Backstreet Boys – zespół, który łączy pokolenia

Backstreet Boys - zespół, który łączy pokolenia
Źródło: materiały prasowe, backstreetboys.com

Backstreet Boys to zespół, który za kilka dni będzie obchodził 30 rocznicę powstania! Nick Carter, Howie Dorough , AJ McLean, Brian Littrell i Kevin Richardson. To właśnie oni byli idolami nastolatek w latach 90. I chociaż obecnie są to dorosłe kobiety – nie zapomniały one o swoich dawnych idolach. Teraz przychodzą jednak na ich koncerty z… córkami! Backstreet Boys – zespół, który łączy pokolenia

Backstreet Boys. Podstawowe informacje o zespole

Backstreet Boys to jeden z najpopularniejszych boysbandów lat 90. Tworzą muzykę na pograniczu takich gatunków jak pop, dance oraz pop-rock. Zespół został założony w kwietniu 1993 roku, w Orlando na Florydzie przez Louisa Jaya Pearlmana i szybko zyskał międzynarodową popularność. Do dzisiaj cieszy się uznaniem zarówno dorosłych, jak i nastoletnich słuchaczy. 

Szybko odnieśli sukces

Pierwszymi singlami ich autorstwa były We’ve Got It Goin’ On, a następnie I’ll Never Break Your Heart w 1995 roku. Kilka miesięcy później, już w 1996 roku – zespół wydał pierwszy album. Krążek pod tytułem Backstreet Boys odniósł ogromny międzynarodowy sukces. Na całym świecie sprzedało się 10 milionów egzemplarzy tej płyty. Od tego czasu boysband wydał w sumie 10 albumów studyjnych. Większość z nich pokryła się złotem lub platyną oraz osiągnęła wysokie miejsca na listach przebojów w kilkudziesięciu krajach. W sumie zespół sprzedał już ponad 130 milionów płyt. 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Najlepszy album Backstreet Boys? Millenium!

Wydane w 1999 roku Millennium to jeden z najlepiej sprzedających się albumów fizycznych w historii muzyki. Płyta rozeszła się w nakładzie 40 milionów egzemplarzy. Tylko w pierwszym tygodniu od premiery było to ponad 1,1 mln sztuk. Przez 10 tygodni zajmowała, także pierwsze miejsce na liście Billboard 200.

Największe hity Backstreet Boys

Backstreet Boys stworzyli przynajmniej kilkanaście międzynarodowych hitów. Do najpopularniejszych piosenek zespołu można zaliczyć: I Want It That Way, Everybody (Backstreet’s Back), As Long As You Love Me, Show Me The Meaning Of Being Lonely czy Shape Of My Heart. 

Pomimo ogromnej popularności, żaden z ich utworów nie osiągnął pierwszego miejsca na liście Billboard HOT 100. Sześć piosenek Backstreet Boys znalazło się natomiast w najlepszej dziesiątce zestawienia. Najwyżej uplasowało się Quit Playing Games (With My Heart) – 2 miejsce. Otrzymali również 9 nominacji do Grammy, ostatni raz w 2019 roku w kategorii Najlepszy Popowy Występ Duetu/Grupy.

Członkowie Backstreet Boys 

Od wielu lat występują na scenie. Co wiemy jednak o życiu prywatnym członków kultowego boysbandu?

Nicholas „Nick” Carter

Pochodzi ze stanu Nowy Jork. W jego żyłach płynie angielska, niemiecka, irlandzka i walijska krew. Urodził się jako jedno z piątki dzieci Jane Elizabeth Schneck i Roberta Eugene’a Cartera. Ze strony ojca posiada jeszcze przyrodnią siostrę oraz brata.

Od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny i  aktorski. Występował w słynnym programie muzycznym dla dzieci – Mickey Mouse Club. Wystąpił w kilku reklamach i zagrał nawet małą rolę w filmie fantasy Tima Burtona, pod tytułem Edward Nożycoręki. W wieku zaledwie 13 lat stał się jednym z pięciu członków kultowego zespołu Backsteeet Boys.

