13 kawałków, w których wyraźnie słychać inspiracje twórczością Ace Of Base z lat 90.

W latach 90. scenę muzyki popularnej zdominowało taneczne europejskie brzmienie zwane eurodance. Podczas gdy raverzy balowali w rytmie hardcore techno i hard trance, z wielu samochodów słychać było dźwięki nagrań takich artystów, jak DJ BoBo, Haddaway czy La Bouche.

Fenomen Ace Of Base

Równie popularna była wtedy pewna szwedzka grupa, tworzona przez rodzeństwo Berggren (Jonasa i jego młodsze siostry – Linn oraz Jenny) oraz ich kumpla Ulfa Ekberga. Początkowo tworzyli inspirowany dokonaniami Brytyjczyków z KLF zespół Tech-Noir (jego poprzednie nazwy to Kalinin Prospect oraz CAD), jednak urzeczeni reggae-popowym brzmieniem wokalistki Kayo, postanowili pójść właśnie w taką stronę (wcześniej duńska wytwórnia Mega Records wydała ich singiel Wheel of Fortune).

Rezultatem był utwór Mr. Ace, który podesłali popularnemu wówczas w Szwecji producentowi Dennizowi Popowi. Taśma miała utknąć się w odtwarzaczu samochodowym Denniza, przez co słuchał jej tak często, że ostatecznie zdecydował się wyprodukować piosenkę.

Tak zrodził się jeden z pierwszych wielkich hitów zespołu – All That She Wants. Kolejne wielkie przeboje zespołu to m.in. The Sign, Beautiful Life i Life is a Flower. W 2007 roku skład oficjalnie opuściła Linn, a w latach 2010-2014 wokalistkami formacji były Clara Hagman i Julia Williamson (nagrały z Jonasem oraz Ulfem płytę The Golden Ratio). Ostatnim oficjalnym wydawnictwem zespołu jest płyta Hidden Gems, zawierająca niewydany dotąd materiał oraz numery będące b-side’ami. Warto też dodać, że Jenny Berggren obecnie koncertuje z repertuarem grupy (występuje też solo, a także nagrała płytę z zespołem Arose).

Bez wątpienia Szwedzi stworzyli własne brzmienie, będące wypadkową muzyki tanecznej, reggae oraz popu. Ogromna w tym zasługa producentów – wcześniej wspomnianego Denniza Popa (zmarł w 1998 roku na raka żołądka), Douglasa Carra, Maxa Martina oraz innych osób, które wpłynęły na charakterystyczny styl grupy. Pop oraz Martin byli również współodpowiedzialni za sukcesy m.in. Backstreet Boys, Britney Spears, E Type i Dr. Albana (w późniejszych latach drugi z producentów pracował w studiu z Celine Dion, Katy Perry, Arianą Grande, Maroon 5 itp.). Gdyby jednak nie pomysły czwórki z Göteborga, nie zrodziłoby się zjawisko Ace-of-besque.

Poniżej lista piosenek, które brzmią, jakby w ich powstaniu maczał palce Ace Of Base

Sonic Dream Collective – Don’t Go Breaking My Heart

Krajanie Ace Of Base. Powstali w Uppsali w 1994 roku i wydali dwie płyty – Gravity oraz Dustproof (nagrany już jako Sonic Dream). W 2019 roku, po 20 latach milczenia wznowili działalność, występując na festiwalach związanych z latami 90. Skład grupy – Linn Wågberg (z panieństwa Engström, ur. w 1975), Anders Wågberg (mąż Linn, ur. w 1966), Jon Hällgren (ur. w 1971). Współpracowali z popularną szwedzką wytwórnią Remixed Records, posiadali również wraz ze Stefanem Warnbergiem label Flying Duck Records.

Smiley – Dead Man Walking

Właściwie Andrei Tiberiu Maria. Rumuński piosenkarz i osobowość telewizyjna. Urodzony 27 lipca 1983 roku w Pitești. Laureat MTV Europe Music Award w kategorii Najlepszy Wykonawca Rumuński (2013). Był coachem w rumuńskiej edycji The Voice oraz współprowadzącym tamtejszą edycję Mam Talent. Ambasador Dobrej Woli UNICEF Romania. Należał do grup Millenium 3, Simplu. Był również członkiem projektu Radio Killer.

Natasha Thomas – It’s Over Now

Duńska wokalistka i modelka. Swój pierwszy hit nagrała w 2003 roku, w wieku 17 lat i był to cover wykonywanej niegdyś przez Carly Simon piosenki Why (Does Your Love Hurt So Much). Zarówno ona, jak i kolejny singiel Natashy z gościnnym udziałem Sugar Daddy’ego – It’s Over Now, utrzymane były w klimatach Ace of Base. Za produkcję nagrań odpowiadał niemiecki DJ i producent, Alex Christensen.

Alphabeat – The Spell

Powracamy do Danii. To w tutejszym mieście Silkeborg powstała grupa, na której czele stoją wokaliści – Stine Bramsen i Andersa SG. Ich muzyka to połączenie indie popu z wpływami brzmień lat 80. i 90. Pojawili się jeszcze zanim hipsterzy zwalczyli pierwsze pryszcze. Największe przeboje – Fascination, 10.000 Nights of Thunder, Boyfriend, DJ (I Could Be Dancing.

