40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Zestaw klocków lego z domem, samochodami i ludzikami

W 1978 roku, gdy na listach przebojów dominował styl disco, telefony komórkowe jeszcze nie istniały, a od powstania internetu dzieliła nas ponad dekada, ruszyła produkcja pierwszych minifigurek LEGO.

Figurki szybko zyskały ogromną popularność, która trwa do dziś. Klockowe ludziki ewoluowały w takim samym stopniu jak świat wokół nich, oferując niekończące się możliwości zabawy. W 2018 roku ta jedna z najmniejszych ikonicznych zabawek na świecie obchodzi swoje 40. urodziny. Oto kilka ważnych momentów z jej wielkiej historii…

Ad 1980 101 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ewolucja minifigurki LEGO

Wszystko zaczęło się w 1974 roku, gdy pojawiła się pierwsza postać LEGO wykonana głównie z dużych kwadratowych klocków LEGO, z ruchomymi ramionami, ale nieruchomymi nogami.

W 1975 roku dołączyły do niej kolejne postaci LEGO – z solidnymi torsami, nieruchomymi ramionami i nogami oraz pozbawione rysów twarzy. Trzeba przyznać, że bardzo różniły się od minifigurek LEGO, które dziś znają i kochają wszyscy, niezależnie od wieku, na całym świecie. Nie czekały jednak długo na modyfikację.

Rok 1978 zapoczątkował nową erę minifigurek LEGO wyposażonych w ruchome kończyny i prostą mimikę, składającą się z dwóch czarnych kropek jako oczu i uśmiechu namalowanego czarnym kolorem.

Obecna kolekcja małych ludzików zawiera ponad 650 unikatowych twarzy.

Early prototypes first and more recent minifigure firefighters 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat? Early prototypes first and more recent minifigure doctors 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat? Early prototypes and first space minifigure 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Od 20 do 8 000

Na początku było około 20 różnych postaci, w tym policjant, lekarz, strażak, rycerz i astronauta.

Ale w ciągu ostatnich czterech dekad liczba dostępnych minifigurek wzrosła do ponad 8 000. Dla porównania, gdyby globalna populacja rosła w tym samym tempie, na Ziemi żyłoby teraz prawie 144 tryliony ludzi!

TLG production heads 2015 global and eternal rights 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat?
Lego, usine, fabrication, design

Idealna wysokość

Bez włosów lub innego elementu na główce, minifigurki LEGO mają dokładnie taką samą wysokość, jak cztery złożone ze sobą klocki. Oznacza to, że idealnie pasują do systemu LEGO (tzw. LEGO System in Play). Gdyby ustawić minifigurki jedna na drugiej, używając 20 750 sztuk, konstrukcja osiągnęłaby wysokość najwyższego budynku na świecie – Burdż Chalifa w Dubaju.

Wiele osobowości

Z biegiem lat minifigurki LEGO pokazały, że mogą odzwierciedlać praktycznie każdą osobę: od piratów po pielęgniarzy, od inżynierów po hodowców słoni, od weterynarzy po Wikingów. Reprezentują tysiące różnych postaci. W 2011 roku trzy mini ludziki LEGO poleciały nawet w kosmos na pokładzie statku kosmicznego NASA – Juno. Jedna rzecz pozostaje niezmienna: niezależnie od roli, zawodu, charakteru czy osobowości, jaką będziecie mieli ochotę odgrywać, zawsze znajdą do tego odpowiednią minifigurkę LEGO.

Ad 1993 22 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat? Ad 1994 9 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Mistrz różnorodności

Czy wiesz, że tradycyjny żółty kolor minifigurki LEGO został wybrany na podstawie opinii grupy fokusowej z początku i połowy lat 70., która uznała, że ta barwa jest lepsza niż biała? Od tego czasu minifigurki stawały się coraz bardziej różnorodne – od ludzików z cielistym odcieniem skóry w 2003 (Lando Calrissian z Gwiezdnych Wojen i koszykarze NBA) po pierwszą postać na wózku inwalidzkim w 2016 roku.

Minifigurki LEGO przyczyniły się również do odejścia od stereotypów ról płciowych, oferując takie postaci jak, kobietę-strażaka, kobietę-ninja, czy figurki ojców wyposażonych w nosidełka dla maluchów.

Ad 1985 45 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Gwiazda Hollywood

Minifigurka LEGO zagrała w kilku hollywoodzkich hitach kinowych, w tym LEGO® Przygoda, LEGO® BATMAN: Film i LEGO® NINJAGO: Film. W 2007 roku grupa LEGO stworzyła nawet 10 000 złotych chromowanych minifigurek C-3PO zapakowanych w losowe zestawy z okazji 30-lecia Gwiezdnych Wojen.

https://www.youtube.com/watch?v=g3FOQjCgl9w

1978-2018

Czy wiesz, że do produkcji każdej minifigurki jest używanych aż osiem różnych form? Dwa zestawy tych form są takie same, ale jak lustrzane odbicia, aby uformować prawe i lewe ramię i nogi ludzika! Pierwsze formy są prawie identyczne z tymi, które są używane dzisiaj, więc minifigurki z 1978 roku mogą być zestawiane i pasują do współczesnych ludzików.

Jedyną kwestią, która uległa zmianie, jest liczba elementów, jakie może wytworzyć każda forma i prędkość z jaką pracuje. Dla przykładu – forma do produkcji główek, która początkowo mogła wytworzyć osiem elementów w 9,8 sekundy, dziś produkuje 128 elementów w 14,7 sekundy!

Podsumowując to wszystko, jedno jest pewne: minifigurki LEGO są niekwestionowanymi symbolami popkultury, a z okazji urodzin życzymy im wszystkiego, co LEGO-wate!

Ad 1983 46 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat? Ad 1995 22 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat? Ad 1978 38 40-lecie minifigurek LEGO: jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News