Brian „B-Rock”Littrell

Pochodzi z amerykańskiego stanu Kentucky. Jego przodkowie pochodzili ze Szkocji. Przed rozpoczęciem kariery muzycznej występował w szkolnym chórze, w kościele baptystów. Oprócz działalności z Backstreet Boys tworzy, także solowe utwory. W maju 2006 roku wydał płytę pod tytułem Welcome Home. W przeszłości miał problemy kardiologiczne. Skłoniło go to do założenia fundacji Healthy Heart Club, która pomaga dzieciom ze schorzeniami serca.

Howard „Howie”Dorough

Howie pochodzi z Orlando na Florydzie.  To właśnie w tym miejscu założono Backstreet Boys. Ma pochodzenie irlandzko-portorykańskie. Oprócz muzyki podejmuje się, także projektów aktorskich. Zagrał w tak znanych serialach, jak Sabrina, nastoletnia czarownica czy Roswell.

Wychowywał się z bratem oraz trzema siostrami. Jedna z nich – Caroline Dorough-Cochraine zmarła w 1998 roku na toczeń rumieniowaty. W 2007 roku poślubił swoją długoletnią dziewczynę Leigh Boniello. Para doczekała się dwóch synów. Od wielu lat Howie jest, więc szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci.

Alexander „AJ” McLean

Pochodzi z West Palm Beach na Florydzie. Jego przodkowie pochodzili z wielu różnych krajów: Niemiec, Anglii, Szkocji i Kuby. Już jako dziecko występował jako model, a następnie aktor. Kiedy miał czternaście lat poznał Howiego,  a następnie Nicka, którzy brali udział w tych samych konkursach talentów.

Już w czasie aktywności z Backstreet Boys przeszedł terapię w klinice odwykowej specjalizującej się w uzależnieniach od alkoholu oraz w walce z depresją.

Kevin „Kev” Richardson

Pochodzi z Lexington w stanie Kentucky. Tak jak pozostali członkowie, ma mieszane pochodzenie (włosko-irlandzkie). Dorastał z dwoma starszymi braćmi. Co ciekawe, Kevin jest spokrewniony z innym członkiem zespołu! Jego matka jest młodszą siostrą Harolda Bakera Littrella, Juniora, czyli… ojca Briana Littrella. 

Jako dziecko należał do klubu szachowego. Występował również w szkolnych sztukach teatralnych. W 2000 roku poślubił Kristin Kay Willits. Są rodzicami dwójki synów: Masona i Maxwella. 

N Sync – najwięksi konkurenci Backstreet Boys

W 1995 roku manager Backstreet Boys, Louis Jay Pearlman założył nowy zespół. W skład N Sync weszło pięciu młodych mężczyzn: Lance Bass, Justin Timberleake, Chris Kirkpatrick JC Chasez i Joey Fatone. Oba boysbandy odniosły ogromny sukces i wielokrotnie rywalizowały ze sobą o pierwsze miejsca na listach przebojów, wydając w tym czasie dziesiątki hitów. W przypadku N Sync były to chociażby I Want You Back, Bye Bye Bye i It’s Gonna Be Me.

Manager trafił za kraty

Jeszcze pod koniec lat 90. okazało się, że Louis Jay Pearlman oszukiwał obie grupy. Przywłaszczył sobie ogromne kwoty zarobionych przez boysbandy pieniędzy. W 2008 roku został skazany za liczne malwersacje finansowe na karę 25 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna zmarł w 2016 roku.

Backstreet lubią odwiedzać Polskę 

Backstreet Boys odwiedzili Polskę już w czasach ich największej świetności. W latach 90. wystąpili w kilku polskich miastach: Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Sopocie oraz Lubinie. W 2014 roku (po 18 latach) powrócili do kraju nad Wisłą i dali dwa koncerty: w Warszawie i w Gdańsku. Oba show były częścią międzynarodowej trasy koncertowej pod tytułem In a World Like This Tour. 

