7 niezniszczalnych roślin, dla osób, które potrafią zabić nawet kaktusa

Rośliny w słokach

Nie ma chyba osoby, która jest zdecydowanym przeciwnikiem roślin i nie chciałaby takowej posiadać. Są jedynie ci, którzy niekoniecznie potrafią się roślinami zajmować.

Jeśli należysz do tej grupy i masz na koncie kilka zamordowanych kaktusów — wciąż jest dla ciebie nadzieja. Po prostu czas przerzucić się na te rośliny, które wymagają nieco mniej miłości i troski.

Zanim jednak przejdziemy do zestawienia roślin idealnych dla ich typowych morderców, krótka część edukacyjna. Wbrew pozorom rośliny nie potrzebują wiele, wystarczy im: woda, gleba i światło. Ale jeśli zaniedbasz któryś z tych elementów, twoje zielone dzieci będą cierpiały. Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale w przypadku wody i rośliny — boli. Dobrą zasadą jest nie nawadniać rośliny, dopóki pierwszy cal gleby nie będzie zupełnie suchy. Wystarczy włożyć palec do ziemi na głębokość pierwszej kostki. To taki protip od nas.

Jednak, jeśli nadal nie jesteście przekonani, że możecie utrzymać roślinę przy życiu — oto 7 roślin, których zabicie graniczy z cudem.

Czytaj również: NASA stworzyła listę roślin, które najlepiej oczyszczą powietrze w mieszkaniu

1. Stopłat

Zwany także diabelskim bluszczem, stopłat to ciągnąca się winorośl, która będzie dobrze wyglądała zarówno w wiszącym koszu, jak i w stołowej doniczce.

Roślina dobrze radzi sobie w jasnym lub pośrednim świetle, jednak brak światła też jej nie przeszkadza. Przy mniejszej ilości światła roślina będzie rosnąć długo. Co więcej — bez problemu możesz kilka tygodni spędzić w łóżku zapominając o podlewaniu, a on i tak będzie się rozwijał. Raz na jakiś czas możesz, ale nie musisz. Jedyne, co ważne to to, by go nie przelać.

2. Filodendron

Filodendron przypomina do złudzenia stopłata — różnią się odrobinę kształtem i strukturą liścia. Jeśli jednak chodzi o opiekę, wymagania są takie same, czyli minimalne. Filodendron, by prawidłowo się rozwijać, będzie potrzebował trochę więcej światła i wody, ale nadal jest to roślina o wysokim poziomie odporności na roślinnych zabójców.

3. Monstera

Niektórzy twierdzą, że monstera wcale nie należy do najłatwiejszych w obsłudze roślin, ale my jesteśmy innego zdania. Jest to roślina wywodząca się z dżungli, więc może rosnąć także w warunkach słabszego oświetlenia. Jeśli będzie stała przy oknie, gdzie będzie miała dostęp do większej ilości promieni słonecznych — będzie się szybciej rozwijać. Monstera docenia regularnie podlewanie lub kąpiele (raz na miesiąc można zanieść ją na kilka minut pod prysznic).

4. Zielistka Sternberga

To jedna z najlepszych opcji dla osób rozpoczynających swoją przygodę z roślinami. Naprawdę, jest niezniszczalna. Najlepiej czuje się w podwieszanej doniczce, a podlewać ją wystarcza raz na tydzień.

5. Sansewiera gwinejska

Ta roślina jest najbardziej szczęśliwa, gdy… o niej nie pamiętasz. Radzą sobie w każdym oświetleniu i bardzo lubią mieć suchą ziemię. Jeśli jednak przypomnisz sobie, by ją podlać — pamiętaj, by nie przelać, ponieważ jest ona podatna na gnicie korzeni od nadmiaru wody.

6. Figowiec sprężysty

Wyglądają, jakby były bardzo wymagające, ale wcale takie nie są. Mają piękne, błyszczące liście, które mogą być zarówno zielone, jak i bordowe, a nawet czerwone. Uwielbiają jasne pomieszczenia i lubią całkowicie wyschnąć zanim ponownie je podlejesz.

7. Aloes

To jedyna roślina, która nie tylko jest piękna, łatwa w pielęgnacji, ale także jest naprawdę przydatna. Sok znajdujący się we wnętrzu liścia jest idealny na oparzenia i dolegliwości skórne.

Jest to roślina z gatunku tych soczystych, więc w przeciwieństwie do liściastych, nie potrzebuje dużo wody. Latem wypadałoby podlewać aloes raz co trzy tygodnie, zimą nawet rzadziej.

Rate this post