11 listopada pod znakiem Naked Girls Reading

W Narodowe Święto Niepodległości teksty o wolności i wyzwoleniu, na scenie kluboteatru Dzika Strona Wisły, recytować będą kobiety. Nie będzie to jednak zwyczajnie wydarzenie, bowiem bohaterki naszego artykułu będą to robić… nago. Po raz pierwszy w Polsce rusza akcja Naked Girls Reading.

Z czym to się je?

To projekt zapoczątkowany przez Michelle L’Amour w 2008 roku. Warszawa będzie 18 miastem na świecie i 3 w Europie, które przyłącza się do tej akcji, a jej koordynatorką jest Betty Q – kobieta wywodząca się z burleskowego środowiska. Jednak oprócz performerek burleski, na deskach kluboteatru pojawią się również pisarki, aktorki, aktywistki i tancerki.

Utwory przygotowane na tę okazję

Na 11 listopada planujemy wybór bardzo różnorodnych tekstów. Będą takie z 1918 roku, historyczne, polityczne, ale też osobiste (sporo dzienników ówczesnych kobiet), będzie też literatura współczesna. Wszystko co dotyczy niepodległości, ale również niezależności i wolności w ogólezdradziła nam Betty. Nad wyborem tekstów na 11 listopada czuwa Marta Konarzewska – polonistka, krytyczka i scenarzystka.

Betty Q 2 Naked Girls Reading fot Anna Wojtecka-FOTTOO PL

Niecodzienna akcja a realizacja w praktyce

Betty podkreśla, że z pewnością będzie to ciekawa alternatywa dla większości, zwłaszcza dla tych, którzy ten szczególny dzień świętują podczas Marszu. Należy spojrzeć na tę inicjatywę z kobiecego punktu widzenia. „W końcu Polska to kobieta” – dodaje. Jeżeli komuś przypadnie do gustu to niecodzienne wydarzenie, 14 listopada w Teatrze Druga Strefa odbędzie się spektakl kolektywu Betty & Crew „Niepodległość jest kobietą”. Zatem bądźcie czujni, bo już wkrótce kolejne wydarzenia z cyklu Naked Girls Reading.

tekst | Nicole Szczekocka

zdjęcia |Anna Wojtecka – FOTTOO PL

na zdjęciach | Betty Q

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News