Heath Hunter & The Pleasure Company – Master & Servant

Są ludzie, o których zwykło się mówić One Hit Wonder. Można by doń zaliczyć Heatha Huntera, gdyby nie fakt, że miał tych hitów aż dwa – Master & Servant i Revolution in Paradise. Pozostałe utwory – Walking On Clouds i Mambo nie były już tak wielkimi przebojami, choć zapisały się w świadomości fanów nurtu eurodance. Za projekt odpowiadali niemieccy producenci Achim Oppermann i Achim Sobotta, a jego frontmanem oraz wokalistą był Brytyjczyk Heath Hunter. Ich jedyny album to Love is the Answer. W późniejszych latach Hunter zaczął występować solo. Ma na koncie krążek Urban Warrior, nad którym współpracował z duetem Sly & Robbie, Capletonem, jak również z braćmi Stephenem oraz Damianem Marleyem. Co ciekawe, jest nadal aktywny, a jego nowy kawałek nosi tytuł Sunshine Girl (w nim także gościnnie wystąpił Capleton).

SoundGirl – Don’t Know Why

Tu mamy do czynienia z One Hit Wonderkami z prawdziwego zdarzenia! W 2011 roku wydały nową wersję (w przeciwieństwie do Natashy Thomas, nie pokusiły się na stworzenie coveru, a jedynie zaczerpnęły tekst z refrenu oraz melodię) kawałka Why (Does Your Love Hurt So Much) Carly Simon, zatytułowaną Don’t Know Why. Piosenka dotarła do 45 miejsca brytyjskiej listy przebojów. Powstały również inne kompozycje, które miały znaleźć się na debiutanckim albumie dziewczyn, jednak krążek nigdy się nie ukazał, a wokalistki rozpoczęły solowe kariery. Izzy Bizu supportowała zespoły Coldplay i Rudimental oraz Foxes i Sama Smitha. Jej twórczość wspierali DJ’e związani z BBC Radio 1 i BBC Radio 1Xtra – Annie Mac oraz Trevor Nelson. Little Nikki z kolei ma na koncie udział w nagraniach m.in. DJ’a Fresha i Paula Oakenfolda oraz kilka kawałków, w tym Little Nikki Says. Pojawiła się też w The Voice UK, a jej trenerem był Olly Murs. Najmniejszą karierę zrobiła Liv Lovelle, trzecia z byłych członkiń SoundGirl.

Lady Gaga – Alejandro

O Gadze powiedziano już wszystko, ale warto wspomnieć, że Alejandro, czyli trzeci singiel z The Fame Monster brzmi niczym wypadkowa Ace Of Base oraz Madonny. Spora w tym pewnie zasługa współautora piosenki – producenta RedOne, obecnie jednego z największych graczy, jeśli chodzi o produkcję muzyki pop na świecie. Warto wspomnieć, że zaczynał swoją karierę w podobnym miejscu i czasie, co szwedzki kwartet i cenił ich twórczość.

Rixton – Wait On Me

Obecnie nazywają się Push Baby. Znani z takich hitów jak powyższy oraz Me and My Broken Heart. Na czele bandu stoi muzyk, wokalista, autor tekstów oraz aktor, Jake Roche. Ich styl można opisać jako połączenie Maroon 5 z Ace of Base.

Clean Bandit feat. Sean Paul & Anne-Marie – Rockabye

Już ich singiel ze Stylo G – Come Over nosił w sobie ślady ace’owego brzmienia. W pochodzącym z pełnej gości i hitów drugiej płyty zespołu zatytułowanej What is Love singlu Rockabye również nie brakuje odniesień do autorów All That She Wants.

Margaret – Cool Me Down

Jeśli pracujesz ze szwedzkim teamem producentów, to miej świadomość, że na Twojej płycie napis głosić będzie – zawiera śladowe ilości ABBY lub Ace of Base. Utwór napisali Arash, Robert Uhlmann, Alex Papaconstantinou, Anderz Wrethov, Viktor Svensson, Linnea Deb.

Alan Walker feat. Noah Cyrus, Digital Farm Animals & Juliander – All Falls Down

Jeśli dobrze się przysłuchać, to i w numerze norweskiego DJ’a oraz producenta znajdzie się pierwiastek twórczości Ace of Base. Nordycka melancholia (w końcu sąsiad), dobre wokale, linia melodyczna i taneczny beat – czego trzeba więcej, by znaleźć wspólny mianownik ze starszymi kolegami po fachu z Półwyspu Skandynawskiego?

Camila Cabello – Liar

Jej duet z lubym Shawnem M. zaowocował letnim songiem – Señorita, który rozpalał zmysły wszystkich bez wyjątku. Ja ucieszyłem się, słysząc Liar (który notabene zainspirował mnie do powstania tego artykułu). Wśród autorów utworu znajdują się m.in. Lionel Richie (słychać wpływy All Night Long (All Night)) oraz członkowie Ace of Base (mówią a wpływach All That She Wants, choć ja słyszę Don’t Turn Around).

Alex Christensen & The Berlin Orchestra Feat. Natasha Bedingfield – The Sign

Alex to legenda europejskiego tanecznego brzmienia. Na początku ostatniej dekady XX wieku został członkiem formacji U96, by w kolejnych latach pracować z takimi wykonawcami, jak Right Said Fred, Paul Anka, Tom Jones czy ATC. Nagrywał też jako Alex C. Obecnie specjalizuje się w odświeżaniu hitów eurodance z pomocą berlińskiej orkiestry, co wychodzi mu nienajgorzej. W tym przypadku wokalnie wspomogła go Natasha Bedingfield – utalentowana Brytyjka, której głos idealnie pasuje do coveru wielkiego przeboju Szwedów.

Autor tekstu: Elvis Strzelecki

Rate this post