Członkowie Backstreet Boys zamieścili nawet w swoich mediach społecznościowych zdjęcie z Warszawy z intrygującym podpisem:

Cześć mamo, jesteś tam? Ja jestem w Warszawie, w Polsce. To już 18 lat. Jestem w budce telefonicznej.

Fotografia przedstawiała budkę telefoniczną. Fani zaczęli zastanawiać się, do czego ona nawiązuje. Najpopularniejsza teoria mówi o tym, że podpis pod zdjęciem to wiadomość córki do matki. Od ostatniego koncertu Backstreet Boys w naszym kraju minęło już 18 lat. Nastoletnia wtedy dziewczyna dorosła razem z członkami zespołu i tak jak oni, założyła rodzinę. Nastąpiła, więc zmiana pokoleniowa. Teraz, po kilkunastu latach to jej córka wybrała się na koncert boysbandu do Warszawy i darzy ich taką samą sympatią, jak jej matka. Twórczość zespołu łączy zachwyca, więc osoby w każdy wieku. Na rynku muzycznym co chwila pojawiają się i znikają, coraz to nowi artyści, a Backsteeet Boys od 30 lat pozostają jedną z najpopularniejszych popowych grup.

@backstreetboys

After 3 years of waiting, we finally brought the #DNAWorldTour back to South America! Until next time… 🇧🇷🇨🇱 Full ‘DNA World Tour 2023 in South America’ recap is out now!

♬ Everyone – Backstreet Boys

Zainteresowanie ich muzyką nie słabnie, wciąż zyskują nowych słuchaczy. Kolejne pokolenie fanów dorasta z ich muzyką, a dawne, nastoletnie fanki, teraz już dorosłe kobiety – nie przestały lubić ich muzyki. Z jedną różnicą. Teraz przychodzą  na ich koncerty z własnymi córkami!

@zguta

Powrót do przeszłości:) Są tu fani? @Backstreet Boys #koncert #bsbkrak #kraków #backstreetboys

♬ I Want It That Way – Backstreet Boys

Dlaczego ludzie uwielbiają Backstreet Boys?

W czasach kiedy wielu artystów nie ma nic do zaoferowania publiczności i często śpiewa z playbacku, Backstreet Boys prezentują najlepszą jakość – zarówno muzyczną, jak i rozrywkową. Ich koncerty charakteryzują się wspaniałymi interakcjami z publicznością, wyjątkową atmosferą, ciekawymi choreografiami oraz najlepszymi efektami wizualnymi. 

Backstreet Boys chcą na zawsze pozostać w pamięci fanów

Kevin Richardson w jednym z wywiadów powiedział, że Backstreet Boys pragną być zapamiętani jako Rolling Stonesi popu:

Zawsze staramy się myśleć o przyszłości. Chcemy być inspirowani. A inspiruje nas to, co czytamy, co widzimy, inni artyści. Chcemy, aby nasze brzmienie ewoluowało i jednocześnie pozostawało nasze.

Backstreet Boys w 2023 roku. Jakie mają plany?

Obecnie Backstreet Boys są w kolejnej trasie koncertowej, pod tytułem DNA World Tour, którą przerwała pandemia koronawirusa. Boysband ponownie wystąpił, także w Polsce. Tym razem wybór padł na krakowską TAURON Arenę. Kilkunastotysięczny stadion wypełniony został do ostatniego miejsca. Na koncercie bawili się ludzie w różnym wieku. Często byli to milenialsi, którym towarzyszyło młodsze pokolenie. Zespół stworzył prawdziwe show. Pomimo tego, że są to już ponowie po czterdziestce, wykonywali skomplikowane i żywiołowe układy choreograficzne. Dalej zachwycają, więc swoich fanów i  łączą pokolenia. Backstreet Boys to zdecydowanie kultowy zespół! 

KW

 

Zobacz też: Shakira powróciła z przytupem – jej piosenka zemsty to hit!

Shakira powróciła z przytupem – jej piosenka zemsty to hit!

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News