Lekcja trollingu z Nowej Zelandii

Kojarzycie posty kierowane do znawców Photoshopa z prośbą o przerobienie zdjęcia? Przeważnie odzew na nich jest tak duży, że przekracza oczekiwania autora. Jednak i jakość przeróbek jest często ogromnym zaskoczeniem. Trolle grasujące w czeluściach internetu tylko czekają, aż ktoś ich poprosi o taką przeróbkę. Co jednak kiedy rząd państwa zwraca się z taką prośbą do obywateli?

Nowa Zelandia postanowiła zmienić swoją flagę. Pojawiły się postulaty, że ich dotychczasowy symbol zbyt przypomina ten australijski, a przecież Nowa Zelandia Australią nie jest. Ich dotychczasowa flaga wydaje się leniwie przerobioną australijską, ze zmianą kilku elementów takich jak kolor i układ gwiazdek. Nowozelandzki rząd postanowił pozwolić swoim obywatelom na popis kreatywności i to na ich barkach spoczął obowiązek zaprojektowania nowego symbolu narodowego. Nowozelandczycy tłumnie ruszyli do Photoshopa oraz innego programu każdego zaawansowanego grafika, jakim jest Paint. I zaczęli publikować swoje nowoczesne, przepiękne dzieła.


fNZ1

Pod hasztagiem #standfornz na Twitterze może zobaczyć jak do tematu podeszli mieszkańcy Nowej Zelandii. Jak się okazuje większość z nich stara się znacząco odróżnić od dotychczasowej flagi, nie tylko poprzez użycie innych barw, ale także umieszczenie na niej symboli narodowych takich, jak ptak kiwi. Pomimo że jakość niektórych prac pozostawia sporo do życzenia, nie można odmówić im humoru czy też przekory. Rząd Nowej Zelandii może mieć problem z wyborem jednej flagi spośród tak wielu dobrze przygotowanych projektów. Obecnie ciężko znaleźć projekt, który w pewien sposób by nie trollował początkowej idei.

fNZ

Mamy nadzieję, że wszystkie przygotowane na konkurs dzieła zostaną opublikowane i przedstawione publicznie, tak aby każdy mógł zobaczyć, co stworzyły nowozelandzkie trolle. Flaga ma być wybrana w trakcie referendum, jednakże wstępnej selekcji dokonuje specjalnie wybrany panel ekspertów.

Chcielibyśmy zobaczyć taki konkurs u nas.  Słynący ze wspaniałych umiejętności trollingu Polacy w końcu mogliby dać popis swoim umiejętnościom artystycznym i stworzyć niezapomniane dzieło, szeroko komentowane na całym świecie. Na razie jednak taką możliwość daje tylko Nowa Zelandia. Może macie pomysł i zechcielibyście im coś podrzucić?

fNZ2

kiwi

kiwi2

tekst | Karol Sobczak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News