#1 Casu Marzu
Mimo, że za stolicę serów dojrzewających uchodzi Francja, to we Włoszech zjemy Casu Marzu- ser dla miłośników prawdziwego gourment i mocnych wrażeń. Do tego owczego sera o konsystencji gorgonzoli wprowadzane są larwy much, które wywołują fermentację. Żeby było zabawniej, po procesie nie są bynajmniej usuwane. Zamawiający ser muszą uważać, ponieważ młode muchy do najspokojniejszych nie należą – są w stanie podskoczyć nawet 15 cm, pozbawiając naszą (dodajmy, że nie najtańszą) przystawkę istotnych walorów smakowych. Doradzamy na ekskluzywną randkę – włoskie wino i skaczące muchy, czego chcieć więcej.
#2 Pitti Uomo
Gdzie znaleźć męża, albo przyodziać tego już zaobrączkowanego? Estetom i estetkom polecamy Pitti Imagine Uomo we Florencji. To największe na świecie targi mody męskiej, skupiające ludzi (głównie mężczyzn) związanych z branżą, a także raj dla fotografów street fashion. Co kryje się za popularnością tej właśnie imprezy ciężko orzec, może fakt, że w przeciwieństwie do międzynarodowych tygodni mody moda męska nie odgrywa tu drugorzędnej roli. Najbliższa edycja już na początku stycznia.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
#3 Dzielnica Pigneto, Rzym
W mało hipsterskim Wiecznym Mieście mieści się Pigneto – najbardziej alternatywna z rzymskich dzielnic. Nie wierzcie przewodnikom, które za najoryginalniejszą miejscówkę uważają Zatybrze (Trastevere), teraz to raczej relikt dawnych czasów skomercjalizowany i opanowany niemal doszczętnie przez turystów. W oddalonym od centrum i raczej niepozornym Pigneto możecie odwiedzić knajpę, gdzie zostaniecie programowo zbluzgani przez kelnerów, zobaczyć ulubioną spelunę Pasoliniego, czy natknąć się na komunę antyglobalistów, którzy będą Wam oferowali drinka i rozmowę w zamian za nie kupienie coli…Poza tym wiele tu postaci spod ciemnej gwiazdy od których kupić da się niemal wszystko i klubów, które znają tylko localsi.
#4 Bottega Veneta
Produkty made in Italy od lat cieszą się niesłabnącym uznaniem i kojarzone są z jakością, elegancją i dbałością o detal. To z Włoch pochodzą najlepsze materiały wykorzystywane do tworzenia kolekcji haute couture, bardzo długa jest też tradycja kaletnicza. Bottega Veneta, nabyta niedawno przez Gucci Group, to włoski dom mody założony w 1966, ceniący jak żaden inny jakość i precyzję wykonania. Ich produkty są zawsze obok mody, bardziej liczy się styl i ponadczasowość. Znakiem rozpoznawczym firmy są skórzane plecionki, chętnie używane do produkcji toreb i obuwia. We Włoszech nie musicie wcale dysponować opasłym portfelem (opcjonalnie dużą zdolnością kredytową), zakłady szewskie i kaletnicze w niektórych miastach (np. we Florencji) mieszczą się na każdym rogu.
#5 Moleskine
Kultowe firma robiąca notatniki co roku zaskakuje świeżością pomysłów i rozwiązań, a także precyzją wykończenia. Kto raz używał kalendarza Moleskine już nigdy nie przerzuci się na zwykłe notatniki. Wysokogatunkowy papier, dopracowana w najmniejszych szczegółach forma, a także perfekcja wizerunkowa podkreślająca związki firmy z przedstawicielami awangardy takimi jak Picasso, Hemingway czy Chatwin sprawia, że kojarzymy ich produkty z kreatywności i sukcesem, których chcemy być częścią. W ofercie m.in. zeszyty do malowania akwarelami czy seria passions, w której możemy odnotowywać swoje odkrycia w różnych dziedzinach od degustacji win, poprzez kino, na podróżach skończywszy. Moleskine uosabia włoskie podejście do przedmiotów codziennego użytku, które mają być eleganckie, ale jednocześnie nowoczesne i funkcjonalne, a także pełen szacunku stosunek do tradycji.
Tekst | Helena Łygas