Wszyscy chyba kojarzymy domki działkowe. Tradycja ogrodnictwa działkowego trwa od prawie 200 lat. Nieograniczona wyobraźnia, luźne podejście do przepisów, samotne altany w centrum działki. W sferze architektury ogrodowej może wydarzyć się dosłownie wszystko.
Atlas Altan to część projektu badającego społeczne i przestrzenne aspekty prawie 200 letniej tradycji ogrodnictwa działkowego. Jest narzędziem, przy pomocy, którego autorzy chcą zrozumieć architekturę prawie miliona altan na terenie naszego kraju.
Proste Historie to projekt badający społeczne i przestrzenne aspekty ogrodów działkowych w Polsce od XIX do XXI wieku. Otrzymał II nagrodę w konkursie na koncepcję kuratorską w ramach 15. La Biennale di Venezia oraz był prezentowany na Biennale Urbana w Wenecji w 2016 r.
Wystawa przedstawia prosty podział na to, co najmocniej charakteryzuje formę altany czyli dach. 4 grupy dachów to: płaski, pulpitowy, dwuspadowy oraz inne, o nietypowej formie, organizują 16 monochromatycznych modeli altan, po 4 w każdej z grup, ustawione zawsze od małego do dużego. Taki podział co prawda nie wyczerpuje potencjału jaki drzemie w ogrodowej architekturze, jest zaledwie przyczynkiem do dalszych badań.
Wernisaż odbędzie się 26 sierpnia 2017 o godz. 15:00 w Domku Fińskim Otwartej Pracowni Jazdów 3/6 w Warszawie. Wystawa organizowana jest w ramach wydarzenia Koniec Lata na Jazdowie. Zajrzyjcie też koniecznie na Instagram @atlasaltan.


Zdjęcia przedstawiające altany: instagram.com/atlasaltan