Alexander McQueen w Victoria & Albert Museum

Alexander McQueen

4-Romantic-Exoticism

„Savage Beauty” to pierwsza wystawa kompleksowo prezentująca twórczość jednego z najważniejszych projektantów naszych czasów – Alexandra McQueena. Swoją premierę miała w 2011 roku w nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Z miejsca zasłużyła na miano wystawy kultowej – obejrzała ją rekordowa liczba ponad 660 tys. widzów, co uplasowało ją na ósmej pozycji pod względem frekwencji w ponad 140-letniej historii muzeum.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Londyńska wystawa to pierwsza brytyjska retrospektywa twórczości projektanta. Przedstawiać będzie, wzorem swej nowojorskiej poprzedniczki, wszystkie kolekcje McQueena – począwszy od debiutanckiej, dyplomowej „Nihilism” (1992), przez „Highland Rape” z 1995 roku a kończąc na ostatniej „Angels & Demons” (2010). Kuratorzy zdradzili także, iż wystawa w Victoria & Albert Museum będzie jeszcze większa od tej prezentowanej w Met.

Alexander McQueen – enfant terrible świata mody zasłynął jako wizjoner, prowokator, artysta bezkompromisowy. W swojej karierze pracował z największymi domami mody m.in. Gucci i Givenchy, w którym w 1996 roku objął po Johnie Galliano posadę głównego projektanta. Jego twórczość wyróżniana była wieloma nagrodami, w tym czterokrotnie tytułem Brytyjskiego Projektanta Roku oraz w 2003 roku nagrodą International Designer of the Year.

Wernisaż wystawy zaplanowany jest na marzec 2015 roku, miesiąc po piątej rocznicy samobójczej śmierci projektanta.

6-McQueenGalleryViewPlatosAtlantis

5-McQueenGalleryViewRomanticPrimitivism

3-RomanticNationalismRight

Foto: TheMetropolitan Museum of Art

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News