Banksy pojawił się na Biennale w Wenecji. Nielegalnie zaprezentował obraz z mocnym przekazem

Stoisko z obrazami

Podobno najlepsze imprezy to te, na które przychodzisz, choć nie byłeś zaproszony. Tak gdzieś słyszeliśmy i do takiego wniosku doszedł też Banksy zjawiając się na Biennale w Wenecji z wyjątkową instalacją.

Biennale sztuki współczesnej odbyły się po raz pierwszy w Wenecji w 1895 roku, chociaż w pierwszej edycji wystawiano przede wszystkim sztukę dekoracyjną. Sytuacja zmieniła się po I wojnie światowej, gdzie więcej uwagi zaczęto przykładać do sztuki nowoczesnej.

Bansky opublikował na swoim Instagramie film z tego wydarzenia, opatrzony komentarzem: Mimo tego, że jest to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie artystyczne na świecie, jakoś nigdy nie zostałem tu zaproszony.

Jednak brak zaproszenia oraz wymaganej licencji na wystawienie swoich prac, w niczym nie przeszkodził brytyjskiemu artyście ulicznemu. Na opublikowanym filmie widzimy, jak pewien bezimienny mężczyzna (być może to sam Banksy) rozkłada swoje stoisko. Z pozornie idyllicznych obrazów przedstawiających Wenecję tworzy się jeden obraz, który przedstawia olbrzymi statek wycieczkowy otoczony malutkimi, weneckimi gondolami. Tytuł pracy: Venice in Oil.

Instalacja zaczęła szybko przyciągać przechodniów, do momentu, gdy pojawiła się lokalna policja, która kazała przenieść instalację w inne miejsce.

W pracy Venice in Oil Banksy prawdopodobnie chciał zwrócić uwagę na globalną sytuację uchodźców, ze szczególną uwagą skierowaną na kryzys migracyjny w Wenecji, wytykając, że miasto jest bardziej zainteresowane festiwalem sztuki, niż faktycznym problemem z którym się boryka.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News