Bóg zemsty

Andrei Munteanu - reżyser Boga  Zemsty
Andrei Munteanu – reżyser Boga Zemsty

 19 grudnia na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie odbędzie się premiera pt. „Bóg zemsty” na podstawie dramatu Szolema Asza wg scenariusza i w reżyserii Andreia Muntéanu. Sztuka dotyka tabu, uderza subtelną równowagą tradycyjnych żydowskich tematów z tematyką współczesną. To będzie już drugie przedstawienie wyreżyserowane przez Andreia Muntéanu na podstawie tekstu tego kontrowersyjnego autora. Spektakl wystawiany będzie w języku jidysz z symultanicznym tłumaczeniem na język polski, angielski lub hebrajski – do wyboru. Uwaga! Spektakl dla widzów od lat 16.

„Bóg zemsty” to jedno z najwybitniejszych osiągnięć dramatopisarskich Szolema Asza. Ten wielki, żydowski pisarz urodził się w Kutnie, niecałe sto kilometrów od Warszawy, a jest dziś w Polsce prawie całkiem zapomniany.

„Bóg zemsty” to sztuka zderzająca ze sobą tradycję i współczesność, penetrująca tematy, które do dziś pozostają tabu. Asz precyzyjnie skonstruował psychologię bohaterów dramatu i właśnie tropem tej psychologii podąża reżyser przedstawienia.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Jankiel, główny bohater sztuki, jest właścicielem kamienicy, którą zamieszkuje z rodziną. Ów pozornie przyzwoity obywatel i ojciec prowadzi w suterenie dom publiczny, do którego zostaje zwabiona przez jedną z prostytutek jego córka – Ryfka. Jankiel pilnuje, aby interes dobrze prosperował, ale nie zaniedbuje również spraw związanych z życiem wiecznym. W trosce o zbawienie Ryfki postanawia zamówić specjalny zwój Tory…

Sztuka, uznana za obsceniczną i obrażającą żydowską religię, wywołała swego czasu wielki skandal obyczajowy. Mimo to, odnosiła również międzynarodowe sukcesy.

Spektakl w Teatrze Żydowskim zrealizowany został przez Andreia Muntéanu, reżysera związanego z drugim w Europie repertuarowym Teatrem Żydowskim w Bukareszcie.

„Asz jest dość kontrowersyjnym autorem – mówi reżyser – ma zarówno krytyków jak i zwolenników, jego twórczość jest i kochana i nienawidzona. Chciałbym udowodnić, że twórczość Asza zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę.”

Premiera: 19 grudnia 2013 r., godz. 19.00

Spektakle: 20 i 21 grudnia, godz. 19.00

Autor sztuki: Szolem Asz

Scenariusz i reżyseria: Andrei Muntéanu

Scenografia i kostiumy: Jan Polivka

Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska

Konsultacja literacka jidysz: Barbara Szeliga, Jacob “KOBI” Weitzner

Obsada: Yankl (Jankiel) Henryk Rajfer, Sara (Sara) Joanna Przybyłowska, Rivka (Ryfka) Ewa Greś, Hindl (Hindl) Monika Chrząstowska, Manyka (Mańka) Małgorzata Majewska, Reyzl (Rejzl), Sylwia Najah, Shloime (Szlojme) Piotr Chomik, Reb Eli (Reb Eli) Piotr Sierecki, Basya (Basia) Izabella Rzeszowska, Soyfer (Skryba) Jerzy Walczak, A Yd (Obcy: Pobożny Żyd) Rafał Rutowicz, Di Blinde Yidene (Żydówka, Ślepa Na Jedno Oko) Ewa Dąbrowska, Kabtzunim (Biedacy i Klienci): Marcin Błaszak, Rafał Rutowicz, Marek Węglarski, Jerzy Walczak, Kol Fun Gojrl (Głos przeznaczenia) Gołda Tencer, Tojt Meidl (Nieżywa dziewczyna) Małgorzata Jankowska (statystka)

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News