Blizny nie są powodem do wstydu: fotografka z Londynu przełamuje stereotypy

Blizny – zwykle kojarzone z czymś nieprzyjemnym, będącym powodem do wstydu. Źli kolesie mają blizny, wykolejeni ludzie mają blizny, a przynajmniej tak zwykło się uważać. Jest jednak zupełnie odwrotnie.

Sophie Mayenne, fotografka z Londynu postanowiła zmienić ten punkt widzenia swoim projektem Behind The Scars. Jest to seria chwytających za serce fotografii ludzi z ich bliznami i historiami za nimi schowanymi.

Pracując jako fotograf, zawsze inspirowały mnie surowe i niedotknięte retuszem zdjęcia – to na nich właśnie, widać jacy jesteśmy różni. Stąd wzięła się także moja fascynacja bliznami. Gdy postanowiłam rozpocząć ten projekt, pomyślałam, że jeśli pomogę nawet tylko jednej osobie, to i tak będzie to moje osobiste zwycięstwo. Mam nadzieję, że z czasem dotrę do coraz większej liczby ludzi i przyczynię się do zmiany punktu widzenia na temat piękna – mówi Sophie w wywiadzie dla Bored Panda.

Bohaterowie projektu Sophie są zwykłymi ludźmi – często z zaniżoną samooceną i brakiem pewności siebie. Chowali swoje blizny przez lata, hodując w sobie traumę, że zostali nimi obdarzeni przez los. Dzięki temu projektowi mają szanse spojrzeć na siebie z innej perspektywy i zaakceptować swoją odmienność.

Zobacz także: Artystka, który zamienia rozstępy w brokatowe dzieła sztuki

Ich reakcje były naprawdę niesamowite. Nie chwaląc się, ale zobaczenie siebie okiem fotografa, potrafi przynieść kolosalną zmianę. Dla niektórych ta sesja miała naprawdę terapeutyczną rolę – mogli opowiedzieć swoją historię, której najczęściej nigdy nikomu nie mówili i znaleźć sposób na pokochanie swojego ciała. Myślę, że to najlepsza sesja, jaką kiedykolwiek stworzyłam. Naprawdę.

Cały projekt Behind The Scars znajdziecie TUTAJ.

Tekst: Klarysa Marczak

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

3 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

4 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

5 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

5 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

6 dni ago