10 prostych sposobów, jak poprawić jakość powietrza w domu

Czyste miasto, a obok miasto ze smogiem

Miniona zima wystawiała nasze płuca, jak i nosy na poważną próbę. W całym kraju normy zanieczyszczeń powietrza były notorycznie przekraczane.

Jak wynika z badania marki Blueair – aż 47% Polaków twierdzi, że ich miasto podczas sezonu smogowego pachniało przede wszystkim spalinami samochodowymi. Jednak czy pożegnanie sezonu smogowego to również koniec złej jakości powietrza?

Zdaniem 34% Polaków powietrze, którym oddychają w mieście, wpływa na ich zdrowie… raczej negatywnie. Nic dziwnego, w ostatnim sezonie zimowym stacje pomiarowe w Polsce biły regularnie na alarm w związku ze smogiem. Ze skali problemu zdaje sobie sprawę ponad połowa respondentów, która jest świadoma tego, że w Polsce powietrze jest gorsze niż w większości krajów europejskich.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Skąd jednak wziął się nasz palący problem? Jeśli chodzi o przyczyny występowania smogu, Polacy najczęściej wymieniają spaliny samochodowe (34%), nieodpowiedni lub niskiej jakości opał (21%) oraz ogrzewanie węglem i palenie w piecach (15%). Jak wygląda to w praktyce?

Kobieta siedząca na łóżku

Domy jednorodzinne odpowiadają za ponad 50% całkowitej emisji pyłów i niemal 90% całkowitej emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, wśród których liczne mają działanie rakotwórcze. Z kolei transport jest przede wszystkim źródłem emisji także szkodliwych tlenków azotu, które w około 30% trafiają do powietrza z silników pojazdów. W efekcie pod względem stężeń pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu Polska zajmuje niechlubne czołowe miejsce wśród wszystkich państw Unii Europejskiej – mówi Artur Badyda, inżynier i profesor na Politechnice Warszawskiej, ekspert ds. zanieczyszczeń powietrza.

Czy początek wiosny położy kres zanieczyszczeniom? Niestety jak się okazuje, nadejście nowej pory roku nie oznacza wcale zażegnania problemów ze złej jakości powietrzem. Marzec to miesiąc wzmożonych infekcji i alergii, a unoszące się w powietrzu wirusy, bakterie i alergeny mogą stanowić równie groźny problem. Co możemy zatem robić, by wiosenne powietrze nie dało nam się we znaki?

1. Unikaj świec zapachowych i kadzideł – toksyny ze świeczek parafinowych są tak samo szkodliwe, jak te w spalinach oleju napędowego.

2. Często odkurzaj – na dywanach, materacach osiadają cząstki kurzu, grzyby i roztocza.

3. Regularnie pierz pościel i inne wyroby tekstylne.

4. Unikaj zbędnych chemikaliów – zamiast tego używaj naturalnych środków czyszczących.

5. Ogranicz stosowanie produktów w aerozolach – przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza.

6. Pierz nowe ubrania przed pierwszym użyciem, aby zmniejszyć ilość substancji chemicznych, które dostają się do powietrza.

7. Inwestuj w rośliny – według NASA bluszcz i lilia pokojowa najlepiej eliminują zanieczyszczenia domowe.

8. Szukaj bezemisyjnych produktów (farb, lakierów, ale także mebli czy wykładzin podłogowych) remontując lub urządzając mieszkanie.

9. Kichając, zasłaniaj usta – minimalizujesz w ten sposób liczbę zarazków, które zostaną rozprzestrzenione w pomieszczeniu. Nie zasłaniaj jednak ust dłonią, a jeśli nie masz pod ręką chusteczki, kichaj w ramię. Na dłoni zostaje pełno wirusów, które potem zostawiamy na wszystkim, czego dotkniemy.

10. Oczyszczaj powietrze – badanie marki Blueair wykazało, że 55% Polaków uważa powietrze w pomieszczeniach za zdecydowanie czystsze niż to na zewnątrz. W rzeczywistości powietrze w mieszkaniu może być nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone. Oprócz typowych zanieczyszczeń powietrza, które przenikają do środka domów i mieszkań przez systemy wentylacyjne, czy podczas wietrzenia pomieszczeń, istnieją także wewnętrzne źródła emisji zanieczyszczeń.

Różowy oczyszczacz powietrza

Jeśli więc chcemy pozostać zdrowi i cieszyć się czystym powietrzem, zadbajmy o wyposażenie naszego domu lub mieszkania w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPASilent™. Istnieją dowody na to, że takie urządzenie może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji podczas sezonu wzmożonych infekcji i alergii. Przykładowo, testy przeprowadzone przez niezależny ośrodek badawczy CAS Test Technical Services potwierdziły, że oczyszczacz Blueair 280i w ciągu 60 minut pracy usuwa z powietrza ponad 99,99% wirusów, w tym H1N1, a także groźne bakterie m.in. Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) czy Escherichia coli.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Blueair.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News