5 filmów, po których stwierdzisz, że chcesz być znowu nastolatkiem

Grupa dziewczyn siedząca na ławkach

Z pewnością każdy z nas posiada choćby jeden film, dzięki któremu przez chwilę może się poczuć jakby miał ponownie -naście lat. Przed Wami 5 randomowych filmów, po których przypomnicie sobie czasy, kiedy problemy mieściły się w granicach pomiędzy kłótnią z przyjaciółmi, nieszczęśliwą, pierwszą miłością a nielegalnym imprezami, tuż za plecami rodziców.

GREASE

Klasyk nad klasykami, aż ciężko uwierzyć, że w towarzystwie, może znaleźć się osoba, która nie słyszała o tym oldschool’owym musicalu! Sandy i Danny, spędzają ze sobą romantyczne wakacje. Chociaż zakochują się w sobie i wyznają dozgonną miłość, ich charaktery są sprzeczne. A drogi wraz z końcem wakacji, rozchodzą się. Jednak los sprawi, że ich drogi jeszcze raz zejdą się, na szkolnym parkingu, tym samym wystawiając ich letni romans na próbę. Chociaż z perspektywy czasu, wielu z nas odnajdzie, podczas seansu, kiczowate sceny i zagrania, to jednak magia cukierkowego stylu i niezapominanych piosenek sprawia, że znowu chciałoby się wrócić do licealnych lat. A przynajmniej przeżyć okres nastoletniego buntu w amerykańskim stylu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


THE PERKS OF BEING A WALLFLOWER (CHARLIE)

Charlie jest totalnym autsajderem, tak zwanym podpieraczem ścian. Świetnym obserwatorem i chłopakiem, który chciałby zacząć uczestniczyć, w swoim własnym życiu. Tylko iż, po prostu nie wie jak. Na jego drodze pojawia się Patrick, uważany za licealnego freak’a i jego przyrodnia siostra Sam. Dzięki nim Charlie, poznaje nie tylko samego siebie, ale świat wokół. Ten film nie tylko jest skonstruowany w przyjemny sposób (zarówno autorem książki, jak i reżyserem jest Stephen Chbosky), ale posiada również świetny soundtrack, pełen klasyków! I pomimo tego, że akcja filmu dzieje się w latach 90, ciężko jest dzisiaj, odczuć różnicę pokoleń. W filmie zawarte są chyba wszystkie istotne kwestie związane z nastoletnim życiem, co daje pełną uniwersalność tematu. Problemy osobiste, pierwsze zauroczenia, związki, przyjaźnie, brak akceptacji, imprezy i cała gama uczuć. Która tylko może owładnąć duszę młodego człowieka. Pomimo że momentami wzrusza, ale i bawi, sprawia, że ciężko się będzie wyzbyć własnych wspomnień, po zakończonym seansie.

10 THINGS I HATE ABOUT YOU (ZAKOCHANA ZŁOŚNICA)

Totalnie film, dla wszystkich fanów lat 90! Oparty na sztuce Williama Szekspira Poskromienie złośnicy. Opowiada o nastoletniej Kate, przed którą dosłownie drży cała szkoła. Mocno stąpa po ziemi, głośno wyrażając swoje feministyczne poglądy. Natomiast jej młodsza siostra Bianca, jest obiektem westchnień, prawie wszystkich chłopaków w szkole. Niestety nad miłosnymi uciechami córek, twardą ręką, opiekę sprawuje ojciec. Który wyznaję zasadę, żadnych randek Bianci, dopóki Kate, nie znajdzie sobie chłopaka. Film oparty głównie na miłosnym akcencie jest kwintesencją końcówki lat 90. Ten styl, muzyka i klimat, zauroczy chyba każdego, nawet jeśli wcale się nie jest wielbicielem, tych czasów. Do tego śmietanka aktorska: Heath Ledger, Julia Stiles czy Joseph Gordon-Levitt.

DEAD POETS SOCIETY (STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW)

Stowarzyszenie umarłych poetów to kolejny klasyk, którego ciężko nie znać. Dobrze jest jednak raz na jakiś czas odświeżyć sobie historię słynnego motta: CARPE DIEM. John Keating jest nowym nauczycielem w konserwatywnym liceum dla chłopców. Już od samego początku, pragnie w nich wpoić wyżej wymienione hasło i sprawić, aby podążali za własnym sercem i odczuciami, a nie kierowali się rodzinnymi tradycjami. Oglądając ten film, ciężko jest przejść obojętnie wobec wybitnej sceny w klasie, kreacji Robin’a Williams’a i tematu, który, pomimo że większości z nas już nie dotyczy. To jednak w codziennym pośpiechu, zapominamy o znaczeniu cennych słów: chwytaj dzień. Które w poprzednich latach z pewnością każdemu z nas były o wiele bliższe, aniżeli aktualnie.

WSZYSTKO, CO KOCHAM

https://www.youtube.com/watch?v=_O-rn7rWvs4

Obraz Jacka Borcucha, który dekadę temu, otworzył polskie kino, przed takimi osobami jak: Mateusz Kościukiewicz, Jakub Gierszał, Mateusz Banasiuk czy Olga Frycz. Opowiada o 18-letnim Janku, którego spokojne, nastoletnie życie, przerywają historyczne wydarzenia z roku 1981. Pierwsza miłość, punk-rockowy zespół, bunt nastolatków, wielkie marzenia i przykra rzeczywistość, to wszystko otoczone walką Solidarności. Dla jednych ten film jest totalnym powrotem w lata młodości, dla innych niewiarygodną historią. Film równie, nie tylko w ciekawy sposób przybliża nam historię Polski, ale przede wszystkim uświadamia, że nasze nastoletnie życie, w jakiś sposób niczym się nie różniło od życia naszych rodziców. A w życiu każdego z nas są wartości o które zawsze warto walczyć!

Tekst: Marta Porębska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News