5 sezon The Crown już na Netflixie! Czy spełnił oczekiwania fanów?

Źródło: The Crown/ netflix.com

The Crown to jeden z najpopularniejszych seriali Netflixa. Tajemnice i liczne skandale brytyjskiej monarchii elektryzują fanów na całym świecie. Teraz serial powrócił z 5 sezonem. Czy spełnił oczekiwania fanów?

The Crown – o czym opowiada serial? 

The Crown to jedna z najpopularniejszych serii Netflixa. Serial opowiada o rodzinie królewskiej, przede wszystkim sylwetce królowej Elżbiety II. Każdy sezon przedstawia wybraną dekadę z życia monarchini i ukazuje, jak wygląda jej życie (oraz członków jej rodziny) “od środka” oraz z jakimi problemami i rozterkami musi się na co dzień mierzyć najważniejsza osoba w Zjednoczonym Królestwie.

@thecrownlatinoamerica

Iconos ? Olivia Colman / Queen Elizabeth II #thecrown #thecrownnetflix #thecrownlatinoamerica #fyp #iconic #queenelizabeth #oliviacolman #unitedkingdom #series #edits #netflix #royal #royalfamily #viral

♬ original sound – RUNWAY

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


 

Poprzednie sezony The Crown

Fabuła serialu rozpoczyna się w 1947 roku, kiedy młoda Elżbieta wychodzi za mąż za Filipa Mountbattena. Kilka lat później umiera jej ojciec, król Jerzy VI. Wtedy rządy w królestwie przejmuje zaledwie 25-letnia kobieta. 

Elżbieta II to pierwsza monarchini, która spędziła na tronie tak długi okres czasu. W czasie swojego życia obchodziła zarówno srebrny, złoty, diamentowy i platynowy jubileusz, odpowiednio w 1977, 2002, 2012 i 2022 roku. Serial ukazuje, jak podczas swojego 70-letniego panowania musi zmierzyć się ona z wieloma kryzysami, a nawet dużymi skandalami, które dotyczą rodziny królewskiej. 

The Crown porusza wątki takie jak burzliwe początki małżeństwa Elżbiety z Filipem czy skomplikowane życie uczuciowe jej siostry, Małgorzaty. Z rozwojem fabuły i powstawaniem kolejnym sezonów ważnymi bohaterami stają się następca tronu – Karol oraz pozostałe dzieci monarchini: księżniczka Anna, książe Andrzej oraz najmłodsze dziecko – książe Edward. W serialu nie brakuje nawiązań politycznych i ukazania sylwetek brytyjskich premierów, chociażby Margaret Thatcher.

The Crown – najważniejsze informacje na temat 5 sezonu

Z powodu śmierci królowej Elżbiety II, 5 sezon The Crown zadebiutował na Netflixie z opóźnieniem, 9 listopada 2022, czyli prawie dwa lata po premierze poprzedniej części.

W najważniejszą bohaterkę całej serii, Królową Elżbietę II po raz kolejny wciela się Imelda Staunton. Wcześniej były to  Claire Foy (sezony 1-2) oraz Olivia Colman (sezony 3-4).

Oprócz tego w rolach głównych wystąpili:

Dominic West jako Karol, Elizabeth Debicki jako księżna Diana, Olivia Williams jako Camilla Parker Bowles, Marcia Warren jako Królowa Matka, Jonathan Pryce jako książę Filip, Lesley Manville jako księżniczka Małgorzata, Claudia Harrison jako księżniczka Anna.

Fabuła 5 sezonu

Składający się z z 10 odcinków, 5 sezon nawiązuje do kolejnej dekady panowania królowej Elżbiety II.

Poruszono w nim wątki dotyczące księżnej Diany, księcia Karola oraz problemów oraz skandali, z którymi musiała zmierzyć się monarchia w latach 90 ubiegłego wieku.

W tym czasie monarchini obchodzi 40. rocznicę panowania. To czas, kiedy musi się zmierzyć z dużą presją społeczną i wieloma ważnymi wydarzeniami politycznymi. Opinia publiczna śledzi problemy rodzinne Elżbiety II. Rozwód jej syna, a zarazem następcy tronu, Karola jest jednym z największych kryzysów w historii rządów królowej / monarchii.

