Chociaż do czerwca, a konkretniej do 21 i 22 czerwca 2019, czyli daty, gdy odbędzie się druga edycja Instytut Festival Music & Art jest jeszcze trochę czasu, to mamy dla Was rozgrzewającą informację! Instytut właśnie ogłosił pierwszych artystów tegorocznej edycji!
21 i 22 czerwca 2019 w Garnizonie Modlin spotkamy się ponownie, tym razem na pięciu scenach w zupełnie nowej, niepowtarzalnej scenerii. O najlepsze doznania artystyczne zadbają najlepsi artyści sztuk wizualnych aranżując historyczną przestrzeń dziewiętnastowiecznego Garnizonu, który ma stać się najdłuższą galerią sztuki w Europie.
INSTYTUT FESTIVAL nie jest kolejnym letnim festiwalem muzycznym. Instytut chce stworzyć unikatowe przeżycia, święto wszystkich miłośników muzyki elektronicznej, mozaikę osobowości i doświadczeń. Jak mówią organizatorzy: Podczas organizacji wydarzeń zawsze stawialiśmy na energię, jaką niesie ze sobą nasza publiczność i bezgraniczną miłość do muzyki. Podczas festiwalu zamierzamy przełożyć te wartości na skalę światową.
Prezentujemy pierwszych 19 artystów, którzy wystąpią drugiego dnia festiwalu.
1. Aetha
Jeden z aliasów Anety Jońskiej z Krakowa. Urodzona i wychowana w Lublinie, gdzie pierwszy raz spotkała się z imprezami muzyki elektronicznej w 2012 roku. Po 4-letniej intensywnej działalności w świecie psychedelic trance pod aliasem JOT postanawia rozdzielić swój muzyczny projekt i kontynuować swoją przygodę z techno jako AETHA, grając bezkompromisowe, nowoczesne i głębokie sety. Wraz z Rraphem tworzy kolektyw Vultur
2. Aksamit
Wrocławska dj-ka i promotorka, rezydentka Projektu Pralnia i jedna z założycieli agencji Affekt A, która dzięki swoim eventom prężnie dba o rozwijanie lokalnej sceny muzyki techno. Znana z zamiłowania do płyt winylowych i inspiracji włoską sceną.
3. Ancient Methods
Jedno z czołowych nazwisk we współczesnym techno. Początki projektu sięgają roku 2007, kiedy to został utworzony przez Michaela Wollenhaupta i jego ówczesnego partnera, Conrada Prutzmanna, jako protest przeciwko minimalistycznym brzmieniom. Ancient Methods to za ciemne, industrialne i mroczne spojrzenie na techno.
4. Andy Stott
Zadebiutował w 2005 roku w wytwórni Modern Love. Jego niepokorna dusza znajduje odzwierciedlenie w twórczości. Artysta zgrabnie lawiruje między gatunkami włączając w swoje produkcje elementy grime’u, house’u, a nawet popu zawsze łącząc je w głęboką, złożoną i osobliwie piękną całość.
5. Arkady
Weteran polskiej sceny techno, miłośnik płyt winylowych. Każdy set to osobna opowieść, historia złożona z na pozór sprzecznych elementów. Selekcja Arkadego to istna huśtawka nastrojów, od dramatyzmu i złości przez grozę do radości, ekstazy i miłości. To artysta, którego nie da się przypisać do jednego gatunku.
6. Ben Klock
Artysta, którego nie trzeba przedstawiać. Od niemal dekady utrzymuje pozycję wśród 10 najlepszych DJ-ów na świecie według Resident Advisor. Od 2005 roku rezydent Berghain — jednego z najbardziej kultowych klubów w Berlinie. Od tego czasu Klock stał się symbolem stolicy techno i kultowym DJ-em. Jego sety to nie tylko różnorodna selekcja, ale przede wszystkim umiejętność kreowania otoczenia, w którym gra. W intensywnych dźwiękach techno potrafi uchwycić artyzm, piękno i emocje, które przekazuje publice.
7. Ciacho
Łukasz dźwiękami interesował się od najmłodszych lat i gdy tylko wiek pozwolił mu na to, rozpoczął zwiedzanie warszawskich klubów w poszukiwaniu nowych dźwięków. Profesjonalny debiut zaliczył 22 lipca 2006 przy okazji konkursu DJ-skiego w warszawskim klubie M25. Surowe, często zaskakujące, głębokie lub bassowe utwory to jego sztandarowa selekcja.
8. Dasha Rush
Rosyjska producentka, DJ-ka, artystka sztuk wizualnych. W jej twórczości pojawia się mieszanka elektronicznych eksperymentów zahaczających o underground. Swoje występy traktuje holistycznie, skupiając się zarówno na przekazie muzycznym, jak i wizualnym. Jak mówi sama o sobie, w jej dziwacznym świecie maszyny są bohaterami neoromantyzmu, splecionymi z ludzkimi snami.
9. Donato Dozzy
Po raz pierwszy w Polsce ze swoim solowym setem! Enigmatyczny i nieuchwytny artysta. Niewielu DJ-ów i producentów cieszy się tak powszechnym uznaniem, jak Donato Dozzy. Ma niezwykłą zdolność wpływania na umysły swojej publiki, tworząc unikatową atmosferę. Podczas występu maluje hipnotyzujący pejzaż dźwięków, do którego wciąga widzów. Zdaje się nieustannie rzucać wyzwanie sobie na polu kreatywności: niezależnie od metody, z której korzysta zawsze przenika ludzki umysł w pociągający i fascynujący sposób.
