13 powodów, by obejrzeć serial… „Trzynaście powodów”

Dziewczyna, brunetka, z przyklejonymi na twarzy karteczkami, układającymi się w zdanie "why would a dead girl lie"

Kilka dni temu, 31 marca, światło dzienne ujrzał nowy serial Netflixa: „Thirteen Reasons Why”. Będąc pod ogromnym wrażeniem tej produkcji, postanowiliśmy stworzyć listę 13 powodów, dla których naprawdę warto obejrzeć „Trzynaście powodów”.

Samobójstwo 17-letniej Hannah Baker wstrząsa całym miasteczkiem, lecz po kilku tygodniach, gdy sprawa zaczyna powoli cichnąć, martwa bohaterka na nowo daje o sobie znać. Okazuje się, że cały proces starannie zaplanowała, a dla swoich znajomych przygotowała 13 kaset w których wyjaśnia, dlaczego odebrała sobie życie. Najgorsze jest to, że tytułowych 13 powodów to nic innego, jak imiona konkretnych osób z jej liceum.

1. Serial oparty jest na światowym bestsellerze o takim samym tytule z 2007 roku

2. Pierwsze dwa epizody wyreżyserował zdobywca Oscara, Tom McCarthy.

3. Mamy szansę obserwować wspaniały debiut młodych aktorów, którzy wcielili się w główne postacie: Dylan Minnette (Clay Jensen) i Katherine Langford (Hannah Baker).

Dwóch chłopaków siedzących na ławce na trybunach

4. Historia porusza również toksyczny wpływ social media na życie człowieka, pokazując problem stalkowania, czy ośmieszania w internecie.

5. Ścieżka dźwiękowa nie zawodzi w żadnym epizodzie, idealnie dobrana pod odpowiednie momenty.

6. Do jednych z twórców serialu należy Selena Gomez, która planowała ekranizację książki od kilku lat, mówiąc, że jest jedną z jej ulubionych.

Dziewczyna obejmuje ramiona drugą dziewczyną i chłopaka

7. W produkcji nie brakuje również znanych aktorek, takich jak Kate Walsh, która włożyła mnóstwo emocji w odegranie matki zmarłej dziewczyny. Przy każdej scenie człowiekowi krajało się serce.

8. Pod żadnym pozorem serial nie należy do lekkiego teen drama. Skłania do refleksji nad swoimi życiowymi wyborami i sposobem w jaki traktujemy naszych rówieśników.

9. Porusza tematy tabu, o których nadal boimy się rozmawiać – samobójstwo, gwałt, homoseksualizm.

10. Wprowadzenie w każdą kolejną taśmę jest doprecyzowane, owiane tajemnicą i w żaden sposób nie przekombinowane.

11. Co odcinek mamy szansę spojrzeć na czasy teraźniejsze, jednocześnie połączone ze wspomnieniami Hannah.

Para tańcząca w trakcie szkolnego balu

12. W końcowych odcinkach ukazana została idealnie znieczulica społeczna, odnośnie wydarzeń, które pchnęły bohaterkę w kierunku samobójstwa.

13. Jeżeli zaczniesz oglądać, szybko nie skończysz. Serial składa się z 13 odcinków, które kończą się przełączeniem na następną taśmę, dlatego czym prędzej chcesz się dowiedzieć, co przeskrobały inne osoby. Po zakończeniu, przedstawione tematy z pewnością na długo pozostaną w waszej pamięci.

Czytaj również: Jakie są fakty i plotki na temat drugiego sezonu „13 powodów”?

nicole 13 powodów, by obejrzeć serial... „Trzynaście powodów"

Tekst: Nicole Szczekocka

3.7/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News