do samoakceptacji oraz zdrowia psychicznego młodych ludzi i zachęcił ich do pokochania samego siebie. Jak stwierdził: 

[…] Nie ma znaczenia kim jesteś, skąd pochodzisz, jaki masz kolor skóry i tożsamość płciowa. Po prostu zacznij mówić. Znajdź swoje imię i swój głos poprzez mówienie. […] 

Jaki będzie kolejny rozdział napisany przez BTS?

W czerwcu 2022 roku BTS ogłosiło zawieszenie zespołowych (muzycznych) aktywności na czas nieokreślony. W tym czasie członkowie realizują indywidualne projekty. Najbardziej aktywny na tym polu jest J-Hope, który wydał niedawno solowy album – „Jack in the Box”.

I chociaż obecnie Bangtani skupiają się na samorealizacji — nie zaprzestali całkowicie zespołowych aktywności. 15 października, jako ambasadorzy World Expo 2030, zagrali darmowy koncert dla dziesiątek tysięcy osób w rodzinnym mieście Jimina oraz Jungkooka — Busan. Wszystkich członków czeka w niedługim czasie obowiązkowa służba wojskowa, a pierwszy do wojska zaciągnie się w przyszłym miesiącu Jin

Możemy spodziewać się, jednak że w przyszłości Bangtani jeszcze nie raz zaskoczą nas swoją muzyką. Uniwersum BTS trwa nadal, więc pozostaje nam cierpliwie czekać na jego kolejną część. 

KW

Zobacz też: Mckenna Grace z debiutancką piosenką w filmie „Pogromcy Duchów. Dziedzictwo”

Mckenna Grace z debiutancką piosenką w filmie „Pogromcy Duchów. Dziedzictwo”

4.4/5 - (7 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News