7 filmów o dorastaniu, które zmieniły świat w 2018 roku

Dziewczyna w sukience w kartę stojąca pod ścianą

Nieważne, czy okres dorastania masz już dawno za sobą, czy może przeżywasz obecnie czas nastoletniego buntu. Z filmów o dorastaniu zawsze można się jeszcze czegoś nauczyć albo po prostu powspominać stare, dobre czasy. Oto siedem z nich, które według nas zmieniły 2018 rok.

1. Lady Bird

Nominowana do Oscara Saoirse Ronan wciela się w rolę zbuntowanej, kalifornijskiej nastolatki, która za wszelką cenę, stara wyrwać się z rodzinnego miasta. Lady Bird zdecydowanie skradła nasze serca szczerością, z jaką przedstawiony jest ostatni licealny rok Lady Bird. W drugoplanowej roli obiektu westchnień głównej bohaterki wystąpił Timothee Chalamet. Czego można chcieć więcej?

2. Polegaj na mnie

Andrew Haigh w swoim trzecim reżyserskim przedsięwzięciu opowiada historię Charleya – nastoletniego chłopaka z rozbitej rodziny, który po przeprowadzce do Portland, znajduje pocieszenie w opiece nad starym koniem wyścigowym. Polegaj na mnie to po części film drogi, po części typowy film z kategorii coming-of-age, który wzrusza swoją dramaturgią i historią o odnajdywaniu rodziny na nowo.

3. Skejterka

Skejterka w reżyserii Crystal Mozelle to obraz zainspirowany dziewczęcą grupą skateboardową z Nowego Jorku, który okazał się w tym roku hitem na różnych festiwalach filmowych. Camille, outsiderka z przedmieść, dołącza do dziewczyńskiego skate-gangu z dolnego Manhattanu. Przyjaźń rodząca się pomiędzy dziewczynami nie jest jednak pokazana w sposób błahy, czy naiwny, ale odkrywa prawdziwe oblicze kobiecych relacji i solidarności.

4. Ciambra

W filmie Ciambra reżyser Jonas Carpignano skupia się na 14-letnim chłopaku o imieniu Pio, który pozornie może wydawać się niefrasobliwy i otwarty, ale tak naprawdę rozdzierają go niepewność i niepokój. Po zniknięciu swojego starszego brata, Pio musi dorastać i stać się głową rodziny – czy jest na to gotowy, czy nie.

5. Do wszystkich chłopców, których kochałam

Wyprodukowana przez Netlixa nastoletnia historia miłosna opowiada historię licealistki Lary Jean, której sekretne listy miłosne przez przypadek trafiają do ich adresatów. Do wszystkich chłopców, których kochałam, nie jest może filmem, zmieniającym życie, ale to z pewnością słodka historia, która zostawi was z uśmiechem na ustach.

6. Coco

Animacja inspirowana świętem Dia de los Muertos przenosi nas do Meksyku, gdzie dwunastoletni chłopiec Miguel marzy, aby zostać kolejną gwiazdą muzyczną w swoim kraju. Jednak jego ambicje spotykają się z niezrozumieniem rodziny, a co więcej zakazem śpiewania i grania na gitarze. Zdesperowany chce udowodnić światu swój talent, co poprzez serię przypadkowych wydarzeń przenosi go do Krainy Umarłych, gdzie szuka, próbuje rozwikłać historię swojej rodziny.

7. Lato 1993

Dla sześcioletniej Fridy – bohaterki debiutanckiego filmu Carli Simon Lato 1993 – czas, w którym zmuszona jest dorosnąć, przyszedł o wiele wcześniej, niż dla większości z nas. Film rozpoczyna się od sceny, w której dziewczynka przygotowuje się do przeprowadzki do domu wujka na katalońskiej wsi. Jej matka i ojciec zmarli na AIDS. Ten film rozgrywający się w upale hiszpańskiego lata, pokazuje, jak Frida powoli uczy się żyć ze swoimi nowymi opiekunami.

Tekst: Amelia Zajączkowska

Rate this post