Kora, która zawsze solidaryzowała się ze środowiskiem LGBT+, została bohaterką plakatu największego w tej części Europy festiwalu filmowego poświęconego kinu LGBT+.
Kora to osobistość, która była dla społeczności LGBT+ w Polsce wielkim wsparciem i prawdziwą sojuszniczką. Na zawsze ikona – podkreślają organizatorzy LGBT+ Film Festival. Zachwycała nie tylko talentem muzycznym, ale również odwagą i postawą życiową, która opierała się na zasadzie poszanowania każdego człowieka. Walczyła o prawa kobiet, była oddaną sojuszniczką naszej społeczności.
Kora, legendarna piosenkarka rockowa, autorka tekstów, wokalistka zespołu Maanam urodziła się w 1951 roku w Krakowie. Już na przełomie lat 60. i 70. nazywano ją królową krakowskich hipisów.
Kora na scenie i w filmie
Ale Maanam zrobił furorę na festiwalu piosenki w Opolu w roku 1980, wpisując się na stałe do polskiej popkultury i historii rocka. Fani zespołu uznają między innymi “Boskie Buenos”, “O! Nie rób tyle hałasu” i “Lucciola” za hymny lat 80. Z kolejną dekadą łączą się “Wyjątkowo zimny maj” i “Po to jesteś na świecie”. W 1989 roku Kora wydała tomik poezji “Krakowski Spleen”, a w 1992 r. autobiograficzną książkę “Podwójna linia życia”, napisaną razem z Kamilem Sipowiczem. Występowała również w filmach, między innymi „Wielkiej majówce” (1981) Krzysztofa Rogulskiego, “Przystani” (1997) Jana Hryniaka, “Pięciu bajkach o miłości” (1996) Mariusza Grzegorzka i “Beats of Freedom – zewie wolności” (2010) Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty.
Kora była aktywistką
Kora przez całe życie aktywna społecznie, opowiadała się publicznie m.in. za legalizacją marihuany, podpisywała listy w sprawie „przywrócenia kobietom prawa do samostanowienia o swoim życiu” (poluzowania restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej z 1993 r.). Nagrała także piosenkę “Zabawa w chowanego”, w której opowiada, jak w dzieciństwie była molestowana przez księdza. Od roku 2013 artystka walczyła z nowotworem. Zmarła 28 lipca 2018 roku.
Autorką plakatu 13. LGBT Film Festival jest Marta Konarzewska – ilustratorka, graficzka, współpracująca z festiwalem od kilku lat. Na co dzień projektuje okładki książek w wydawnictwie Filtry, tworzy murale w przestrzeni warszawskiej i zajmuje się składem magazynu “Ferment. Pismo o winie.”, dla którego również tworzy ilustracje.
Aby uczcić Korę, organizatorzy LGBT+ Film Festival zapraszają też na spektakl Teatru Nowego z Krakowa “Kora.Boska”. Podczas Gali Otwarcia odbędzie się również Ramony Rey z utworami Kory. LGBT+ Film Festival jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem kulturalnym prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+ (lesbian, gay, bisexual, transgender).
Otwarcie LGBT+ Film Festival
Najbliższa, 13. edycja Festivalu odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, w 8 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Koninie. Na edycję warszawską organizatorzy zapraszają do nowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy: Fabryki Norblina. Podczas festiwalu, oprócz projekcji filmowych odbędzie się też koncert, spektakle teatralne, dyskusje i wernisaże. Dla osób, które wciąż żyją w pocovidowej rzeczywistości, organizatorzy przychodzą z pomocą. LGBT+ Film Festival pozostaje przy formule hybrydowej, która pozwoli widzkom i widzom cieszyć się największym w Polsce świętem filmu queerowego zarówno w sali kinowej, jak i w domowym zaciszu.
Repertuar 13. edycji LGBT+ Film Festival
Festiwal otworzy brazylijski kandydat do Oscara, badający granice między miłością, a osobistą wolnością. Galę zamknięcia uświetni natomiast „Wildhood” – ujęta w ramy filmu drogi i coming-of-age opowieść o nastolatku, który oswaja się ze swoją orientacją seksualną, poznając jednocześnie prawdę o swoich korzeniach.
W repertuarze znalazły się polskie premiery tytułów pokazywanych na czołowych międzynarodowych festiwalach, jak również produkcje debiutujące na dużym ekranie. Obok pełnometrażowych fabuł i dokumentów, opowiadających o doświadczeniu nienormatywności z perspektywy bohaterek i bohaterów reprezentujących szeroki wachlarz tożsamości, zaprezentowane będą również filmy krótkometrażowe, podzielone na bloki poświęcone lesbijkom, gejom, osobom transpłciowym i niebinarnym. Co ciekawe, po raz pierwszy dołączy do nich osobny zestaw szortów animowanych! Jak mówi sam dyrektor festiwalu, Wiktor Morka, to kino, które dotyczy nie tylko społeczności LGBT, ale nas wszystkich.
- Cured – Patrick Sammon, Bennett Singer
- No Straight Lines – The Rise of Queer Comics – Vivian Kleiman
- Sediments – Adrián Silvestre
- Mój tata jest bratem mamy (Tato – Mamyn Brat) – Vadym Ilkov
- Majka – świadectwo uzależnienia (Monkey – Addiction Testimony) – Frank Myonk
- Rebel Dykes – Harri Shanahan, Siân A. Williams
- Wszystko o moim dziecku (All about my child) – Piotr Jacoń
- Hello Word (Hei Verden) – Kenneth Elvebakk
- LOVE, SPELLS AND ALL THAT (ASK, BUYU VS) – Ümit Ünal
- Softie – Petite Nature -Samuel Theis
- Dziewczyny (Girl Picture) – Alli Haapasalo
- Trzy smutne tygrysy (Trés Tigres Tristes) – Gustavo Vinagre
- Tahara – Olivia Peace
- Randki z Amber (Dating Amber) – David Freyne
- Wildhood – Bretten Hannam
- Ma Belle, My Beauty – Marion Hill
- V’inci – Malga Kubiak
- Magdalena – Filip Gieldon
- Private Desert ( Deserto Particular) – Aly Muritiba
- Hiszpańskie Szorty (Spanish Shorts) – Anatael Pérez
- Let’s Animate This Love – Shorts – Tan Wei Keong
- Trans and non-binary shorts I i II
- Lesbian shorts I i II
- Gay shorts I i II
Szczegóły znajdziecie na stronie Festiwalu i na Facebooku
Zobacz też: Filmy o narkomanach – TOP 10 filmów o uzależnieniach, które musisz zobaczyć
Filmy o narkomanach – TOP 10 filmów o uzależnieniach, które musisz zobaczyć