9 projektów miast przyszłości

Spojrzenie na przyszłość miast zmieniało się na przestrzeni lat, w zależność od trendów utrzymujących się w architekturze. Jedni wyobrażali sobie latające obiekty przeznaczone do zamieszkania, inni próbowali umieścić mieszkańców w połączonych ze sobą “komórkach”.

W londyńskim Royal Institute of British Architects odbywa się właśnie wystawa zatytułowana “Future City”, w której można porównać, jak wizja miast przyszłości zmieniała się na przestrzeni lat oraz w jaki sposób wpłynęła na trendy funkcjonujące we współczesnej architekturze oraz urbanistyce.

W wydarzeniu bierze udział ponad 100 rysunków, projektów oraz planów, które zostały wybrane z ponad 1000 propozycji zebranych z całego świata. My przedstawiamy 9 projektów, które możecie zobaczyć w Londynie.


Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍

1. Obraz stworzony za pomocą specjalistycznych narzędzi do pomiaru warunków terenowych. Dzięki zastosowanym tutaj technologiom, można przewidzieć potencjalne zagrożenie klęskami żywiołowymi oraz przygotować scenariusze na wypadek sytuacji kryzysowych.

3042938-slide-s-7-18-visions-of-the-city-of-the-future

2. Plan miasta Longgang położonego w Chinach. Większość powierzchni miała zostać pokryta zielenią.

3042938-slide-s-8a-18-visions-of-the-city-of-the-future

3. Powojenna wizja Londynu powstała w 1943 roku. Zakładała przekształcenie miasta w bardziej przyjazne mieszkańcom, dostosowane do zmian demograficznych oraz przygotowane na dalszy rozwój metropolii.

Map of London (Social & Functional Analysis) 19434. Wizja Birmingham, które miało zostać połączone z jego otoczeniem naturalnym. Plany zakładały częściową integrację infrastruktury miejskiej ze środowiskiem naturalnym.

3042938-slide-s-10-18-visions-of-the-city-of-the-future

5. Alternatywa dla drapaczy chmur, czyli sztuczna góra (nie, to nie pomyłka). Projekt miałby stać się symbolem nowoczesnego Berlina.

3042938-slide-s-12-18-visions-of-the-city-of-the-future6. Pochodzący z 2010 roku plan przekształcenia dachów budynków w gigantycznych park. Koncept miałby wejść w życie w Korei Południowej.

3042938-slide-s-3-18-visions-of-the-city-of-the-future7. Projekt przedstawia Sydney za 40 lat. Przekształcenie miasta w kompleks superbloków byłoby odpowiedzią na stale rosnący poziom wysokości morza.

3042938-slide-s-4-18-visions-of-the-city-of-the-future8. Koncept balonów z Helem, podnoszących w powietrze budynki w przypadku wystąpienia katastrof naturalnych to chyba jeden z najbardziej odjechanych pomysłów, jakie kiedykolwiek wiedzieliśmy. Chociaż musimy przyznać, że lepszy lęk wysokości niż utonięcie w powodzi.

3042938-slide-s-5-18-visions-of-the-city-of-the-future9. Nowy Jork przyszłości miałby stać się miastem pełnym kanałów. Skąd ten pomysł? Z powodu rosnącego poziomu mórz. Kontrolowane zatopienie ulic NY miałoby zapobiec powodziom oraz uniknąć potrzeby ewakuacji miasta.

3042938-slide-s-6-18-visions-of-the-city-of-the-future

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News