Mówi się, że cudze chwalicie, swego nie znacie. Albo, że trawa jest zawsze bardziej zielona tam, gdzie nas akurat nie ma. Stając w opozycji do tych dwóch powiedzeń przedstawiamy Wam pięć zagranicznych filmów, których niektóre sceny zostały nakręcone w Polsce.
1. Opowieści z Narnii, reż. Andrew Adamson
Andrew Adamson najwidoczniej zakochał się w polskiej scenerii. Zarówno pierwsza jak i druga część tej megaprodukcji, kręcone były między innymi w naszym kraju. Film Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa opowiada o czwórce rodzeństwa, które odkrywa, w magicznej szafie, przejście do tajemniczej krainy. Zmuszone do ucieczki przed sprawującą rządy czarownicą, postanawiają uciec po zamarzniętej tafli wody. Okazuje się że jest nią, znajdujące się w pobliżu Puszczy Białowieskiej, jezioro Siemianówka. W filmie Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, producenci wykorzystali z kolei krajobrazy Gór Stołowych oraz piękny sudecki Wodospad Kamieńczyka.
2. Pianista, reż. Roman Polański
Nie dziwi nikogo fakt, iż Roman Polański postanowił zrealizować film opowiadający o polskim pianiście Władysławie Szpilmanie, któremu przychodzi zmierzyć się z okrucieństwem panującym w okupowanej Warszawie. Tłem dla filmu stały się takie ulice warszawskiej Pragi jak Stalowa, Mała czy Ząbkowska. W hotelu Saskim zaaranżowana została knajpa żydowska. Kilka scen zostało nakręconych również na Krakowskim Przedmieściu. W filmie Pianista Warszawa odegrała olbrzymią rolę.
3. Poza zasięgiem, reż. Po-Chih Leong
To miał być jeden z lepszych filmów sensacyjnych, jaki kiedykolwiek widzieliśmy. Opinie te miała potwierdzić gwiazdorska obsada, w której to znalazł się Steven Seagal we własnej osobie. Wyszło jak zwykle. Produkcja przysporzyła widzom sporo rozczarowań, ale i tak warto o niej napisać. Film opowiada o ex agencie specjalnym, Williamie Lansingu. Miał on specjalną misję odnalezienia pewnej nastolatki w Warszawie, jednak zadanie to okazało się być dużo bardziej niebezpieczne. Najciekawszym faktem jest to, iż scenografię dla większości scen w filmie, stanowiła polska stolica. Pałac Kultury i Nauki, Biblioteka UW, warszawska Starówka czy Politechnika Warszawska to tylko niektóre z miejsc, w których toczyła się akcja filmu.
4. Lektor, reż. Stephen Daldry
To jeden z najlepszych melodramatów powstałych w ostatnim dziesięcioleciu. Akcja filmu przenosi nas do roku 1958, do Berlina. Młody i jeszcze naiwny Michael, zakochuje się w starszej od siebie Hannie. Ich drogi krzyżują się ponownie, kiedy chłopak jest studentem prawa, a kobieta oskarżoną o nazistowskie zbrodnie. Niektóre sceny z filmu rozgrywają się w obozie koncentracyjnym. Stephen Daldry uznał, że najlepszym miejscem do ich nagrania będzie Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie.
5. Król Olch, reż. Volker Schlöndorff
Niezwykły dramat, w którym wiele osób odnajdzie odniesienia do ballady „Król Olch” Goethego. Abel, główny bohater, zaczyna mieć problemy ze zrozumieniem otaczającego go świata i nie może odnaleźć się wśród ludzi. Po wybuchu II wojny światowej, nie ma jednak wyboru. Szybko trafia do Hitlerjugend, gdzie przechodzi szkołę życia. Zaczyna zajmować się werbowaniem młodych chłopców do młodzieżowej organizacji. Volker Schlöndorff postanowił, że zdjęcia nie będą kręcone tylko w Norwegii i we Francji, ale także w Polsce. Miejscem zdjęć okazał się zamek w Szymbarku w Iławie.
Tekst: Przemek Dankowski