Umówmy się: odchudzanie nie jest łatwe. Wymaga ogromnego samozaparcia i silnej woli, mniejszych lub większych wyrzeczeń i niekiedy drastycznej zmiany swojego trybu życia. Aby skutecznie schudnąć, warto skorzystać z pomocy dietetyka lub trenera personalnego, jednak istnieje też kilka porad, dzięki którym możesz znacznie przyspieszyć metabolizm.
Jak przyspieszyć metabolizm, a w efekcie schudnąć? Jest na to kilka sposobów.
1. Picie wody
Na każdym kroku możemy przeczytać, że picie wody jest zdrowe, a każdy z nas powinien wlać w siebie ok. 1,5-2 litry dziennie. Nie można temu zaprzeczyć. Warto jednak zdawać sobie sprawę z jeszcze jednego faktu: wypicie szklanki wody codziennie rano, najlepiej na czczo, znacznie poprawia metabolizm. Zaleca się dodanie do niej cytryny.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ organizm wykorzystuje energię do podgrzania tej wody, co może znacząco pomóc nam w całym procesie odchudzania.
2. Regularne jedzenie
Informacje o tym, że warto spożywać 5 posiłków dziennie, również nie są wyssane z palca. Konkretna ich liczba oczywiście może różnić się od osoby, jej trybu życia czy potrzeb organizmu, jednak zaleca się jeść regularnie.
Kiedy regularnie karmimy swój organizm, przemiana materii utrzymuje się w ciągłym ruchu – w przeciwieństwie do sytuacji, w której przez dłuższy czas nic nie jemy, bo wówczas nasze ciało gromadzi zapasy i spala mniej kalorii, a tkanka tłuszczowa się powiększa.
3. Używanie ostrych przypraw
Może się to wydawać dziwaczne, jednak faktycznie działa. Jeśli jesteśmy zaopatrzeni w liczne ostre przyprawy, takie jak czosnek, pieprz, chili czy imbir i regularnie dodajemy je do swoich potraw, przemiana materii przyspiesza.
Możemy zatem nie tylko polepszyć smak potraw (jeśli, oczywiście, gustujemy w ostrzejszym jedzeniu), ale również pozytywnie wpłynąć na swój metabolizm.
4. Relaks i wysypianie się
Dieta kojarzy się raczej z wyrzeczeniami, wysiłkiem i naginaniem silnej woli do granic możliwości. W efekcie wiele osób może zapomnieć o równie istotnym czynniku wpływającym na metabolizm – mowa oczywiście o odpoczynku.
Stres jest czynnikiem, który potrafi znacznie zwolnić metabolizm, więc aby go zredukować, zaleca się regularny odpoczynek. Mowa nie tylko o odetchnięciu po pracy przy ulubionym serialu, ale również o wysypianiu się. Dobry sen to podstawa odpowiedniej przemiany materii.
5. Jedzenie ryb
Konkretniej chodzi o tłuste morskie ryby, które oferują bogatą paletę kwasów tłuszczowych znacząco wpływających na przemianę materii. Nie oznacza to, że trzeba napychać się rybami, bo żywienie się tylko nimi może przynieść odwrotny skutek, jednak warto zastanowić się nad przyrządzeniem takiego dania raz lub dwa razy w tygodniu.
Do ryb, których spożywanie znacząco poprawia metabolizm, zaliczają się między innymi łososie, makrele i sardynki, a więc produkty powszechnie dostępne i stosunkowo łatwe do przyrządzenia.
6. Wysiłek fizyczny
Nieodłącznym elementem każdej pełnowartościowej diety jest – niestety lub stety – wysiłek fizyczny. Mowa tutaj raczej nie o ćwiczeniach siłowych (choć takie oczywiście też nie zaszkodzą), ale głównie o tak zwanym kardio. Jeśli więc chcesz przyspieszyć swój metabolizm, zaleca się bieganie lub jazdę na rowerze.
Jeśli jednak nie masz czasu lub energii na regularne odwiedziny na siłowni czy pokonywanie kilku kilometrów dziennie w ten sposób, z pewnością nie zaszkodzą drobne zmiany w zakresie codziennej rutyny. Jeśli jest możliwość dojechania do pracy rowerem zamiast samochodem, to wyjdzie to na dobre nie tylko portfelowi, ale i organizmowi. Poleca się również częstsze spacerowanie.
7. Spożywanie błonnika i białka
Jedną z najbardziej znaczących zmian w diecie powinno być spożywanie większych ilości błonnika, szczególnie na śniadanie. Dzięki temu można spotęgować uczucie sytości, jednocześnie nie przejadając się.
Zalecane jest również spożywanie dań bogatych w białka, które wpływają na redukcję tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu tkanki mięśniowej. Szczególnie jest przydatne w przypadku osób, które regularnie trenują, zwłaszcza siłowo, a chcą schudnąć.
Błonnik zawierają przede wszystkim warzywa, owoce, rośliny strączkowe czy pieczywo razowe. W białko zaś bogate są podroby, chude mięso, jajka i szeroko pojęty nabiał czy wspomniane przed chwilą ryby.