8 filmów dokumentalnych, które musicie obejrzeć tego lata

Mężczyzna i kobieta leżący w łóżku

Filmy dokumentalne to zbliżenie na różnorodność poglądów, wierzeń, pasji czy problemów. Tym razem przedstawiamy te, które będziecie mogli obejrzeć od lipca do września w serwisie HBO GO oraz na kanałach HBO i HBO2.

HBO Europe przez ponad dekadę wyprodukowało ponad 100 filmów dokumentalnych dotykających wielu niezwykle istotnych kwestii – od problemów społecznych, zagadnień ze świata polityki, po przedstawienie z bliska sylwetek wybitnych jednostek z dziedziny kultury i sztuki. W ramach letniego przeglądu filmu dokumentalnego na antenach HBO, HBO2 oraz w serwisie HBO GO znajdą się najnowsze, nagrodzone dokumenty produkcji HBO Europe. Wśród nich będą obrazy z Polski, Rumunii, Węgier, Hiszpanii, Serbii czy Czech i Słowacji.

Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Film został poświęcony twórczości hołubionego w latach 70. XX wieku reżysera o niezwykłej wrażliwości, zaszufladkowanego jako twórca filmów erotycznych – Waleriana Borowczyka. Jest to najnowsza produkcja HBO Europe, która swoją premierę miała w maju br. Film nagrodzony został na tegorocznym festiwalu Docs Against Gravity.

23 sierpnia HBO, dostępny w HBO GO

Czytaj również: Love Express, film o polskim reżyserze, zaszufladkowanym jako twórca filmów erotycznych

Ethiopiques: Muzyka duszy

To film dokumentalny Maćka Bochniaka o narodzinach etiopskiego jazzu – gatunku, który stał się prawdziwym fenomenem, choć niewiele brakowało, by został całkowicie zapomniany. Dzięki obrazowi widz poznaje historię rozproszonych po całym świecie jazzmanów, którzy opowiadają o swingujących latach 70., szalonych imprezach przy dźwiękach wykonywanej na żywo muzyki i Etiopii, której już nie ma.

26 lipca HBO, dostępny w HBO GO

Mečiar

Czesko-słowacka produkcja dająca możliwość spojrzenia z bliska na kontrowersyjnego polityka Vladimira Mečiara oraz jego wpływ na słowackie społeczeństwo. Obraz w reżyserii młodej, urodzonej w połowie lat osiemdziesiątych, i utalentowanej Terezy Nvotovej pokazuje z jej perspektywy ważny moment we współczesnej historii Słowacji. Film zdobył główną nagrodę Trilobit Stowarzyszenia Filmu i Telewizji FITES (2018).

19 lipca w HBO i HBO GO

Nic już nie będzie takie samo

Film przedstawi widzowi czworo młodych ludzi wchodzących w dorosłość, którzy muszą stanąć przed pierwszymi ważnymi decyzjami mogącymi zaważyć na ich przyszłym życiu.

16 sierpnia w HBO i HBO GO

Gdy nadejdzie wojna

Nagrodzony na tegorocznym festiwalu Filmowym Let’s CEE w Wiedniu, film Gdy nadejdzie wojna przedstawia historię jednej z nacjonalistycznych, paramilitarnych grup, która na własną rękę przygotowuje się do obrony kraju, na przykład przed uchodźcami.

13 września HBO i HBO GO

Twardzielki

Węgierski film pokaże natomiast grupę kobiet uprawiających boks. Twórcy tego filmu przez dwa lata podążali za dziewczynami i kobietami, które trenują ten sport. Towarzyszyli im w przeróżnych sytuacjach, w tym w chwilach radości, sukcesu, słabości, upokorzenia czy zwątpienia. Reżyserka Eszter Nordin stara się zrozumieć motywy ich działania i stworzyć złożony portret kobiet, które nigdy się nie poddają.

Dostępny w HBO GO

Planeta Petrila

Dzięki rumuńskiemu filmowi będziemy mogli podążyć za artystą i jednocześnie byłym górnikiem, Ionem Barbu, który podjął walkę o ocalenie budynków byłej kopalni oraz uczynienie z nich miejsca poświęconego kulturze i historii. Produkcja była prezentowana na wielu festiwalach i przeglądach dokumentalnych. Wyróżniona została m.in. Rumuńską Nagrodą Filmową GOPO, która nazywana jest rumuńskim odpowiednikiem Oscara, w kategorii najlepszy film dokumentalny.

21 sierpnia w HBO2, dostępny w HBO GO

Po drugiej stronie drzwi

Na antenie premierowo wyemitowany zostanie także serbski film, którego autorką jest nagradzana dokumentalistka Mila Turajlić. Podzieli się ona z widzami nie tylko intymną rozmową ze swoją matką, ale na kanwie opowieści o historii rodziny spojrzy na własny kraj z perspektywy historycznej i politycznej. Obraz doceniony został Grand Prix dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

2 sierpnia w HBO i HBO GO

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News