Categories: film

"11 minut" – polski kandydat do Oscara

Znamy już polskiego kandydata do Oscara. Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego, „11 minut”, powalczy o statuetkę. Jak sądzicie, czy powtórzy sukces „Idy”?

Już wiemy, który polski film będzie się ubiegał o Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Dziesiątego lipca tego roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska powołała Komisję Oscarową. Wśród niej znaleźli się: Paweł Pawlikowski, Jacek Borcuch, Izabela Kiszka-Hoflik, Aneta Kopacz, Agnieszka Odorowicz, Ewa Puszczyńska, Grażyna Torbicka, Anna Trzebiatowska. Zespół jednogłośnie wybrał film „11 minut” w reż. Jerzego Skolimowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

-Wybraliśmy film jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych polskich reżyserów. Jego osoba i twórczość są dobrze znane i cenione na rynku amerykańskim. „11 minut” to film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata. Film był nominowany do Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni – powiedział Paweł Pawlikowski –Naszym zdaniem film „11 minut” Jerzego Skolimowskiego będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w rywalizacji oscarowej – dodał przewodniczący komisji.

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=Fs2H5p9x8T4[/embedyt]

Komisja Oscarowa nie brała jednak pod uwagę wszystkich głośnych filmów tego roku. Producenci obrazów „Body/Ciało” w reż. Małgorzaty Szumowskiej i „Obywatel” w reż. Jerzego Stuhra zdecydowali, że filmy nie będą ubiegały się o nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Nowy obraz Skolimowskiego jeszcze nie trafił do dystrybucji, a już wzbudza wiele kontrowersji. „11 minut” miało swoją premierę na festiwalu w Wenecji. Każdy miał nadzieję, że Skolimowski wróci do domu z wieloma laurami. Tak się jednak nie stało, chociaż obraz dostał długie owacje na stojąco i Nagrodę Młodych. Zachodni krytycy byli zachwyceni produkcją i stwierdzili, że polski reżyser rzucił wyzwanie Hollywood. Mimo to pojawia się wiele głosów, dla których obecność „11 minut” w konkursie głównym w Wenecji było wielkim nieporozumieniem. Szczególnie sceptyczni są polscy znawcy filmu.

Własną opinię będziecie mogli sobie wyrobić już niebawem. Polska premiera odbędzie się 23 października i z pewnością trafi do większości kin. Po historycznym sukcesie „Idy” Pawła Pawlikowskiego, wiele osób, nie tylko kinomaniaków, zechce obejrzeć naszą kandydaturę do najważniejszej nagrody filmowej.

tekst | Aleksandra Leśnik

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

17 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

2 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago