Björk i nowoczesne technologie

Islandzka artystka Björk znana jest ze swojego niekonwencyjnego podejścia do muzyki. Często z nią eksperymentuje, tworząc niezwykłe utwory, które ciężko zaklasyfikować. Ostatnimi czasy jej twórczość przybrała formę bardzo wyjątkowych ballad. Co więcej, Björk zaczęła obracać się w kręgu nowoczesnych technologii i stała się pionierką w wykorzystywaniu ich w muzyce.

Obecnie jej najnowszym dziełem jest przygotowany w technologii VR teledysk do utworu „Stonemilker”, który możemy obejrzeć pod dowolnym kątem. Obraz obraca się w wybranym kierunku, pozwalając na obserwację artystki, podłoża czy też nieba. Jest to pionierski obraz w branży muzycznej i wyjątkowo ciekawy sposób zaprezentowania utworu. Reżyserem klipu był Andrew Huang.  Jak przyznaje islandzka artystka, całość można obejrzeć w rytm muzyki, która zatacza kółka. Co ciekawe, teledysk był kręcony na wyspie Grótta, koło Rejkiviku – w tym samym miejscu, gdzie została napisana piosenka.

Klip ”Stonemilker” miał oficjalną premierę w trzech miejscach: Londyńskim Rough Trade East, Nowojorskim Rough Trade Brooklyn oraz w muzeum MoMA PS1. Każdy z odwiedzających został wyposażony w okulary Oculus Rift, aby mógł swobodnie oglądać dzieło islandzkiej artystki. Powtórkę można zobaczyć w muzeum MoMA PS1, gdzie trwa retrospektywa Björk. Utwór „Stonemilker” otwiera najnowszą płytę „Vulnicura”, której premiera została znacznie przyśpieszona, ponieważ w styczniu tego roku nieoficjalnie wyciekła do internetu.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

To nie pierwszy raz, kiedy Björk korzysta z nowoczesnych technologii w celu prezentacji swojej muzyki. Jej wcześniejsza płyta „Biophilia” została wydana w formie aplikacji, w której użytkownik mógł kolekcjonować piosenki z płyty i wpływać na utwory za pomocą swoich gestów.

tekst | Karol Sobczak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News