Brak wstępu: co kryją opustoszałe miejsca Warszawy i okolic?

Jedno z pomieszczen w opuszczonych szpitalu w Otwocku. Widac porozbijane szklo, pomazane sciany oraz przejscie do innego pokoju

Mosty, opuszczone hotele, szkoły, zakłady przemysłowe, szpitale psychiatryczne. Jeśli lubicie tego typu miejsca i jesteście zdolni nagiąć delikatnie literę prawa, oto kilka z nich.

Potrzebujecie wrażeń, ale na pamięć znacie scenariusze znad Wisły, na Nocnym Markecie byliście dwa razy i w tym tyglu zapachów brakuje Waszym zdaniem tylko woni hamburgerów serwowanych na placu Zawiszy, nuży Was myśl, że stoczycie walkę na łokcie i barki , dopychając się do baru po wódkę o smaku chupa-chupsa w okolicznych shotbarach, Łazienki Królewskie są zbyt dostojne, abyście mogli ze spokojem pić wino Beauvillon, to sprawdźcie listę poniższych miejscówek.

Opuszczona szkoła w Pruszkowie

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Niektórzy uważają, że to szkoła. Inni z kolei, że to szpital. Później może i hotel, ponieważ widać tabliczki informujące o początku i końcu doby hotelowej. Gigantyczny budynek, który od kilkunastu lat jest na sprzedaż, posiada kilka pięter. Można tam spotkać młodzież żadną wrażeń, jak i bezdomnych szukających dachu nad głową. Widnieje kilka intrygujących napisów. Jedne głoszą, że Bóg umarł i Bóg zgnił, inne wymagają od nas znajomości łaciny. Pentagramy, bazgroły, potłuczone szkło, porozwalane meble i pełno kurzu. Wraz z dostaniem się do środka wcale Wam nie towarzyszy pewność. Nie czujecie się specjalnie spanikowani, ale godzina spędzona po zmroku w tym miejscu wystarczy, by się lekko spocić.

Zdjęcie opuszczonego budynku, ktory kiedys byl szkola/hotelem. Widać piętrzącą się wieże oraz rozpadający dach. Budynek jest z czerwonej cegły i mocno zaniedbany. zdjecie korytarza w opuszczonej szkole. widac wejscia do roznych pokoi. Ze scian odpada tynk i widac czerwona cegle zdjęcie z wewnatrz opuszczonego budynku szkoly. Przedstawia tabliczke, ktora informuje o czasie trwania doby hotelowej. Zdjecie z wewnatrz opuszczonego budynku. Przedstawia poddasze oraz wejscie do pokoju, ktore mialo byc zagrodzone drzwiami i szafka. Sciany sa z szarej cegly Napis na scianie po łacinie oraz dorysowany znak pentagramu. Poddasze w opuszczonej szkole. Widac drewniana konstrukcje, rozwalone meble.

Najbardziej klimatyczne miejsce nad Wisłą

Jak już zwiedzicie każdy klub nad Wisłą, zaśpiewacie sto lat każdemu jubilatowi świętującemu narodziny na schodkach, zaczepicie o czyjeś pępkowe, nowo otwarte bulwary zwiedzicie kilka razy w tę i we w tę, zjecie wszystkie kiełbasy i bakłażany z ogniska pod Poniatem, to możecie sprawdzić miejscówkę na Moście Gdańskim. Spędzicie czas, tak jak chcieliście, nad Wisłą, ale jednak w ciszy. Ciszy, którą będą Wam zakłócały pociągi kursujące nad Waszymi głowami. Aby się tam dostać, należy się nieco pogimnastykować,  jednak to nic trudnego. Miejscówka na piwko, szybkie winko, czy co tam lubicie. Jednak z rozsądkiem. Niezastąpione wrażenia towarzyszące podziwianiu widocznemu w oddali Żerań FSO. Możliwa wizyta policji na motorówce.

Zdjecie z nad wisły. Widac na nim filar mostu oraz pozostawione przez gości butelki po piwie. Po lewej strony rozciagacjcy sie las. Zdjecie schodków nad wisłą widziane z filara trzymajacego most. Nie widać ludzi, samochodów, jedynie grafitii Legia na scianie Widok z filaru mostu. Oprocz terenow zielonych i rzeki wisły, widać żerań fso w oddali Zdjęcie konstrukcji mostu, ktora umozliwa nam zejście na jego filar.

Zakłady Ursus

Wybudowane w 1928 roku budynki Zakładów Ursus w dużej mierze runęły. Ostało się kilka bocznych elewacji i jeden nieruszony budynek. Prace wyburzeniowe zatrzymał stołeczny konserwator zabytków. Od 2012 widnieją w gminnej ewidencji zabytków. Teraz ma tam powstać nowe osiedle. W związku z zatrzymaniem cząstki dawnych Zakładów mają one zostać wkomponowane w projekt osiedla. Z jednej strony usytuowany jest od ulicy i jakikolwiek generowany tam hałas może się nieść, a w konsekwencji sprowadzić niechcianych gości, ale finalnie, to może być ciekawa alternatywa, jeśli chodzi o miejsce na melanż.

Zdjęcie budynkow, ktore były kiedys zakłądami mechanicznymi URSUS. Widać jeden z nielicznych zostawionych budynkow z czerwonej cegly. Widok gruzów z dawnych zakładów Ursus. Zdjęcie gruzów pozostałych z dawnych Zakładów Ursys. Widać śmieci, gruz oraz zakratowane okno. Pomalowana w grafitii ściana budynku Zakładów oraz widoczna duza przestrzen na jednym z pieter. Ponadto rząd kilku okien. Zdjecie dachu budynku Zakładów Ursus.Szpital Psychiatryczny w Otwocku

Wybudowany ponad sto lat temu, dokładnie w roku 1907. Początkowo był to bezpłatny szpital dla biednych Żydów, który został ufundowany przez Zofię Edelmanową, i od jej imienia pochodzi potoczna nazwa-Zofiówka. W trakcie II wojny światowej zostało tam zamordowane przeszło 100 osób, reszta według legendy uciekła karetką do Warszawy. Po wojnie miejsce było placówką, gdzie leczono gruźlicę, a w roku 1985 ponownie przekształcono w szpital psychiatryczny. W roku 1998 szpital został opuszczony i tak jest do dzisiaj. Kiedyś można było zobaczyć tam jeszcze szpitalne łóżka i meble, natomiast wraz z mijającymi latami wszystko zostało pokradzione lub poniszczone. Wycieczka po opustoszałym, będącym w ruinie miejscu nie jest tak nudna, jak mogłoby się wydawać, jeśli pamiętamy cały czas historię tego miejsca. Psychicznie chorzy, uzależnieni od środków odurzających narkomani, zamordowane podczas wojny osoby-wszyscy kiedyś dzielili te kąty i to właśnie sprawia, że czujemy się zdrowo podnieceni, zwiedzając to miejsce.

Zdjecie Szpitala z zewnatrz. Okna bez szyb, rozlatujaca się elewacja i porosniety budynek Zdjecie pozostalosci z szpitalia psychiatrycznego w Otwocku. Widac powybijane szyby, rozlatujace sie sciany i drzewa dookoła Napis na scianie prawdpodobnie łazienki w szpitalu psychiatrycznym w otwocku Jedno z pomieszczen w opuszczonych szpitalu w Otwocku. Widac porozbijane szklo, pomazane sciany oraz przejscie do innego pokoju

Tekst i zdjęcia: Jakub Paciorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News