Artysta, który pokazuje brzydką prawdę o naszym społeczeństwie

Księżniczki Disneya z pobitymi twarzami

Zepsuty świat show biznesu, zakłamani politycy czy plastikowe ikony dzisiejszej popkultury goszczą w naszym życiu nieustannie, czy tego chcemy czy nie. Z pozoru idealny świat sławnych, żyjących w dobrobycie i szczęściu jest jedynie przykrywką dla „brzydkiej prawdy”. Chociaż wielu udaje się zamydlić oczy, to są na szczęście ludzie, którzy w odważny, acz nie nachalny sposób pokazują prawdę. Jak Saint Hoax.

Saint Hoax to pseudonim środkowowschodniego artysty, działacza społeczno-politycznego, satyryka. Swoją fascynację popkulturą i polityką postanowił postanowił wyrazić w paru projektach, między innymi w „PoPlitically Incorrect”.

Hoax, poprzez połączenie materialnych i cyfrowych środków przekazu, stworzył serię wizualnych kłamstw, które prezentują brzydką prawdę. Jego ironiczna wizja świata wydaje się być z jednej strony niezwykle oczywista i wszystkim znana, a z drugiej zaś, poprzez swoja prostotę, zmusza do zastanowienia się nie tylko nad kwestiami poruszonymi przez artystę, ale i nad codziennymi sprawami, na które normalnie nie zwracamy uwagi.

Poprzez ironiczne ilustracje i gify nie tylko wyśmiewa dzisiejszy zepsuty świat, ale także wyciąga na światło dzienne wszystko, czego może nie chcielibyśmy spostrzec w otaczającej nas rzeczywistości. Artysta w genialnej prostocie porusza ważne społecznie kwestie, takie jak homofobia, nietolerancja, przemoc czy gender.

W zbiorze prac odnajdujemy prześmiewcze grafiki ukazujące wartości dzisiejszego społeczeństwa – pieniądze, sex czy władzę. Wykorzystując wizerunki kontrowersyjnych cele brytów, w bezkompromisowy sposób pokazuje zepsucie i bezmyślnośc społeczeństwa.

Wśród grafik znajdziemy także zbiory poświęcone kwestiom społecznym, jak na przykład seria prac poświęcona Miedzynarodowemu Dniu Przeciwko Homofobii. Zawiera ona portrety przywódców politycznych z pobitymi twarzami, którzy w jawny sposób łamia prawa człowieka. Całośc dopełnia wymowne zdanie „Zatrzymaj swoje fobie dla siebie”.

727949_orig 2475705_orig

4441312_orig

Ariel

saint1

saint2

saint3

saint4

saint5

saint6

saint7

saint8

saint9Prace, choć może nieco kontrowersyjne, trafiają w sedno. Po więcej satyrycznych uwag Saint Hoax zajrzyjcie na jego stronę sainthoax.com  i śledźcie jego Instagram instagram.com/sainthoax.

Tekst: Paulina Grzmil

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News