Odtwórczyni roli księżnej Diany, Elizabeth Debicki wypowiedziała się na temat granej przez siebie postaci:

W tym sezonie postać Diany nawiązuje niezwykle interesujący romans z mediami, ponieważ jest ona czymś, co można wykorzystać, by osiągnąć przewagę. Potem, oczywiście, może przynieść ona zupełnie odwrotny skutek, ponieważ [media] to wyjątkowo niesforna bestia.

Najważniejsze wątki

Śmierć Diany

Nie ukazano bezpośredniego momentu, w którym zginęli “królowa ludzkich serc” oraz jej partner, Dodi Al Fayed. Wypadek miał on miejsce 31 sierpnia 1997 roku w Paryżu. Samochód, w którym znajdowała się Diana był ścigany przez paparazzi. Kierowca stracił panowanie nad pojazdem i z dużą prędkością uderzył w betonowy filar tunelu Alma. Ta scena została pominięta. Widzowie mogą zobaczyć tylko moment, kiedy samochód odjeżdża z hotelu Ritz, a następnie skutki wypadku. 

Ujawnienie romansu

Relacje pomiędzy Dianą, Karolem, a Kamilą to motor napędowy całego sezonu. Tym razem postać królowej usuwa się jakby lekko w cień na rzecz przedstawienia relacji pomiędzy tą trójką bohaterów. Pokazano, że royalsi mierzą się z takimi samymi problemami, jak zwykli “śmiertelnicy”. Nie są więc im obce zdrady, kłótnie rodzinne i kłamstwa.

“Revenge dress”

“Sukienka zemsty” – określa się tak krótką, czarną sukienkę koktajlową, którą miała na sobie Diana w dniu, kiedy książe Karol przyznał się publicznie do zdrady. Miało to miejsce 20 listopada 1994 roku na łamach stacji BBC.  Wieczorem “Lady Di” została sfotografowana w Hyde Park w Londynie, gdzie uczestniczyła w gali charytatywnej „Vanity Fairy”. Wyglądała oszałamiająco i na pewną siebie. Ta część garderoby stała się, więc swoistym manifestem siły księżnej. Bardzo krótka czarna sukienka z  dekoltem w kształcie serca i odkrytymi ramionami znacząco odbiegała od etykiety królewskiego dworu. Z uśmiechem na twarzy pozowała fotografom. 

Jak wspomina ten moment Anna Harvay, redaktorka brytyjskiego Vogue’a, która przez wiele lat odpowiadała za stylizacje Diany: 

Postanowiła, że nie odegra tej sceny jak Odetta, w bieli. Zamiast tego zagrała jak Odile, w czerni. Była wściekła. I ta czerwień na paznokciach… Nigdy wcześniej jej takiej nie widzieliśmy. Mówiła: „Tej nocy bądźmy nikczemni”. Chciała wyglądać jak milion dolarów – i tak zrobiła. 

Rozwód Diany i Karola

Rozwód następcy tronu był dla wielu osób szokiem. Karol i Diana pobrali się 29 lipca 1981 w katedrze św. Pawła w Londynie. Było to międzynarodowe wydarzenie społeczne określane nawet jako „ślub stulecia”. Telewizyjną relację ze ślubu obejrzało 750 milionów osób na całym świecie. 

Szybko jednak ich małżeństwo zaczęło przeżywać kryzys, głównie spowodowany przez  romans Karola z Kamilą Parker Bowles. Informacje o problemach w ich małżeństwie pojawiły się w prasie bulwarowej na początku lat 90. W 1992 roku para książęca ogłosiła separację. Królowa Elżbieta II określiła go jako annus horribilis (straszny rok). Przez 4 lata wciąż pozostawali małżeństwem, ale prowadzili osobne życie. Diana często odbywała zagraniczne podróże. Rozwód pary orzeczono w 1996.

Pożar w zamku Windsor

To jeden z momentów,  który może zszokować każdego, nawet osoby znające tę historię. Pożar zamku Windsor w 1992 roku był kolejnym trudnym wydarzeniem, z którym musiała się uporać królowa Elżbieta II. Największa posiadłość monarchini, rezydencja królów angielskich od 1110 r. stanęła w ogniu. Straty oszacowano na kilkadziesiąt milionów funtów. Zniszczeniu uległo W różnym stopniu aż 100 pokoi, spalone zostały również dzieła sztuki, porcelana i wiele wartościowych przedmiotów.  

