Categories: artdesigntrendyviral

Banksy wybudował Dismaland

Już wiemy, kto wybudował parodię Disneylandu. Najsłynniejszy streetartowiec świata nie odpuszcza. Apokaliptyczny park rozrywki – Dismaland – jest dziełem Banksy’ego. Już niedługo odbędzie się wielkie otwarcie.

O Banksym krąży wiele plotek. Wszystko dlatego, że nie wiemy dokładnie kim jest. Nawet jego tożsamość nie jest potwierdzona. Za to bez wątpienia jego prace należą do najsłynniejszych dzieł street artu. Obrazy Banksy’ego mają szokować i pobudzać do myślenia. Artysta odnosi się w nich do polityki i popkultury. Jednak jak widać sam street art mu nie wystarcza.

Daismaland to obecnie najnowszy i największy projekt artysty. Przez długi czas był utrzymywany w sekrecie. Na początku tego lata w Weston-super-Mare rozpoczęły się prace nad parkiem rozrywki na terenie dawnego parku wypoczynkowego „Tropicana”. Od razu było widać, że jest to niecodzienny projekt, sugerowała to już nazwa (ang. „dismal” oznacza „posępny”).  Z oficjalnych informacji wynikało, że hollywoodzka firma Atlas Entertainment zamierzała tam nakręcić thriller kryminalny. Dopiero wczoraj Banksy potwierdził, że jest autorem projektu.

W jednym z ostatnich wywiadów artysta zdradził, jak narodził się pomysł do stworzenia Dismalandu:

 –Jak w przypadku wielu projektów, zaczęło się od luki w ogrodzeniu. Osiem miesięcy temu spacerowałem przez Weston w wietrzny dzień.  Jedna z desek w bramie dawnej „Tropicany” odpadła. Gdy spojrzałem przez lukę, byłem powalony. Pływałem tam jako dziecko, ale od 15 lat nie było tam nikogo. W wilgotny, ciemny i pochmurny dzień na wybrzeżu, to wszystko wydawało się idealne – powiedział Banksy.

Oczywiście centralnym punktem całego parku jest zamek z niesamowitą instalacją Banksy’ego, przedstawiającą przewóz Kopciuszka. W parku znajdują się 3 główne galerie sztuki z wieloma znakomitymi artystami. Ponadto nie zabraknie kilku nowych obrazów Banksy’ego.

Daismaland nie jest parkiem rozrywki w klasycznym tych słów znaczeniu. Jest to bardziej festiwal sztuki, a także alternatywa dla przesłodzonych wycieczek. Banksy zaprosił do współpracy między innymi Pussy Riot i Massive Attack, w związku z czym zapewni swoim gościom dużą dawkę muzyki.

Są jednak pewne ograniczenia. Nie każdy będzie mógł łatwo wejść do Dismalandu. Jeśli masz ze sobą spray, nóż albo pracujesz dla wytwórni Disneya, to nie wejdziesz do apokaliptycznego świata Banksy’ego.

tekst | Aleksandra Leśnik

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

24 godziny ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

3 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago