Categories: artfilm

7 rosyjskich filmów, które trzeba zobaczyć

Lubimy rosyjskie kino, dlatego przygotowaliśmy dla Was nasz top 7, ale zapewniamy, że dobrych filmów wyprodukowano w Rosji znacznie więcej. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z rosyjskim kinem, nasze zestawienie będzie niezłą ściągą! Sprawdźcie też festiwal Sputnik nad Polską.

1. Ładunek 200 (Na Sputniku prezentowany w 2012 roku)

Najmocniejszy film w europejskiej kinematografii ostatnich lat.  Zmierzch sowieckiej ery, prowincjonalne miasteczko  i okrutna historia, która – co przeraża najbardziej – wydarzyła się naprawdę.  Efekt rażenia: poza skalą. Koniecznie zobaczcie też „Palacza” i „Brata”, a najlepiej wszystko Bałabanowa.

2. Morfina (2016)

Syberyjska wioska zapomniana przez Boga i ludzi. W tle śnieżne zamiecie i rewolucja. Młody lekarz, żeby przetrwać nieciekawe czasy sięga po morfinę. Nie wynika z tego wiele dobrego. Za dobrze skrojoną historią stoi sam Michaił Bułhakow.

3. Żyła sobie baba (2012)

Film o tym, że prawdziwe zło to ludzie. Niech nie zmylą Was sielskie pejzaże carskiej wsi i wielka narracja histotyczna w tle. Obraz niewygodny. Najkrócej: przez blisko dwie godziny bohaterka jest gwałcona przez kolejnych mężczyzn. Nie polecamy wrażliwym osobom.

4. Raj (2016)

Dzieło na miarę starej rosyjskiej szkoły. Wielka moralna przypowieść o totalitarnym piekle, ale też o walce o normalność w epoce obozów koncentracyjnych. Oddany idei faszyzmu młody oficer spotyka w obozie więźniarkę, swoją przedwojenną miłość. Rosyjska arystokratka zostaje jego służącą. Krzepiące potwierdzenie tezy, że warto być przyzwoitym.

5. Gwiazda (2014)

Bohaterka Masza ma do zrobienia wszystko – uszy, usta, piersi, nogi. Konsekwetnie realizuje plan. Ten film mógłby być satyrą na współczesne kanony piękna, ale to historia o tym, że każdy ma prawo żyć, jak chce. Cena tego jest taka, jaką jesteś gotów zapłacić.

6. Niebiańskie żony łąkowych Maryjczyków (2015)

Folkowa opowieść o kobiecej seksualności. O tym, że bajkowy świat magii może być lepszą alternatywą dla nieciekawej rzeczywistości, a nieokiełznany naturalny erotyzm najlepszym sposobem na wyrażenie siebie. Dla zainteresowanych: to bardziej film etnograficzny niż erotyczny.

7. Biały mech (2014)

Rosyjska bajka o trudnej miłości w głębokiej tundrze. Bohaterowie mierzą się nie tylko z okrutną siłą przyrody, ale też z nieugiętymi charakterami i potęgą tradycji. Emocjonalna bomba.

Autorka artykułu: Marianna Rozwadowska

16 listopada 2016 o 16:15

Komentarze
4,7/5 - (3 votes)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

11 godzin ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

2 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

2 dni ago

Czapka z daszkiem – rodzaje i przykłady stylizacji

Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…

3 dni ago

Gua Sha – kamień do masażu twarzy. Jak go używać?

Masaż - znamy jego dobroczynny wpływ na ciało: nie tylko niweluje napięcia mięśni, ale także…

3 dni ago

Stranger Things 4 Vol. 1 – mroczny powrót serialu [recenzja]

Po niemal trzech latach wyczekiwania i snucia teorii serial „Stranger Things” powrócił z pierwszą częścią…

3 dni ago