Angola i Kongo odnotowały w ciągu ostatnich 48 godzin kilka tysięcy pożarów więcej niż Amazonia

Płonące lasy

Informacje o pożarach w amazońskich lasach obiegły w ostatnich dniach cały świat wywołując przerażenie wśród społeczeństwa. Jak się jednak okazuje, jeszcze więcej pożarów w ostatnich dniach zostało odnotowanych w Angoli i Demokratycznej Republice Konga.

Widok satelitarnych zdjęć NASA opublikowanych w ubiegłym tygodniu, pokazujących ogromną liczbę pożarów, które nawiedziły Amazonie poruszył ludzi na całym świecie. I mimo że jest on niezaprzeczalnie szokujący, pożary w Amazonii wydają się prawie minimalne w porównaniu z Angolą i Kongo.

Mapy pożarów NASA z całego świata, wyraźnie pokazały, że pożary w tamtych regionach rozciągają się prawie całkowicie ze wschodu na zachodnie wybrzeże, obejmując oba regiony.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Dane satelitarne MODIS analizowane przez Weather Source ujawniły, że Angola w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowała trzy razy więcej pożarów niż Brazylia w zeszłym tygodniu. Statystyki pokazują, że podczas, gdy w Brazylii odnotowano 2127 pożarów, w Demokratycznej Republice Konga liczba ta wyniosła 3396 pożarów, a w Angoli – 6902. To wszystko w raptem 48 godzin.

Nie jest jasne, czy pożary w Afryce są trawiaste, czy też leśne, ani jaka jest ich faktyczna wielkość. NASA wyjaśniła jednak, że Afryka Środkowa o tej porze roku często doświadcza olbrzymich walk z tym żywiołem.

Tamtejsi rolnicy sezonowo podpalają resztki starych pól uprawnych, by pozbyć się resztek traw w procesie nazwanym slash and burn. Popiół generowany przez ten proces zapewnia nowo oczyszczonej ziemi warstwę bogatą w składniki odżywcze, która pomaga nawozić uprawy, jednak NASA zwraca uwagę na to, że pożary mające na celu odnawianie pól mogą łatwo wymknąć się spod kontroli i przenosić płomienie na pozostałe obszary.

Mimo tych dobrych intencji, jeśli chodzi o uprawy, pożary nadal wytwarzają dym, który obniża jakość powietrza i przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Ekolodzy ostrzegają, że takie praktyki mogą doprowadzać do wylesiania, erozji gleby i utraty różnorodności ekologicznej.

Część internautów wyraziła swoje zaniepokojenie ogromną liczbą pożarów w Angoli i Kongo, krytykując fakt, że tak wiele uwagi poświęcono Amazonii. A Wy, jak uważacie?

Mapa satelitarna obrazująca pożary

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News