Categories: fotografia

Bez smartfona. Kontrowersyjne zdjęcia Erica Pickersgilla

Eric Pickersgill za pomocą kontrowersyjnych zdjęć ukazał paradoks XXI wieku – jak postęp techniki jednocześnie uwstecznił jakość relacji międzyludzkich. W projekcie „Removed” sfotografował ludzi w codziennych sytuacjach, usuwając następnie ze zdjęć telefony, iPady i laptopy.

Skąd wzięła się inspiracja? Jak podkreśla fotograf, na pomysł projektu wpadł obserwując w nowojorskiej kawiarni rodzinę, której członkowie bardziej niż rozmową, pochłonięci byli szukaniem informacji w telefonach. Uderzył go fakt, że byli razem, a jednak osobno.

„Removed” dotyka relacji międzyludzkich w czasach, kiedy kontakt z różnych miejsc z wybranymi osobami jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się w zderzeniu twarzą w twarz, gdy okazuje się, że niekoniecznie mamy o czym mówić. Na portalach kreujemy rzeczywistość nie potrafiąc codziennych problemów i radości przełożyć na dialog z bliskimi.

Fotograf dobitnie pokazał, że można być blisko siebie, a jednak energię przekładać na rozgrzewanie w dłoniach elektronicznych gadżetów, a nie serc. Do realizacji przedsięwzięcia Eric zaprosił ludzi, którym znany był zamysł projektu. Mimo tego zdjęcia nie są pozowane. Wręcz przeciwnie – okoliczności i fotografowani są bardzo naturalni. Warto podkreślić, że na jednym ze zdjęć fotograf stanął po drugiej stronie obiektywu i wraz z żoną zapozował do zdjęcia zatytułowanego „Angie i ja”.

Czy faktycznie elektronika wielkimi krokami wkracza do naszych relacji, łóżek i na spotkania rodzinne? Czy codzienne korzystanie ze sprzętów elektronicznych możemy naznaczyć mianem uzależnienia? Pozostawiamy was z galerią zdjęć i własnymi przemyśleniami w tym temacie.

Więcej zdjęć i projektów Erica Pickersgilla: www.ericpickersgill.com.

tekst | Dagmara Herman

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

18 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

2 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago