art

13. LGBT+ Film Festival z Korą na plakacie

Kora, która zawsze solidaryzowała się ze środowiskiem LGBT+, została bohaterką plakatu największego w tej części Europy festiwalu filmowego poświęconego kinu LGBT+.

Kora to osobistość, która była dla społeczności LGBT+ w Polsce wielkim wsparciem i prawdziwą sojuszniczką. Na zawsze ikona – podkreślają organizatorzy LGBT+ Film Festival. Zachwycała nie tylko talentem muzycznym, ale również odwagą i postawą życiową, która opierała się na zasadzie poszanowania każdego człowieka. Walczyła o prawa kobiet, była oddaną sojuszniczką naszej społeczności.

Kora, legendarna piosenkarka rockowa, autorka tekstów, wokalistka zespołu Maanam urodziła się w 1951 roku w Krakowie. Już na przełomie lat 60. i 70. nazywano ją królową krakowskich hipisów.

Kora na scenie i w filmie

Ale Maanam zrobił furorę na festiwalu piosenki w Opolu w roku 1980, wpisując się na stałe do polskiej popkultury i historii rocka. Fani zespołu uznają między innymi „Boskie Buenos”, „O! Nie rób tyle hałasu” i „Lucciola” za hymny lat 80. Z kolejną dekadą łączą się „Wyjątkowo zimny maj” i „Po to jesteś na świecie”. W 1989 roku Kora wydała tomik poezji „Krakowski Spleen”, a w 1992 r. autobiograficzną książkę „Podwójna linia życia”, napisaną razem z Kamilem Sipowiczem. Występowała również w filmach, między innymi „Wielkiej majówce” (1981) Krzysztofa Rogulskiego, „Przystani” (1997) Jana Hryniaka, „Pięciu bajkach o miłości” (1996) Mariusza Grzegorzka  i „Beats of Freedom – zewie wolności” (2010) Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty.

Kora była aktywistką

Kora przez całe życie aktywna społecznie, opowiadała się publicznie m.in. za legalizacją marihuany, podpisywała listy w sprawie „przywrócenia kobietom prawa do samostanowienia o swoim życiu” (poluzowania restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej z 1993 r.). Nagrała także piosenkę „Zabawa w chowanego”, w której opowiada, jak w dzieciństwie była molestowana przez księdza. Od roku 2013 artystka walczyła z nowotworem. Zmarła 28 lipca 2018 roku.

Autorką plakatu 13. LGBT Film Festival jest Marta Konarzewska – ilustratorka, graficzka, współpracująca z festiwalem od kilku lat. Na co dzień projektuje okładki książek w wydawnictwie Filtry, tworzy murale w przestrzeni warszawskiej i zajmuje się składem magazynu „Ferment. Pismo o winie.”, dla którego również tworzy ilustracje.

Aby uczcić Korę, organizatorzy LGBT+ Film Festival zapraszają też na spektakl Teatru Nowego z Krakowa „Kora.Boska”. Podczas Gali Otwarcia odbędzie się również Ramony Rey z utworami Kory. LGBT+ Film Festival jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem kulturalnym prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+ (lesbian, gay, bisexual, transgender).

Otwarcie LGBT+ Film Festival

Najbliższa, 13. edycja Festivalu odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, w 8 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Koninie. Na edycję warszawską organizatorzy zapraszają do nowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy: Fabryki Norblina. Podczas festiwalu, oprócz projekcji filmowych odbędzie się też koncert, spektakle teatralne, dyskusje i wernisaże. Dla osób, które wciąż żyją w pocovidowej rzeczywistości, organizatorzy przychodzą z pomocą. LGBT+ Film Festival pozostaje przy formule hybrydowej, która pozwoli widzkom i widzom cieszyć się największym w Polsce świętem filmu queerowego zarówno w sali kinowej, jak i w domowym zaciszu. 

Repertuar 13. edycji LGBT+ Film Festival

Festiwal otworzy brazylijski kandydat do Oscara, badający granice między miłością, a osobistą wolnością. Galę zamknięcia uświetni natomiast „Wildhood” – ujęta w ramy filmu drogi i coming-of-age opowieść o nastolatku, który oswaja się ze swoją orientacją seksualną, poznając jednocześnie prawdę o swoich korzeniach.

W repertuarze znalazły się polskie premiery tytułów pokazywanych na czołowych międzynarodowych festiwalach, jak również produkcje debiutujące na dużym ekranie. Obok pełnometrażowych fabuł i dokumentów, opowiadających o doświadczeniu nienormatywności z perspektywy bohaterek i bohaterów reprezentujących szeroki wachlarz tożsamości, zaprezentowane będą również filmy krótkometrażowe, podzielone na bloki poświęcone lesbijkom, gejom, osobom transpłciowym i niebinarnym. Co ciekawe, po raz pierwszy dołączy do nich osobny zestaw szortów animowanych! Jak mówi sam dyrektor festiwalu, Wiktor Morka, to kino, które dotyczy nie tylko społeczności LGBT, ale nas wszystkich.

 • Cured – Patrick Sammon, Bennett Singer

 • No Straight Lines – The Rise of Queer Comics – Vivian Kleiman

 • Sediments – Adrián Silvestre

 • Mój tata jest bratem mamy (Tato – Mamyn Brat) – Vadym Ilkov

 • Majka – świadectwo uzależnienia (Monkey – Addiction Testimony) – Frank Myonk

 • Rebel Dykes – Harri Shanahan, Siân A. Williams

 • Wszystko o moim dziecku (All about my child) – Piotr Jacoń
 • Hello Word (Hei Verden) – Kenneth Elvebakk

 • LOVE, SPELLS AND ALL THAT (ASK, BUYU VS) – Ümit Ünal

 • Softie – Petite Nature -Samuel Theis

 • Dziewczyny (Girl Picture) – Alli Haapasalo

 • Trzy smutne tygrysy (Trés Tigres Tristes) – Gustavo Vinagre
 • Tahara – Olivia Peace

 • Randki z Amber (Dating Amber) – David Freyne

 • Wildhood – Bretten Hannam

 • Ma Belle, My Beauty – Marion Hill

 • V’inci – Malga Kubiak

 • Magdalena – Filip Gieldon

 • Private Desert ( Deserto Particular) – Aly Muritiba

 • Hiszpańskie Szorty (Spanish Shorts) – Anatael Pérez
 • Let’s Animate This Love – Shorts – Tan Wei Keong

 • Trans and non-binary shorts I i II

 • Lesbian shorts I i II

 • Gay shorts I i II

Szczegóły znajdziecie na stronie Festiwalu i na Facebooku

Zobacz też: Filmy o narkomanach – TOP 10 filmów o uzależnieniach, które musisz zobaczyć

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

10 godzin ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

2 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

2 dni ago

Czapka z daszkiem – rodzaje i przykłady stylizacji

Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…

3 dni ago

Gua Sha – kamień do masażu twarzy. Jak go używać?

Masaż - znamy jego dobroczynny wpływ na ciało: nie tylko niweluje napięcia mięśni, ale także…

3 dni ago

Stranger Things 4 Vol. 1 – mroczny powrót serialu [recenzja]

Po niemal trzech latach wyczekiwania i snucia teorii serial „Stranger Things” powrócił z pierwszą częścią…

3 dni ago