Beyonce i Harry Styles – najwięksi wygrani Grammy 2023!

Beyonce i Harry Styles- najwięksi wygrani Grammy 2023!
Źródło: youtube.com

5 lutego na arenie Crypto.com Arena w Los Angeles odbyła się 65. ceremonia wręczenia nagród Grammy. Po raz trzeci z rzędu galę poprowadził południowoafrykański komik Trevor Noah. Jedne z najważniejszych statuetek w przemyśle muzycznym zostały w tym roku zdominowane przez dwóch artystów. Beyonce i Harry Styles to najwięksi wygrani Grammy 2023!

Beyonce – od ponad 20 lat na scenie

Beyonce spędziła na scenie większość swojego życia. Za sprawą ojca (a zarazem jej managera), już jako dziecko brała udział w licznych konkursach i przesłuchaniach muzycznych. Rozpoznawalność przyniosło jej występowanie w zespole Girl’s Tyme, który następnie w 1993  roku zmienił nazwę na Destiny’s Child. Na przestrzeni lat należało do niego 6 członkiń, ale największe sukcesy odniosło trio w składzie: Beyonce, Kelly Rowland oraz Michelle Williams. Przełomem okazało się dla nich podpisanie kontaktu z Columbia Records. To zapoczątkowało pasmo wielu sukcesów na międzynarodowym rynku muzycznym. Największymi hitami zespołu są utwory z pogranicza popu i R&B: „No No No”, „Say My Name” czy „Survivor”. Oficjalne zakończenie działalności girlsbandu  nastąpiło w 2006 roku.

Królowa rynku muzycznego – Beyonce 

Kariera solowa

Solową karierę Beyonce rozpoczęła w 2002 roku, a więc jeszcze w czasach promocji z Destiny’s Child. Od początku  odnosiła wiele sukcesów. W 2003 roku wydała jeden ze swoich pierwszych hitów jako solowa artystka. „Crazy in Love” powstałe we współpracy z (jej obecnym  mężem), Jay-Z często gości w wielu rozgłośniach radiowych na całym świecie.

Od tego momentu stała się jedną z najpopularniejszych artystek w branży muzycznej oraz wpływową osobą w świecie show – biznesu. Wydała 6 albumów studyjnych i sprzedała blisko 100 milionów płyt. Aż osiem singli jej autorstwa znalazło się na szczycie „Billboard” Hot 100 [„Break My Soul”, „Single Ladies (Put A Ring On It)”, „Baby Boy”, „Check On It”, „Savage”, „Crazy In Love”, „Irreplaceable”, Perfect (wraz z Edem Sheeranem)]. Na tym nie kończą się osiągnięcia Beyonce, która odnosi sukcesy na wielu polach. Wykonywana przez nią piosenka „Listen” z musicalu Dreamgirls otrzymała w 2007 roku nominację do Oscara. W ostatnich latach Beyonce zaskoczyła fanów wydając utwór do nowej wersji „Króla Lwa”.

Grammy 2023 – Beyonce zdobyła 4  statuetki

Beyonce (9 nominacji) wygrała Grammy w kategoriach: najlepsza piosenka R&B („Cuff It”), najlepszy Tradycyjny Występ R&B („Plastic Off the Sofa”), najlepszy album dance/elektroniczny („Renaissance”) oraz najlepsze nagranie dance/elektroniczne („Break My Soul”). Co ciekawe, artystka spóźniła się na galę,  a pierwszą z nagród odebrali Terius Nash i Nile Rodgers, producenci współpracujący z nią przy najnowszym albumie „Renaissance”.

Rekordzistka Grammy Beyonce

Swoje pierwsze statuetki Grammy zdobyła w 2004 roku (m.in. najlepsza piosenka R&B („Crazy in Love”), najlepszy wokalny utwór R&B („Dangerously in Love 2”) oraz najlepszy album R&B (Dangerously in Love). 5 nagród w jednym roku było wyrównaniem rekordu tak wspaniałych artystek, jak Lauryn Hill (1999), Alicia Keys (2002) oraz Norah Jones (2003).

Dzięki otrzymaniu czterech statuetek w czasie tegorocznej gali Beyonce stała się najbardziej utytułowanym artystą (bez podziału na płeć). Z 32 statuetkami na koncie wyprzedziła w tym rankingu Georga Soltiego. To nieżyjący od 1997 roku węgiersko-brytyjski dyrygent i legenda muzyki klasycznej, który zdobył aż 31 statuetki Grammy. Osiągnięcie Amerykanki jest o tyle imponujące,  że dopiero po 26 latach udało się pobić osiągnięcie tego wybitnego muzyka. 

Wzruszona artystka mówiła ze sceny:

Staram się nie być zbyt emocjonalna i po prostu przyjąć tę noc. Dziękuję Bogu, że mnie chroni. Dziękuję mojemu wujkowi Johhny’emu, którego tutaj nie ma, ale jest z nami duchem. Dziękuję społeczności queer za waszą miłość i wynalezienie tego gatunku.

