7 wystawców, do których warto zajrzeć podczas Record Store Day

sklep z winylami, płyty winylowe, gramofony z przodu, klienci

W tę sobotę już po raz piąty w Warszawie odbędzie się Record Store Day. W Miłości na Kredytowej 9, dzięki ponad czterdziestu sklepom i wytwórniom, będziemy mogli przebierać w najróżniejszych płytach, obkupić się klasykami bądź prawdziwymi perełkami. Aby ułatwić wam trochę sprawę, stworzyliśmy listę siedmiu ciekawych wystawców, którym warto przyjrzeć się bliżej.

BDTA

okładki płyt zespołów wydanych w BDTA, screen z oficjalnej strony

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Michał Turowski w wieku 19 lat założył Oficynę Biedota, która po trzech latach zamieniła się w BDTA. Od listopada zeszłego roku, we wrocławskim klubie Neon Side ruszył cykl imprez pod nazwą Biedopad. Pod swoim labelem wydaje wszystko to, co mu się spodoba i w pewien sposób pasuje do konwencji BDTA. A więc na tym stoisku znajdziecie pełen przekrój szeroko pojętej polskiej muzyki eksperymentalnej: od Czarnego Latawca, przez Krojca i Nagrobki, do Porcji Rosołowych.

Od stycznia tego roku BDTA co miesiąc przekazuje 40% zysków ze sprzedaży plików na Bandcampie na rzecz fundacji Rak’N’Roll. Gdyby zabrakło wam paru złotych w sobotę, nie smućcie się i wracajcie do domów, by kupować śmiało przez internet!

Vinyl Tamka

wnętrze antykwariatu vinyl tamka, skrzynki z płytami, płyty na ścianie, plakat the prodigy

Popularny antykwariat w zeszłym roku z Tamki 38 przeniósł się na Chmielną 20, a teraz też na jeden dzień przeniesie się na Kredytową! W takiej ilości winyli, jaką posiadają, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Kameleon Records

okladka plyty breakout

Wydawnictwo oferuje jedynie polski rock z lat 60. i 70. Reedycje płyt mają idealnie odwzorowaną okładkę, grubą kolorową książeczkę i teksty utworów. Wszystkie zawierają nagrania dodatkowe, często nigdy wcześniej nie publikowane. Mały nakład i wysoka jakość produkcji płyt – to powoduje, że Kameleon Records jest prawdziwą gratką dla pasjonatów i kolekcjonerów czarnego krążka.

U Know Me Records

logo wytwórni u know me records, żółte tło, liski i jagody

Label zgarniający masę świeżych gorących polskich nazw. U nich wydają m.in. XXANAXX, Kixnare i Rysy. A specjalnie z okazji Record Store Day szykują także premierę płyty Polka Remixed, na której interpretacji utworów quintetu Wojtka Mazolewskiego podjęli się: Daniel Drumz, Envee, Hatti Vatti i inni.

Bôłt Records

Bôłt Records ze swoimi płytami na wystawie "Pokolenie wyżej" we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty

Istnieją od ośmiu lat. Jak sami o sobie piszą: „Inspirujemy fonograficzny renesans niesłusznie zapomnianych lub nigdy nieodkrytych fenomenów epoki pionierskich studiów elektroakustycznych oraz radioartu”. Skupiają się na młodym pokoleniu, Europie Wschodniej i muzyce eksperymentalnej. W swoim wydawnictwie mają kilka serii tematycznych, a w tym np. główną serię New Music In Eastern Europe, poświęconą głównie twórczości kompozytorskiej z Polski, Litwy oraz Rumunii lub taką, w której publikują reinterpretacje archiwalnych nagrań ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

AltanovaPress

płyta resonance assembly - composition for factory leżąca na drewnianym biurku w okładce

Wytwórnia promująca niską jakość nagrań. Brzmi strasznie? Niekoniecznie. Każda płyta wytwarzana jest ręcznie, a technika zapisywania dźwięku na winylu jest niemalże identyczna do tej sprzed stu lat. Dzięki temu otrzymujemy prawdziwą trzeszczącą płytę o ciepłym brzmieniu i niesamowitym klimacie. Niezwykłe jest również tworzywo, z którego tłoczone są płyty – to ekologiczny i biodegradowalny polikaprolakton (stosowany do produkcji wchłanialnych nici chirurgicznych).

SideOne

wnętrze sklepu sideone w warszawie, dużo płyt cd i winyli, wlepy

The Guardian wyróżnił ich, jako jeden z najlepszych sklepów płytowych w Europie. Niedawno obchodzili swoje dziesięciolecie. Ich oferta jest różnorodna i przekrojowa, ale co chyba najważniejsze w tym dniu, na stoisku SideOne będziemy mogli dostać specjalne wydawnictwa z okazji Record Store Day z kraju i z zagranicy. Część tytułów możemy już znaleźć na ich stronie internetowej, lecz nie wszystkie karty są odkryte i resztę poznamy dopiero 16 kwietnia.

tekst | Lena Maksiak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News