10. DTEKK
Człowiek instytucja na polskiej scenie muzyki elektronicznej: DJ, promotor i aktywista na rzecz kultury. Grać zaczął w 2000 roku, a od 2001 roku jest rezydentem białostockiego klubu Metro. Jego sety, wyłącznie winylowe, z jednej strony prezentują szeroki przekrój tego, co najlepsze w muzyce techno, z drugiej – jest fanem electro, disco i italo, posiada sporą kolekcję płyt w tych gatunkach i chętnie je grywa.
11. Gunnar Haslam
Nowojorczyk o przenikliwym umyśle i wielkim talencie. Po zdobyciu wykształcenia w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych i przetwarzania sygnałów zaczął swoją karierę jako DJ i producent. Łącząc różne gatunki w swoich produkcjach i rozwijając się dzięki współpracy z innymi artystami, łatwo można zauważyć, że muzyka Haslama to podróż, a nie miejsce docelowe. Jak sam mówi: Muzyka jest jedynym miejscem, w którym mogę robić wszystko co czuję i po prostu pozwolić, żeby to wszystko się spełniało.
12. ISNT
Polska artystka mieszkająca we Francji. Jest założycielką grupy artystycznej Behind The Stage, która koncentruje się na eksperymentalnej, mrocznej, hipnotycznej i industrialnej stronie muzyki techno. W ramach tego projektu współorganizuje serię wydarzeń i podcastów. Jest także współzałożycielką Oramics, projektu mającego na celu wspieranie kobiet, osób niebinarnych i LGBTQ w branży muzyki elektronicznej. Jej filozoficzne podejście do życia i wysoka wrażliwość na otaczający świat znalazły ujście w muzyce, którą produkuje- często poruszającą najbardziej ukryte emocje.
13. Kangding Ray
Jest niewielu muzyków, którym udaje się zbadać zbieżności pomiędzy techno i muzyką eksperymentalną tak skutecznie, jak David Letellier, znany jako Kangding Ray. Kwintesencją złożonego brzmienia artysty jest estetyka, która testuje granice, bada teksturę dźwięku i rytm. Wyjątkowość jego produkcji zdobyła fanów na całym świecie, od wymagających słuchaczy awangardy i elektroniki, aż po oddanych klubowiczów. Jego nadchodzący materiał otwiera nowy rozdział dla artysty, gdzie będzie badał napięcie między tym, co naturalne i sztuczne, między ciałem i umysłem.
14. Marco Shuttle
Urodzony we Włoszech, uzyskał w Londynie tytuł magistra w dziedzinie mody. Jego zainteresowanie modą uwidacznia się w jego twórczości- misternie utkane, abstrakcyjne dźwięki o wyjątkowej teksturze tworzą niezwykle skomplikowaną a jednocześnie idealnie złożoną całość. Często czerpie inspiracje z eksperymentalnego jazzu, muzyki popularnej oraz acid house’u i Detroit techno. Jego sety subtelnie budują napięcie i porywają słuchaczy w całkowicie nowe, niezbadane miejsca.
15. Olivia
Od 14 lat jedna z najbardziej kluczowych artystek na polskiej scenie muzyki elektronicznej jako DJ-ka, promotorka i producentka. Inspiruje się zarówno muzyką, jak i otaczającym ją światem. Od futurystycznego Detroit techno, charakterystycznych holenderskich brzmień aż po obrazy rodem z gatunku science fiction. Nieskończoność przestrzeni i niewyjaśnione zjawiska paranormalne to zaledwie mała część tego jak można opisać jej podejście do dźwięku i poszukiwania muzyki.
16. Richie Hawtin
Artysta prawdziwie unikatowy. Największą popularność zdobył dzięki produkcjom pod pseudonimem Plastikman na początku lat 90-tych. Odcisnął piętno na muzyce elektronicznej dzięki swojej pomysłowości i innowacyjności. Dzięki prawie trzydziestoletniemu doświadczeniu, Hawtin stał się legendą muzyki elektronicznej i do tej pory nadal definiuje muzyczne trendy zamiast za nimi podążać. Hawtin stworzył unikalne brzmienie techno, które jest uważane za synonim miasta Detroit. Jego produkcje pomimo minimalizmu poruszają tłumy na całym świecie.
17. Rraph
Urodzony we wschodniej Polsce artysta uwielbia zgłębiać mroczne, głębokie strony techno. Przez długi czas mieszkał i produkował w Norwegii, gdzie jego muzyka dojrzała i nabrała charakteru. Stylem najbardziej zbliża się do minimalizmu jednak często można wyczuć subtelne wpływy starej fali berlińskiego techno. Od niedawna zasila szeregi stołecznego kolektywu Behind The Stage.
18. Stephanie Sykes
Jakość i różnorodność są siłą napędową enigmatycznej artystki, która już od wczesnych etapów swojej kariery wywarła silny wpływ na techno. Zarówno w studiu, jak i za deckami, Stephanie dąży do wprowadzenia surowego i zgranego i nowoczesnego spojrzenia na ambient, techno i experimental electro, starannie dobranego i umiejętnie złożonego w jedną płynną całość. Nietuzinkowa estetyka jej produkcji zaprowadziła ją na sceny takich klubów jak Berghain, Tresor i Corsica Studios.
19. Tommy Four Seven
Tworzący w Berlinie artysta zyskał miano czołowej postaci na dzisiejszej scenie techno. Powszechny odbiór jego setów, umiejętności szlifowane podczas jego wczesnych lat w londyńskim klubie Fire, sprawiły, że obecnie występuje na najważniejszych festiwalach i w wiodących światowych klubach. Tommy zgrabnie porsza się między bogatą różnorodnośią stylów, płynnie przechodzi pomiędzy klasycznym, sztandarowym techno a charakterystyczną dla niego, bardziej zepsutą stroną muzyki.