Bardzo miejskie plakaty

Polski architekt Hubert Roguski oraz Marta Sacha połączyli siły, by zamieniać mapy miast, dzielnic czy stanów w artystyczne plakaty. Ich projekt, zainicjowany pracą z Tokio w roli głównej, bierze na warsztat mapy najpiękniejszych miast.

Hubert Roguski to absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz University of Tokyo, który swoją pracę doktorską poświęcił właśnie stolicy Japonii. W ramach doktoratu musiał przeprowadzić analizę siatki ulic Tokio. W ten sposób to właśnie ono stało się bohaterem pierwszej grafiki. Jak sam mówi, projekt spodobał się znajomym na tyle, że zaczęły powstawać kolejne plakaty. Część miast stworzył na zamówienia bliskich, a niektóre z samej pasji i przyjemności tworzenia.

Hubert nie tworzy grafik jednak sam. W tym momencie współpracuje z Martą Sacha. Połączyła ich miłość do architektury i do Japonii. Prowadzą wspólnie pracownię wnętrzarską, gdzie tworzą projekty w duchu japońskiej filozofii. Razem tworzą też kolejne grafiki.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Plakat Tokyo z siatką ulic miasta

–Plakaty powstają na bazie map OpenStreetMaps. Po odfiltrowywaniu warstw, które mnie interesują (np. ulic), poddawane są one obróbce w programie graficznym. Tu zastanawiamy się na kolorem i stylem plakatu jak i nad typografią, która uzupełnia całość – opowiada nam Hubert Roguski.

Aktualnie możemy wybierać plakaty z ponad 50 miast, także każdy stan USA może być w naszym posiadaniu w formie plakatu. Co więcej, w ofercie sprzedaży są nie tylko plakaty, ale też koszulki, kubki, pościel czy case’y na telefony. Jak zdradza twórca projektu, w planach jest przeniesienie na plakaty wszystkich dzielnic Warszawy.

zdjęcie plakatu, opartego o ścianę przedstawiający Nowy York

Plakat pokazujący siatkę Krakowa

Poduszka z siatką ulic na tle szarej ściany

Plakat dzielnicy Warszawy Ursynów

zdjęcia |

tekst | Olga Najdek

4.7/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News