Twórcy „Stranger Things” zekranizują „Talizman” Kinga i Strauba

Twórcy „Stranger Things” zekranizują „Talizman” Kinga i Strauba
źródło zdjęcia: Filmweb

Finałowy sezon „Stranger Things” jest wciąż w fazie produkcji, a data premiery nieznana, jednak już teraz znamy dalsze plany twórców serialu. Kolejnym projektem, który zrealizują bracia Duffer będzie ekranizacja powieści Stephena Kinga i Petera Strauba – „Talizman”.

Serial na podstawie powieści „Talizman”

Kilka dni po premierze „Stranger Things 4 Vol. 2” bracia Duffer ogłosili założenie własnej firmy producenckiej Upside Down Pictures, której nazwa to oczywiste odwołanie do krainy mieszczącej się po drugiej stronie miasteczka Hawkins z ich serialu „Stranger Things”. Podpisali także umowę z platformą streamingową Netflix, dzięki czemu nadchodzące produkcje będzie można obejrzeć właśnie tam.

Podzielili się także listą projektów, które mają zamiar zrealizować w przyszłości, czyli spin-off „Stranger Things”, serial na podstawie japońskiej serii mangi i anime „Death Note” napisanej przez Tsugumi Ohba i zilustrowanej przez Takeshi Obata oraz serial na podstawie powieści „Talizman” Stephena Kinga i Petera Strauba”.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Co ciekawe, przed oficjalnym ogłoszeniem tych planów, widzowie „Stranger Things” i czytelnicy Stephena Kinga na pewno zauważyli subtelną wskazówkę pozostawioną przez Dufferów w ostatnim odcinku czwartego sezonu.

W którym momencie w „Stranger Things 4” pojawiła się książka?

W każdym sezonie „Stranger Things” pojawia się mnóstwo easter eggów oraz nawiązań do tekstów kultury powstałych w latach 50., 60. 70. i, oczywiście, 80. Sami bracia Duffer mówią o swojej produkcji jako o liście miłosnym do lat 80. Widzowie serialu od premiery pierwszego sezonu zwracają uwagę na każdy szczegół – plakat na ścianie, słuchane przez bohaterów piosenki, tytuły wymienianych filmów, okładki książek, naszywki i wiele innych rzeczy. Dzięki temu mogą snuć teorie na temat dalszych losów postaci albo odnaleźć książki, filmy, seriale czy muzykę, z którymi spędzą czas po obejrzeniu serialu.

Twórcy „Stranger Things” zekranizują „Talizman” Kinga i Strauba
źródło zdjęcia: Club Stephen King

Najwięcej odniesień w serialu jest tych do twórczości Stephena Kinga oraz filmach i serialach na jej podstawie. Nie zabrało ich również w sezonie czwartym, a najważniejszym było właśnie to dotyczące powieści „Talizman”.

W ostatnim odcinku „Stranger Things 4”, czyli na „Na gapę”, w sali szpitalnej Lucas czyta Max fragment powieści duetu King-Straub. Widoczna jest również okładka książki.

Początkowo wspomnienie o Terytoriach pozwoliło fanom na stworzenie teorii o tym, co stanie się z Hawkins w ostatnim sezonie biorąc również po uwagę scenę zamykającą ostatni odcinek. Okazało się jednak, że była to wskazówka co do przyszłych planów braci Duffer – serialu „Talizman”.

O czym jest „Talizman”?

Twórcy „Stranger Things” zekranizują „Talizman” Kinga i Strauba
„Talizman”

„Talizman” to pochłaniająca czytelnika bez reszty powieść fantasy, w której nie brakuje elementów zaczerpniętych z powieści drogi, grozy czy przygodowej. Została napisana przez Stephena Kinga i Petera Strauba – dwóch cenionych amerykańskich powieściopisarzy – i opublikowana w 1984 roku.

Głównym bohaterem „Talizmanu” jest Jack Sawyer, dwunastoletni syn chorej na raka aktorki, wyjeżdża wraz z nią z Kalifornii do opustoszałego miasteczka letniskowego w New Hampshire. Jack nie chce dopuścić do świadomości choroby matki. Poznaje starego Murzyna, dozorcę wesołego miasteczka, który ujawnia mu zdumiewającą prawdę. W równoległym do naszego świecie, zwanym Terytoriami, Dwójniczka jego matki, Laura DeLoessian, również jest śmiertelnie chora. Tylko Jack może uratować obydwie kobiety – jeśli pójdzie na drugi koniec kontynentu, gdzie w groźnym, pełnym zła czarnym hotelu znajduje się Talizman o uzdrawiającej mocy.

Jack rusza więc na heroiczną wyprawę przeskakując między dwoma światami, przeżywając niesamowite przygody, poznaje wrogów i przyjaciół. Przede wszystkim jednak dorasta i staje się godnym Talizmanu. Jego wyprawa ma jeszcze bardziej doniosłe znaczenie, niż sobie pierwotnie wyobrażał.

Jakiego cyklu częścią jest „Talizman”?

To pierwsza część z dwutomowego cyklu „Jack Sawyer” duetu King-Straub. Kontynuacją „Talizmanu” jest „Czarny Dom” z 2002 roku. Opisuje losy Jacka Sawyera dwadzieścia lat po tym jak udał się na wędrówkę po Terytoriach, aby odnaleźć talizman i ocalić ukochaną matkę.

Twórcy „Stranger Things” zekranizują „Talizman” Kinga i Strauba
„Czarny Dom”

Główny bohater jest byłym funkcjonariuszem wydziału zabójstw policji Los Angeles i wiedzie ciche życie w małym mieście w Wisconsin. Jego spokój nie trwa jednak długo, bo wkrótce w okolicy dochodzi do serii okrutnych morderstw, a Sawyer zostaje zaangażowany w śledztwo. Czy zabójstwa są dziełem psychopaty, czy też spokojnym miasteczkiem zawładnęła tajemnicza, złowroga siła? Jack wraz z Aniołami Piekieł rusza do walki z nieznanym, którego potęga przerasta wszelkie oczekiwania. Wynik tej próby sił do ostatniej chwili pozostanie niepewny…

Ciekawostka dla Stałych Czytelników Stephena Kinga – ta część szczególnie mocno łączy się z cyklem „Mroczna wieża”.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Damien Echols – dzięki niemu powstał Eddie Munson ze „Stranger Things 4”

Damien Echols – dzięki niemu powstał Eddie Munson ze „Stranger Things 4”

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News