Alternatywa globalnie

balcony tv

Każdy z nas ma prawdopodobnie przyjaciela/znajomą lub drugą połówkę z mniejszym lub większym powodzeniem grających w jakiejś kapeli. Rozmawiając z takimi ludźmi, łatwo zorientować się, jak ciężko kapeli z zaledwie kilkuletnim stażem znaleźć wydawcę, zorganizować koncert do którego nie trzeba dopłacać i jak mozolnym procesem jest poszerzanie fanbase’u do tych kilkuset lajków na facebooku.

O ile nie produkuje się lekkostrawnej mainstremowej papki, można tylko pomarzyć o usłyszeniu swojego kawałka w radiu (chyba że niszowym, słuchanym przez 50 osób w porywach). W naszych czasach często talent i ciężka praca nie wystarczają. O ile nie śpi się na materacu wypełnionym studolarówkami, trzeba umiejętnie się promować. Tę gorzką rzeczywistość z pewnością znali twórcy BalconyTV – filmowiec Stephen O’Regan i muzycy Tom Millet i Pauline Thompson, którzy w 2006 roku wpadli na pomysł nagrywania koncertów odbywających się na balkonie ich mieszkania w Dublinie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


The fucking shalalalas – Balcony TV Roma

Strona powstała z czystej radości tworzenia i chęci dzielenia się muzyką – wykonawcy pragnący zagrać na słynnym balkonie kilka utworów zgłaszali się do ekipy i po wstępnej selekcji mogli dostać taką szansę. Popularność portalu rosła błyskawicznie i w efekcie BalconyTV zostało pierwszym oficjalnym partnerem YouTube’a w Irlandii. Stąd był już tylko krok do otworzenia międzynarodowej działalności. Dziś muzyczne balkony można znaleźć w obu Amerykach – od Toronto, Austin i Nashville po Buenos Aires. Ten internetowy kanał ma swoje pododdziały także w Paryżu, Pradze, Budapeszcie i Londynie, a nawet w Tokio i Tel-Avivie. Osiągnął już ponad 50 milionów wyświetleń na YouTubie, co tydzień pojawia się na nim ponad 50 nagrań z różnych stron świata. Utwory nagrywane są zawsze pojedynczo.

Wraz z narastającym internetowym fejmem, a co za tym idzie, dużymi pieniędzmi, na BalconyTV gościć zaczęli uznani już artyści, co dodatkowo wypromowało portal i skróciło dystans między grającymi na tych samych balkonach młodymi muzykami, a ich idolami. Z największych „szych” które odwiedziły Balcony warto wymienić chociażby Buzzcocks, Edwarda Sharpe’a, Nouvelle Vague, Mumford and Sons czy Jessie J. Sekretem popularności BalconyTV wydaje się być niezobowiązująca, bezpretensjonalna forma zamieszczanych nagrań i ciekawe akustycznie, w dużej mierze surowe aranżacje utworów. Artyści i utworzy zbierają głosy przyznawane przez użytkowników strony, na których podstawie tworzone są lokalne i międzynarodowe rankingi.

W marcu 2013 portal został wykupiony przez The Orchard, międzynarodowego dystrybutora współpracującego z niezależnymi wytwórniami filmowymi i muzycznymi. W Polce grające balkony możemy znaleźć w Poznaniu i Warszawie, zagrali na nich do tej pory m.in. Xxanaxx i Domowe Melodie, ale także mniej znane zespoły, jak Weeping Birds czy Tape Reels, a także Peter J. Birch, oraz wielu artystów nie tylko z Polski.

tekst | Karolina Rospondek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News