W tym czasie rozgorzała gorąca dyskusja w Wielkiej Brytanii, kto powinien zapłacić za naprawę zamku. Ostatecznie większość kosztów poniosła sama królowa. Jedną z najbardziej przejmujących scen jest moment, w którym królowa Elżbieta II stoi na zgliszczach zamku w Windsorze i nie może ukryć swojej rozpaczy. 

Twórcy The Crown postanowili również wzbudzić w widzach trochę kontrowersji. Zdają się oni sugerować, że pożar mogła wzniecić Diana, co sugeruje księżniczka Małgorzata. Prawdziwą przyczyną tej tragedii był jednak wadliwy reflektor, który doprowadził do zwarcia instalacji elektrycznej

Wywiad Diany w programie Panorama 

To wywiad, który wstrząsnął rodziną królewską oraz zszokował miliony ludzi na całym świecie. Wtedy też opinia publiczna poznała wiele tajemnic, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. 

Księżna podczas godzinnej rozmowy z dziennikarzem BBC Martinem Bashirem wyjawiła mu wiele sekretów rodziny królewskiej. Ujawniła zdrady Karola, opowiedziała o swoich zmaganiach z bulimią i depresją oraz regularnych okaleczeniach oraz stresem, z którym się na co dzień zmaga. Przyznała się, także do romansu  z byłym oficerem armii Jamesem Hewittem. 

Chociaż w “The Crown” serialowa Diana informuje królową o rozmowie z Martinem Bashirem, prawdopodobnie sytuacja ta wyglądała zupełnie inaczej. Monarchini była zszokowana wywiadem, podobnie jak pozostali “royalsi”

Bliska relacja księcia Filipa z Penny Romsey

Pomimo tego, że książe Filip od początku pozostawał w cieniu swojej sławnej żony, on również jest bohaterem wielu plotek i skandali, które wzbudzały emocje opinii publicznej. Jedną z nich była jego zażyła relacja z młodszą o ponad 30 lat Penny Romsey (Penelope Knatchbull). Wraz z mężem, Hrabią Nortonem Knatchbull byli dalekimi krewnymi rodziny królewskiej oraz częstymi gośćmi na zamku. Regularnie uczestniczyli również, chociażby w prestiżowym Royal Windsor Horse Show

Filip zaprzyjaźnił się z kobietą, którą dążył wyjątkową sympatią i zaufaniem. Twórcy “The Crown” sugerują jednak, że ich relacja była jeszcze bliższa. Romans jednak nigdy nie został potwierdzony przez żadną ze stron. Penny Romsey jako jedna z zaledwie 30 osób uczestniczyła w pogrzebie księcia Filipa, który odbył się 17 kwietnia 2021 roku. Z pewnością pozostawali, więc w zażyłych stosunkach.

@railonmejcap

dumbo slander ? #thecrown #thecrownnetflix #dianaspencer #princessdiana #princecharles #fyp #foryou #camillaparkerbowles #royalfamily #thecrownedit

♬ son original – Armance (Taylor’s version)

Jak 5 sezon The Crown wypada na tle innych? 

Opinie na temat 5 sezonu są różne, chociaż przeważają te neutralne. Krytycy i fani docenili jednak znakomitą grę aktorską wcielającej się w księżną Dianę, Elizabeth Debicki. Ruchy, gesty, spojrzenia są bardzo podobne do pierwowzoru. To jedna z najjaśniejszych postaci całej serii. Aktorka potrafiła przedstawić charakter, osobowość oraz wrażliwość “Lady Di”. Ukazano ją nie tylko jako księżną,  ale przede wszystkim jako człowieka. Podobieństwo do granej przez nią “królowej ludzkich serc” jest uderzające. Doceniono, także grę Dominica Westa, który wciela się w rolę jej serialowego męża,  księcia Karola. Jak zwykle doskonałe są w serialu charakteryzacje oraz stroje. 

Co dalej z The Crown?

W planach producentów jest jeszcze 6 sezon, który będzie zakończeniem serii. Skupi się  na młodym księciu Williamie oraz początkach jego znajomości z księżną Kate. Premierę wstępnie ustalono na listopad 2023 roku.

KW

Zobacz też: Najlepsze filmy na Netflixie, które obejrzysz dzisiaj [AKTUALIZACJA]

Najlepsze filmy na Netflixie, które obejrzysz dzisiaj [AKTUALIZACJA]

 

5/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News