8 najdziwniejszych wigilijnych tradycji z całego świata

świąteczne światełka

Święta to rodzinny czas, którego co roku niecierpliwie wyczekujemy. Nie wspominając o tym, że jest to również czas wolnego od szkoły i pracy. Mamy również typowe polskie tradycje świąteczne takie jak miejsce dla niespodziewanego gościa czy sianko pod obrusem. W ramach ciekawostki wybraliśmy dla Was najdziwniejsze wigilijne zwyczaje z kilku państw.

1. Ukraina

Pajeczyna z pająkiem

Według legendy uboga wdowa i jej dzieci nie mogli sobie niestety pozwolić na udekorowanie świątecznego drzewka typowymi ozdobami. Matka potrzebą wynalazku, więc ich choinka została udekorowana przez pająka, który w nocy spowił całe drzewko swoją pajęczyną, która przemieniła się w srebro i złoto dając rodzinie majątek. Dlatego na Ukrainie obowiązkową dekoracją choinkową jest pajęczyna albo plastikowy pająk, który według wierzeń ma przynieść szczęście i dostatek.

2. Grenlandia

Ptak

Kiviak to surowy, podgniły ptak morski o dźwięcznej nazwie Alka. Taki podgniły już, przysmak spożywają w okresie świątecznym mieszkańcy Grenlandii. Przygotowanie takiej potrawy to zakopanie w ziemi lub przysypanie kamieniami na pół roku przed spożyciem.

3. Niemcy

Ogorki

My mamy cukierki, Niemcy mają ogórki. Powieszony dość nisko na drzewku, aby był dostępny też dla dzieci, które wigilię spędzają na poszukiwaniu go wśród gałązek. Ten, który znajdzie warzywo jako pierwszy, zostanie pobłogosławiony w nadchodzącym roku.

4. Słowacja

Stół z potrawami wigilijnymi

Kojarzycie na pewno z Amerykańskich komedii, jak w pewnym momencie na stołówce ktoś w kogoś rzuca jedzeniem i rozpoczyna to jedzeniową bitwę. Na Słowacji niektóre rodziny rzuca jedzeniem w sufit podczas wigilii, im więcej jedzenia zostanie na suficie, tym więcej szczęścia spadnie na rodzinę w nowym roku.

5. Łotwa

Dwójka ludzi przebrana za zombie

Święta mieszkańców Łotwy urozmaicone są o przebieranki, tak zwaną przez nich samych mumifikacją. Maski zwierząt, szczególnie niedźwiedzi i kóz, stroje zombie, a nawet snopy siana (to akurat sama bym chciała zobaczyć). Wszystko dozwolone!

6. Hiszpania

Drewniane pieńki na drodze

Hiszpanom na pewno nie można zarzucić drewnianego poczucia humoru. Tradycja o nazwie Katalan polega na kupnie specjalnie przygotowanego, uśmiechniętego kawału drewna przypominającego psa albo łosia, postawionego na specjalnym stojaku imitującym nogi. Zostaje on wypełniony słodyczami i zabawkami, aby w święta najmłodsi stukają w drewno, aż nie wypadną z niego słodkości. Piosenka wykonywana podczas tego zabiegu to Zrób kupkę, Pieńku, wydal nugat, orzechy i twaróg, jeśli Ci się to nie uda, wtedy Cię zbijemy, więc zrób kupkę, Pieńku. A, no i w Hiszpanii zamiast opłatka dzielimy się chałwą.

7. Norwegia

Czarownica na miotle

Jeśli planujesz spędzić święta w Norwegii, upewnij się, aby przylecieć wcześniej, żeby posprzątać. Niestety w noc wigilii wszelkie miotły muszą być schowane, aby żadna cwana czarownica nie wpadła w odwiedziny i Ci ich nie ukradła jako swój nowy środek transportu.

8. Japonia

Święty Mikołaj w KFC

Generalnie to Boże Narodzenie w Japonii to typowo komercyjne święto. Nie mają w końcu korzeni chrześcijańskich. Jak więc spersonalizować ten okres jako typowo japoński? Padło na wcinanie kurczaka. Dlatego, jeśli w okresie świątecaznym wybierzesz się w kraju kwitnącej wiśni, nie zdziw się, kiedy w KFC utkniesz w kilometrowej kolejce. Tego dnia obowiązują tam nawet rezerwacje!

Tekst: Hanna Gnatowska

3/5 - (1 vote)