5 wystaw w galeriach sztuki w Warszawie – kwiecień 2025

Wernisaż wystawy "Oczy moje zwodzą pszczoły", Zamek Ujazdowski, fot. Dominika Jaruga
Wernisaż wystawy "Oczy moje zwodzą pszczoły", Zamek Ujazdowski, fot. Dominika Jaruga

W kwietniu 5 warszawskich galerii sztuki oferuje wyjątkowe wystawy, które zadowolą każdego miłośnika kultury. Od geometrycznych, abstrakcyjnych prac Exera, wielkoformatowych instalacji w galerii HOS po fotograficzną ekspozycje w Zamku Ujazdowskim. Oto pięć najciekawszych wystaw, które warto odwiedzić w tym miesiącu.​ 

 

1. MAMMALS AND SUCKERS | Ida Karkoszka, Karolina Wysocka | Galeria HOS | 04.04  – 31.05.2025

Galeria HOS zaprasza na wystawę Mammals and Suckers, gdzie sztuka staje się polem refleksji nad ekologią, kapitalizmem i relacjami między gatunkami. Ida Karkoszka i Karolina Wysocka eksplorują motyw ssania i ekstrakcji, ukazując splątane zależności między naturą a systemami przemysłowej eksploatacji. Monumentalne instalacje, organiczne formy i odniesienia do historycznych technologii tworzą przestrzeń pełną napięcia i znaczeń, skłaniając do krytycznego spojrzenia na mechanizmy wykorzystywania natury. To wystawa, która angażuje, prowokuje i zachęca do nowego spojrzenia na świat wokół nas.

plakat wystawy mammals and suckers galeria HOS
Grafika: HOS Gallery

2. Obiekty nieistniejące | Exer Marek Laskowski |
Leonarda Art Gallery | 0
6.04- 27.04 

Wystawa Exera to wyjątkowa podróż w świat, w którym to, co pozornie istnieje, rozmywa się w alternatywnym schemacie postrzegania. Artysta zaprasza do przestrzeni Leonarda Art Gallery, gdzie geometryczne formy i namacalna struktura prac nadają im niemal materialną obecność, wykraczając poza tradycyjną abstrakcję. W ramach ekspozycji Obiektów nieistniejących zaprezentowane zostaną przede wszystkim najnowsze obrazy, powstałe zgodnie z główną koncepcją wystawy.

Dodatkowo, pojawią się także wybrane starsze prace, które doskonale wpisują się w jej założenia. Całość dopełnią obiekty przekraczające granice dwuwymiarowego malarstwa, wychodząc poza tradycyjną przestrzeń płótna. Wystawa daje możliwość zanurzenia się w sztuce, która bawi się percepcją, balansując na granicy między tym, co rzeczywiste, a tym, co iluzoryczne. 

Exer, Marek Laskowski
EXER ”Ołtarz”

3. Jaśnie Oświecone | Wystawa zbiorowa | Cliché Gallery | 28.03 – 30.04.2025

Wystawa Jaśnie Oświecone to unikalna prezentacja dzieł sztuki, które wykorzystują światło jako medium do przekraczania granic rzeczywistości. Obiekty, instalacje i neony łączą świat materialny z tym, co niematerialne, otwierając przestrzeń do refleksji nad wyższymi wymiarami istnienia, intuicją i mądrością.

Choć tytuł nawiązuje do zmieniającego się języka, w którym feminatyw staje się wyrazem zmiany społecznej, sama wystawa to manifestacja siły sztuki w wyrażaniu nowych idei. Każde dzieło, niezależnie od płci artysty, jest symbolem oświecenia i duchowego przebudzenia. Galeria Cliché zaprasza do zanurzenia się w świetle, które prowadzi nas ku głębszemu zrozumieniu siebie i wszechświata.

Wystawa zbiorowa dzieł świetlnych: Alicja Żebrowska, Hubert Czerepok, Magdalena Pela, Leon Tarasewicz, Krzysztof Franaszek, Paweł Błęcki, Kamila Mróz, Mateusz Choróbski, Alexandra Grant, Wojciech Leder, Dominik Lejman, Paulina Ołowska

jaśnie oświecone, cliche gallery
Fot. “Jaśnie Oświecone” Cliché Gallery

4. Szukając straconego | Alex Urban | Galeria LETO |
22.03–9.05.2025

„Gdzie idzie osoba religijna, gdy traci wiarę? Myślę, że szuka miejsc, które są dla niej osobiście święte…” – tymi słowami artystka opisuje początek swojej najnowszej serii, zaprezentowanej na wystawie w galerii LETO.

To właśnie w tych codziennych scenach artystka ukazuje osobiste tło swoich poszukiwań. Bohaterowie jej dzieł nie są jednak głównymi postaciami tych historii. Zamiast tego, to sama przestrzeń – zarówno ściany galerii, jak i otaczająca przestrzeń – staje się aktywnym uczestnikiem opowieści. Prace z serii Szukając straconego to zaproszenie do refleksji nad miejscami osobistego sacrum oraz nad rolą, jaką w naszym postrzeganiu świata odgrywają obrazy.

Dzięki malarskiej perspektywie i polityce punktów widzenia, przestrzeń obrazu łączy się z przestrzenią samego obserwatora. Efekt? Nawet jeśli jest to jedynie iluzja, dzieło nabiera cech fotografii, która została „przemalowana”. To niezwykłe połączenie malarstwa z codzienną przestrzenią sprawia, że każdy z oglądających staje się częścią tej unikalnej narracji.

alex urban, leto, galeria leto
Obraz: Alex Urban, “Guest”, 2024

5. Oczy moje zwodzą pszczoły | Wystawa zbiorowa |
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski |
21.03-31.08.2025

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentuje Oczy moje zwodzą pszczoły – przekrojową wystawę polskiej fotografii, ukazującą współczesne kierunki w sztuce fotograficznej. Kuratorzy, Kamila Bondar i Łukasz Rusznica, zaprosili 46 artystek i artystów, zarówno uznanych, jak Aneta Grzeszykowska, Rafał Milach czy Karol Radziszewski, jak i debiutujących twórców.

Wystawa to wielowątkowa opowieść o człowieku, emocjach i relacjach. Fotografie wykraczają poza dokument, snując własne historie i proponując osobiste interpretacje rzeczywistości. Prezentowane prace przybierają różnorodne formy, wchodząc w dialog z rzeźbą i malarstwem. W ciekawie zaaranżowanej przestrzeni chill-out udostępniono wybór książek fotograficznych, a kontekst dzieł przybliża przewodnik z wypowiedziami autorek i autorów.

„Nie jesteśmy neutralni w swoich wyborach, jesteśmy tak samo bezbronni i podatni na działania obrazu, jak każda inna osoba – przyznają kuratorzy wystawy. – Naszą rolą było poddanie się przyjemności patrzenia i do tego samego zapraszamy publiczność.” 

zamek ujazdowski, karolina zajaczkowska
Fot. Karolina Zajączkowska

Tekst: Ada Zoń

Zobacz też: Nadchodzi święto queerowego kina – LGBT+ Film Festival Poland 2025


Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News