Harry Styles – od One Direction po solową karierę

Harry Styles rozpoczął swoją karierę muzyczną 13 lat temu. Wtedy też zgłosił się do brytyjskiej edycji The X Factor, gdzie odpadł na etapie bootcampu. Otrzymał jednak propozycję, aby powrócić do programu jako członek zespołu. W jego składzie znaleźli się jeszcze czterej inni wyeliminowani uczestnicy (Niall Horan, Liam Payne, Louis Tomlinson oraz Zayn Malik).

W ten sposób One Direction (nazwa zaproponowana przez Harry’ego) dotarli do finału, w którym zajęli trzecie miejsce,  za Rebecką Ferguson i Mattem Cardle. Otworzyło im to drzwi do wielkiej kariery. Boysband był aktywny w latach 2010-2015. W tym czasie odniósł ogromny międzynarodowy sukces porównywalny z legendarnymi Backstreet Boys. Zyskał miano jednego z najlepiej sprzedających się zespołów muzycznych na świecie. Do dzisiaj One Direction sprzedali ponad 70 milionów płyt.

Solowa kariera 

Po rozpadzie One Direction Harry Styles zdecydował się występować jako artysta solowy. Od 2016 roku wydał 3 albumy studyjne. Zasłynął z takich międzynarodowych przebojów jak „Watermelon Sugar”, „As It Was” czy „Adore You”. To niewątpliwie jedno z najgorętszych nazwisk w świecie muzyki.

Harry Styles zgarnął 2 ważne statuetki

Harry opuścił galę z dwoma, statuetkami (na 7 nominacji), jednak w bardzo prestiżowych kategoriach: Album Roku oraz Najlepszy Popowy Albumu Wokalny („Harry’s House”). Można, więc ogłosić go nieoficjalnym królem tegorocznej gali. Dzięki temu młody Brytyjczyk ma w swojej kolekcji już 3 takie nagrody. Wcześniej wyróżniono go w 2021 roku za najlepszy solowy występ popowy za „Watermelon Sugar”.

Harry i Beyonce – kto jeszcze zgarnął więcej niż jedną statuetkę??

Dwie statuetki Grammy zdobył w tym roku Kendrick Lamar (Najlepsza Piosenka Rap („The Heart Part 5”) oraz Najlepszy Album Rap („Mr. Morale and the Big Steppers”). Oprócz niego byli to jeszcze Ozzy Osbourne [Najlepszy Album Rockowy („Patient Number 9”) i Najlepsze Wykonanie Metal, duet z Tonym Iommi („Degradation Rules”)], Willie Nelson [(Najlepszy Występ Solowy Muzyka Country – „Live Forever” i Najlepszy Album – Muzyka Country – „A Beautiful Time”)] i Wet Leg [(Najlepszy Występ – Muzyka Alternatywna – „Chaise Longue”, Najlepszy Album – Muzyka Alternatywna – „Wet Leg”)].

@grammys

THAT’S A WRAP! #GRAMMYs 2023 🎥 Tell us your favorite moments from Music’s Biggest Night.

♬ original sound – GRAMMYs

Grammy 2023 – zaskakująca zwyciężczyni w kategorii piosenka roku

W przypadku „piosenki roku” można mówić o sporym zaskoczeniu. Wielu krytyków muzycznych typowało wygraną Beyonce, jednak ze statuetką do domu wróciła Bonnie Raitt, którą nagrodzono za „Just Like That”. Tym samym zdobyła swoją 13 nagrodę Grammy.

Bonnie Raitt to 73-letnia artystka, która tworzy utwory z pogranicza  blues rocka oraz współczesnego popu. Okres jej największej świetności przypadł na lata siedemdziesiąte XX wieku. W 2000 roku uhonorowano ją z kolei włączeniem jej do Rock and Roll Hall of Fame.

Beyonce i Harry Styles niedługo wystąpią w Polsce

Zarówno Harry Styles, jak i Beyonce wystąpią latem 2023 roku w Polsce w ramach promocji swoich albumów. W przypadku Amerykanki będzie to część trasy Renaissance World Tour. Zagra 27 i 28 czerwca 2023 roku na PGE Narodowym w Warszawie. Zainteresowanie koncertem artystki było ogromne. Z tego też powodu zdecydowano, że wystąpi ona w stolicy dwa dni z rzędu. Mimo tego dodatkową pulę biletów wykupiono w okamgnieniu, a wielu fanów musiało obejść się z tego powodu smakiem. Kilka dni później, na PGE Narodowy zawita jej młodszy kolega z branży, który zagra tam 2 lipca 2023 roku koncert w ramach trasy Love On Tour. 

KW

Zobacz też: BLACKPINK – poznaj najpopularniejszy girlsband na świecie!

BLACKPINK – poznaj najpopularniejszy girlsband na świecie!

5/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News