Banksy stworzył nowy mural: czego dotyczy tym razem?

Ulica po zmroku, na ścianie wielki mural, na białym tle seria czarnych kresek przypominających kraty więzienne, za jedną wizerunek kobiety, w prawym dolnym rogu napis

Najnowsza praca Banksy’ego w Nowym Jorku to protest przeciwko zamknięciu w więzieniu tureckiej artystki, Zehry Doğan.

15 marca na jednej z ulic Manhattanu pojawił się sporych rozmiarów mural autorstwa Banksy’ego – brytyjskiego artysty street-artowego, który od lat pozostaje anonimowy. Ostatnia realizacja to wyraz wsparcia dla Zehry Doğan, artystki, dziennikarki i aktywistki pochodzenia turecko-kurdyjskiego, która została skazana rok temu na 2 lata, 9 miesięcy i 22 dni więzienia. Doğan namalowała obraz, przedstawiający tureckie flagi ponad zrujnowanym kurdyjskim miastem Nusaybin. Została tym samym oskarżona przez tureckie władze o obrazę flagi narodowej.


Malowałem rzeczy o wiele bardziej godne pozbawienia wolności, Banksy staje w obronie artystki. Mural powstał we współpracy z innym artystą graffiti, Borfem, który również odbył karę więzienia za swoją twórczość.

Nowy, czarno-biały mural składa się z serii charakterystycznie przekreślonych czarnych pasków, które wizualizują zarówno więzienne kraty, jak i odliczanie dni spędzonych przez Doğan w zamknięciu. Zza jednej z krat pojawia się wizerunek artystki, trzymającej w ręku ołówek – narzędzie zbrodni. Natomiast w prawym dolnym rogu widnieje apel Banksy’ego Free Zehra Doğan, nawołujący do uwolnienia artystki, której pozostało jeszcze 18 miesięcy więzienia.

Po zmroku, ponad muralem wyświetlany jest obraz Doğan oraz informacja o karze, jaką artystka odsiaduje za jego namalowanie.

Tekst: Maja Lipiec

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News