7 najważniejszych zalet samochodów elektrycznych

Samochód elektryczny przy stacji ładowania

Samochody elektryczne z roku na rok zyskują na popularności. Choć w Polsce nie są tak często widoczne jak na Zachodzie czy w Skandynawii, coraz częściej można je spotkać także na nadwiślańskich drogach. Dlaczego warto rozważyć zakup auta na baterie? Oto najważniejsze zalety, które przekonują kolejnych kierowców do kupna.

Niskie koszty eksploatacji

Ceny benzyny, oleju napędowego i LPG w 2022 r. biją rekordy. Jednak nawet abstrahując od aktualnych, można powiedzieć, że wręcz absurdalnych stawek obowiązujących na stacjach benzynowych, z całą stwierdzenie, że cena tradycyjnych paliw wytwarzanych z ropy jest chwiejna i nieprzewidywalna, ma w sobie wiele prawdy. Wynika to z jej powiązania z decyzjami politycznymi i kursami walut. I choć również ceny energii elektrycznej rosną, to podwyżki są znacznie niższe, a cena stabilna, przede wszystkim z uwagi na fakt jej regulowania przez Urząd Regulacji Energetyki. Konkludując, właściciele aut na baterie mogą obecnie cieszyć się znacznie tańszą eksploatacją samochodu niż w przypadku modeli spalinowych. Korzyści finansowe są tym wyższe, im droższe są standardowe paliwa.

Ograniczony serwis

Mogłoby się wydawać, że nowoczesne konstrukcje samochodów elektrycznych są o wiele bardziej skomplikowane od aut benzynowych czy na olej napędowy. Tymczasem w praktyce jest zupełnie inaczej – budowa pojazdów, pod których maską pracuje wyłącznie jednostka elektryczna, jest dość prosta. To powoduje, że znika wiele czynności eksploatacyjnych, jak np. wymiana oleju i części, które są obecne w autach spalinowych, lecz nie ma ich w elektrycznych.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ekologia

Jeżeli zależy Ci obniżeniu emisji spalin do atmosfery, kupno samochodu elektrycznego Ci w tym pomoże. Ponieważ pozyskuje on energię z akumulatora, a w silniku nie dochodzi do procesu spalania, auto pozostaje wolne od szkodliwych substancji, które wydostają się z rur wydechowych samochodów napędzanych benzyną lub olejem napędowym.

Dopłaty i korzyści podatkowe

Mimo że auta elektryczne są relatywnie drogie, koszt zakupu można obniżyć poprzez skorzystanie z dopłat z publicznych programów. Z finansowego punktu widzenia korzyścią samochodu na baterie jest również dostępność ulg podatkowych., tj. zwolnienie z akcyzy.

Dynamika jazdy

Jeżeli samochody elektryczne kojarzą Ci się z wolną i maksymalnie oszczędną jazdą, jesteś w błędzie. To prawda, są tanie w eksploatacji, ale przy tym bardzo zrywne, szczególnie przy niskich prędkościach, co jest zasługą wysokiego momentu obrotowego.

Komfort

Samochody z silnikami spalinowymi, szczególnie starsze wersje, są głośne i emitują dużo hałasu, o którym można zapomnieć, siedząc we wnętrzu modelu elektrycznego. Idealna cisza idzie w parze ze wspomnianym brakiem spalin, w związku z czym silnik może być włączony nawet przez długi czas w zamkniętych pomieszczeniach, jak garaż czy podziemne miejsce parkingowe. O komforcie jazdy autem elektrycznym decyduje ponadto krótki czas nagrzewania i chłodzenia się wnętrza.

Tanie OC

Kolejnym atutem posiadania samochodu na baterie jest tanie ubezpieczenie obowiązkowe dla samochodów poruszających się po polskich drogach. Dzięki temu możesz kupić OC online lub stacjonarnie w niższej cenie niż w przypadku modeli spalinowych.

Darmowe parkowanie i wjazd do centrów miast

Decydując się na samochód elektryczny, oszczędzasz nie tylko na paliwie, ale również na biletach parkingowych i wjazdach do centrów miast. W większości polskich i zachodnich miejscowości auta na baterię otrzymują bowiem możliwość darmowego parkowania i są bezpłatnie wpuszczane do centrów.

Zobacz też: Lexus NX – technologia i elektryczna moc ?⚡

Lexus NX – technologia i elektryczna moc ?⚡

Materiał partnerski

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News