5 najbardziej kultowych polskich reklam

Są reklamy, które długo pamiętamy. Nietypowa konwencja, śmieszne postaci czy chwytliwe slogany przy odpowiednio skomponowanej muzyce potrafią zwykłą reklamę zmienić w prawdziwy majstersztyk. Wybraliśmy najlepsze kampanie, które odzwierciedlają rozwój branży na przestrzeni ostatnich dekad. Zapraszamy w nostalgiczną podróż po kultowych reklamach!

1. Reklama 2019

To przykład tego, jak bardzo Polacy byli spragnieni reklamy. Jedna z pierwszych (o ile nie pierwsza) reklam w polskiej telewizji przyprawiała o zdziwienie. Wymienionego w niej pumeksu nikt raczej nie potrzebował, ale radości z oglądania było sporo. Dzisiaj trudno byłoby wymyślić coś bardziej… kwaśnego?

2. Reklama Baltona

To było coś takiego jak Pewex. Niby wszyscy wiedzą co to było, ale wyobraźcie sobie, że jedyny sklep z normalnymi według dzisiejszych norm rzeczami był na pierwszym piętrze hotelu Marriott, co jeszcze dodawało blichtru Baltonie. Jeansy Lee, Levi’s, czekolada Toblerone i sprzęty Sanyo w jednym miejscu!

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


https://www.youtube.com/watch?v=E3Bm-hL3qV0

3. Reklama Prusakolep

Środek zwalczający karaluchy. Jest to pierwsza polska reklama, wyemitowana w 1989 roku. Spot zaaranżowany jest w konwencji horroru: przerażeni i uciekający ludzie, wzbudzająca niepokój muzyka i zdjęcia prusaków. Po latach wciąż wzbudza mieszane uczucia.

4. Reklama “Ojciec prać?” Pollena 2000

Stosunkowo tani oraz uniwersalny środek piorący. Źródłem sukcesu kampanii reklamowej był zaczerpnięty z „Potopu” Sienkiewicza cytat – „Ojciec prać?”, który w kontekście reklamy nabiera nowego znaczenia.

Druga odsłona reklamy Pollena 2000 to udział znanych bohaterów z popularnych seriali, a zatem gwarancja sukcesu sprzedażowego. W spocie pojawili się: Irena Kwiatkowska („Wojna domowa”), Leonard Pietraszak („VaBank”) oraz Andrzej Kopiczyński („40-latek”).

5. Reklama papierosy West (1996)

Ognista reklama z udziałem gwiazdy polskiego kina. Bogusław Linda, znany głównie z ról twardzieli, rozkoszuje się przyjemnością palenia.

 

Autorka artykułu: Wioleta Żochowska

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News