Banksy „zalał” ulice Paryża muralami w obronie uchodźców

Banksy znów atakuje swoją sztuką. Tym razem na celownik wziął francuski rząd i stanął w obronie migrantów.

Sześć murali pojawiło się w ciągu ostatnich dni na ścianach paryskich ulic. Jego najnowsze prace skupiają się na tematyce migrantów oraz uchodźców. W ciągu ostatnich trzech lat rząd Francji zrównał z ziemią prawie 40 prowizorycznych obozów uchodźczych, a prezydent Macron stwierdził, że Francja wcale nie jest atrakcyjnym miejscem dla uchodźców.

Na jednym z murali zobaczymy młodą, czarnoskórą dziewczynę, która rozpyla różowy spray na wzór tapety, zakrywając nim namalowaną swastykę obok swojego śpiwora i pluszowego misia. Obraz pojawił się na ścianie północnego Paryża, obok oficjalnego obozu dla uchodźców, który został zamknięty w marcu, mimo protestów burmistrza. Od tego czasu ponad 2000 migrantów, w tym dzieci i nastolatków śpi w śpiworach wzdłuż kanałów i pod mostami autostrad.

Zobacz również: Banksy stworzył swoją własną czołówkę serialu The Simpsons

Drugi i trzeci mural pojawiły się kilka dni później. Jeden z nich przedstawia mężczyznę w średnim wieku, który pokazuje trójnożnemu psu kość, ukrywając za plecami piłę. To metafora polityków kuszących suwerena obietnicami, za którymi często zamaskowany jest niszczycielski plan. Kolejny mural to rekonstrukcja obrazu Jacquesa-Louisa DavidaNapoleon przekraczający Alpy. Banksy zasłonił jeźdźca własną pelerynką, artysta komentuje fakt, w jaki sposób rząd prowadzi kraj oślepiając ludzi propagandą i fałszywymi obietnicami.

Ostatnie trzy murale przedstawiają szczury wchodzące w interakcję z obecnym już wcześniej na mieście graffiti i fasadami budynków. Mają przypominać o niestabilnym okresie pełnym niepokojów społecznych z maja 1968 roku, kiedy to francuski rząd tymczasowo przestał funkcjonować.

Wszystkie murale stworzone przez Banksy’ego w Paryżu znajdziecie poniżej.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

3 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

3 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

4 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

4 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

5 dni ago