5 najbardziej wpływowych postaci świata mody

postaci światowej mody

To oni wyznaczają trendy, zmieniają historię, szokują i zachwycają miłośników piękna, designu i rzemiosła. Poznaj postaci świata mody, których nazwiska wypada znać. Nie wszyscy brylują na salonach czy są bohaterami okładek. Jednak to oni stoją za historią największych wydarzeń czy trendów. O twórcach i szarych eminencjach świata mody opowiadają autorzy “Słownika mody Domodi“.

Aby zaistnieć w świecie mody potrzeba nie tylko talentu i wyczucia smaku, ale też niekończącej się kreatywności, siły i charyzmy. Oni mają wszystko, co niezbędne. I chociaż nie są tak popularni, jak Dior, Chanel czy Versace, ich pasjonujące życiorysy i niepowtarzalna twórczość inspirują do dziś. Jakie postaci mody wniosły do świata fashion wartość na przestrzeni ostatnich stuleci?

Anna Wintour – legenda modowego dziennikarstwa

Każdy, kto choćby w średnim stopniu interesuje się modą wie kim jest redaktor naczelna najpopularniejszego, modowego czasopisma – amerykańskiego „Vogue’a”. To postać, z której liczą się wszyscy w branży – od trendsetterów po projektantów, a kultowy magazyn dzięki niej stał się prawdziwą biblią mody liczącą setki stron inspiracji i wartościowych artykułów. Anna Wintour to dyktatorka stylu, która stała się nie tylko legendą modowego dziennikarstwa i osobą, która w dużej mierze decyduje o tym, co będzie modne w danym sezonie, ale też ikoną mody. Jej charakterystyczny styl z fryzurą na pazia i ciemnymi okularami jest nie do podrobienia.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


wintour 5 najbardziej wpływowych postaci świata mody

Roger Vivier – twórca butów na szpilce

Jego stylowe buty na obcasie nosiły takie ikony, jak Marilyn Monroe, Jackie Kennedy, królowa Elżbieta II czy kultowe, serialowe postacie – Carrie Bradshaw z „Sex and the City” i Blair Waldorf z „Plotkary”. Roger Vivier od wczesnych lat 50. projektował wyjątkowe, kobiece obuwie, które dodaje szyku, klasy i elegancji. Na kartach historii zapisał się jako twórca pierwszych szpilek, ale w jego kolekcjach znajdziemy też słynne czółenka na niskim słupku czy baleriny. Buty Vivier – zwykle bogato zdobione, z charakterystyczną, kwadratową klamrą na czubku są marzeniem miłośniczek mody na całym świecie.

vivier roger 5 najbardziej wpływowych postaci świata modyCharles Frederick Worth – pomysłodawca pokazów mody

Brytyjczyk, który podbił serca stylowych Paryżanek. Charles Frederick Worth to pierwszy w historii mistrz wysokiego krawiectwa, któremu przypisuje się stworzenie mody haute couture i zorganizowanie pierwszego prawdziwego pokazu mody. Wszystkie kreacje tworzącego w drugiej połowie XIX wieku projektanta były szyte ręcznie z niebywałą starannością, a nosiły je najpopularniejsze damy z wyższych sfer – żony polityków czy członkinie rodów królewskich.

Charles Frederick Worth Magazyn HIRO grafika

Jean Paul Gaultier – modowy prowokator

Francuski projektant w świecie mody słynie z zamiłowania do awangardy, obalania tabu i szokowania. Jego talent dostrzegł sam Pierre Cardin, u którego uczył się fachu, jednak w przeciwieństwie do mistrza klasyki, Jean Paul Gaultier stawia na odważne rozwiązania i nowatorskie kroje podkreślające kobiecą sylwetkę. Poza wyjątkową modą haute couture tworzy kostiumy do filmów, a do grona jego wiernych fanek zalicza się między innymi Madonna.

Jean Paul Gaultier Magazyn HIRO

Adolf Dassler – król adidasów

Człowiek, który stworzył legendarną markę Adidas. Był nie tylko wizjonerem, który projektował kultowe, sportowe obuwie już w późnych latach 40., ale też świetnym specjalistą od marketingu, który szybko zjednywał sobie ludzi. W butach Adidas tworzonych za czasów Adolfa Dasslera największe zwycięstwa odnosili czołowi sportowcy, którzy udowadniali skuteczność innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych przez markę. Adolf Dassler stworzył firmę wraz z bratem Rudolfem. Po wojnie Rudolf wyszedł ze spółki i zainicjował własną markę Ruda, która niedługo potem zmieniła nazwę na PUMA.

Adidasy Magazyn HIRO grafika

Postaci świata mody w Słowniku mody Domodi

Więcej biografii znanych i mniej znanych postaci mody znajdziesz w Słowniku mody Domodi. To największy zbiór modowych haseł dostępny online, pisany przez specjalistów branży, stylistów, artystów i influencerów. W bazie terminów wyjaśnianych w przystępny sposób przez ekspertów znalazły się nie tylko ikony mody, ale też najnowsze zjawiska, najgorętsze trendy, rodzaje tkanin czy archaizmy i ciekawostki z historii świata fashion!

Zobacz też: Moda naszych ojców: projektant oddał hołd latom 90.

Moda naszych ojców: projektant oddał hołd latom 90.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News