Atlas Altan: działkowy przejaw architektury naiwnej

Różowy domek stojący pośrodku działki

Wszyscy chyba kojarzymy domki działkowe. Tradycja ogrodnictwa działkowego trwa od prawie 200 lat. Nieograniczona wyobraźnia, luźne podejście do przepisów, samotne altany w centrum działki. W sferze architektury ogrodowej może wydarzyć się dosłownie wszystko.

Atlas Altan to część projektu badającego społeczne i przestrzenne aspekty prawie 200 letniej tradycji ogrodnictwa działkowego. Jest narzędziem, przy pomocy, którego autorzy chcą zrozumieć architekturę prawie miliona altan na terenie naszego kraju.

Domek na działce Domek na działce


Proste Historie to projekt badający społeczne i przestrzenne aspekty ogrodów działkowych w Polsce od XIX do XXI wieku. Otrzymał II nagrodę w konkursie na koncepcję kuratorską w ramach 15. La Biennale di Venezia oraz był prezentowany na Biennale Urbana w Wenecji w 2016 r.

Wystawa przedstawia prosty podział na to, co najmocniej charakteryzuje formę altany czyli dach. 4 grupy dachów to: płaski, pulpitowy, dwuspadowy oraz inne, o nietypowej formie, organizują 16 monochromatycznych modeli altan, po 4 w każdej z grup, ustawione zawsze od małego do dużego. Taki podział co prawda nie wyczerpuje potencjału jaki drzemie w ogrodowej architekturze, jest zaledwie przyczynkiem do dalszych badań.

Domek na działce Domek na działce

Wernisaż odbędzie się 26 sierpnia 2017 o godz. 15:00 w Domku Fińskim Otwartej Pracowni Jazdów 3/6 w Warszawie. Wystawa organizowana jest w ramach wydarzenia Koniec Lata na Jazdowie. Zajrzyjcie też koniecznie na Instagram @atlasaltan.

20819588 531943760530887 3404620112229883466 o Atlas Altan: działkowy przejaw architektury naiwnej

Szare tło z kartonowym domkiem na czarnej podstawie

MP katalog 1 Atlas Altan: działkowy przejaw architektury naiwnej
Graficzny.com.pl

Zdjęcia przedstawiające altany: instagram.com/atlasaltan

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News