Nauka języka obcego. Każdy z nas chciałby władać przynajmniej kilkoma z nich, jednak już na samą myśl o długich godzinach przy książkach i ćwiczeniach, zaczyna nas boleć głowa.
Gdy popatrzymy na liczby, perspektywa nauki nowego języka może być przerażająca. Oxford English Dictionary zawiera ponad 170 tysięcy słów, język chiński ma ich ponad 370 tysięcy, a polski, podobnie jak rosyjski około 200 tysięcy. Są to oczywiście liczby szacunkowe z dopuszczalnym marginesem błędu, bo język jako zbiór słów nie jest elementem niezmiennym.
Przykładem na to, że nauka języka może być przyjemna jest aplikacja Babbel — najpopularniejsze na świecie narzędzie do nauki języka. Babbel nie przypomina w niczym nauki języka znanej ze szkolnej ławy. Uczycie się tego, co Was interesuje, bez wkuwania miliona słówek, których prawdopodobnie nigdy nie użyjecie w praktyce. Tematy i dialogi są wzięte z życia, a co ważne — tworzone przez ekspertów, mającym świadomość, co sprawia najwięcej trudności. Dlatego także nauka przykładowo gramatyki języka angielskiego, z Babbel przychodzi o wiele łatwiej. Do wyboru macie aż 14 języków!
A dodatkowo, twórcy aplikacji mają świadomość naszego życia w ciągłym biegu, więc każda z lekcji trwa 15 minut. Dzięki temu można zawsze znaleźć czas na naukę, a każdą z nich można pobrać i odbyć także w trybie offline.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Zanim przystąpicie do nauki języka, warto poznać kilka sposobów, które ułatwią Wam tę wędrówkę.
Po pierwsze: wybierz swoje zainteresowania
Pierwszym krokiem do sukcesu przy nauce języka jest skupienie swoich celów wokół dziedziny, która nas najbardziej interesuje, z którą jesteśmy związani.
Jeśli interesujesz się muzyką, zacznij naukę języka właśnie od tego tematu. Wolisz gotować, zacznij od gotowania. Największa efektywność nauki i motywacja jest wtedy, gdy uczymy się tego, co nas samych kręci.
Po drugie: co jest najpopularniejsze?
Podczas nauki, bez względu na nasze zainteresowania, warto też poznać najbardziej powszechne zwroty występujące w danym języku. Dlatego też warto przestudiować dostępne online listy najczęściej używanych słów, zwrotów, czy zdań, których obcokrajowcy używają w codziennym życiu.
Po trzecie: wykorzystuj nowe słownictwo w praktyce!
Wiecie, kiedy można mówić, że faktycznie nauczyliśmy się nowych słówek? Wtedy, gdy potrafimy je wykorzystać w praktyce! O ile nauka słownictwa może iść dwutorowo, poprzez słuchanie i czytanie, lub wypowiadanie i pisanie, to o wiele trudniej wykorzystać je potem w praktyce.
Dlatego też warto przetestować swoje nowo nabyte zasoby słownictwa w prostych dialogach ze znajomymi lub ewentualnie w krótkiej formie pisemnej dla samego siebie.
Po czwarte: ważny jest też kontekst!
Nie jest prawdą, że nie możecie obejrzeć serialu, przeczytać książki, czy wiadomości w obcym języku, jeśli nie macie go opanowanego do perfekcji. Właśnie na tym polega nauka nowych słów na podstawie szerszego kontekstu.
Wiele badań wykazało, że ludzie przyswajają nowe słownictwo najlepiej wtedy, gdy poznają je w określonych ramach: oglądając serial, czytając książkę, czy oglądając wiadomości. Spróbujcie, a się przekonacie!
Po piąte: zapamiętuj trzony i końcówki słów!
Słowa w językach obcych często posiadają pewne charakterystyczne trzony, dzięki którym łatwiej jest kojarzyć z czym dane słowo może być związane, nawet jeśli go nie znamy.
Przykładowo w języku angielskim, słowo STRUCT — budować, jest trzonem dla wielu innych słówek: structure, construct, destruction, instructive, obstruct.
Tak samo pomocnym w kojarzeniu znaczenia danego słowa będzie zapamiętanie ich prefiksów i sufiksów, jak de-, non-, czy -ment, -tion.
Oczywiście sposobów na naukę języka jest znacznie więcej, a każdy z nas uczy się w zupełnie innym stylu i tempie. Jakie są Wasze triki? Piszcie w komentarzach!